Psychologia

Sytuacje, w których warto być egoistką

sytuacje w których warto być egoistką

Egoizm niemal zawsze kojarzy nam się pejoratywnie. Tymczasem jest potrzebny, bo bez niego trudno normalnie funkcjonować we współczesnym społeczeństwie. Nie można być cały czas altruistką, skupiającą się na dobru innych, bo równie ważne, o ile nie ważniejsze, są twoje potrzeby. Przedstawiamy sytuacje, w których warto być egoistką.

Twoje zdrowie jest ważniejsze od pomocy przyjaciółce

Niestety, postawienie sprawy jasno może zakończyć się tym, że zweryfikujesz łączącą was więź. W takich sytuacjach, gdy odmawiasz pomocy przy dziecku przyjaciółki, bo jesteś chora, sama czujesz się kiepsko, z ludzi wychodzi prawdziwa natura. Nagle może się okazać, że jest ona tak zafiksowana na uzyskaniu konkretnego celu, w tym przypadku pozostawienia dziecka pod twoją opieką i załatwienia czegoś na mieście, że będzie miała gdzieś twoje samopoczucie. Jednak to źle świadczy o niej, nie o tobie. Poza tym warto poznać prawdziwe oblicze drugiego człowieka, a takie sytuacje sporo weryfikują. Pamiętaj, że twoje zdrowie jest najważniejsze. Masz prawo wyzdrowieć w spokoju, nie mieć siły i ochoty na zajmowanie się dzieckiem, gdy męczy cię kaszel. Lepiej dla ciebie, gdy szybko wrócisz do zdrowia i będziesz mogła normalnie pracować, spotykać się ze znajomymi, chodzić na randki z ukochanym. Miej na uwadze przede wszystkim własne dobro, bo ludzie często zawodzą, gdy potrzebujesz od nich wsparcia, a sami oczekują, że zawsze rzucisz dla nich wszystko.

Seks nie powinien sprawiać ci bólu

Masz prawo być egoistką i zwrócić w delikatny sposób uwagę swojemu partnerowi, że to, co robi w łóżku, nie do końca ci odpowiada. Ważne, aby powiedzieć to w przyjazny sposób, aby on nie czuł się przez ciebie atakowany. Nie musisz cierpieć, odczuwać bólu czy dyskomfortu z powodu praktyk seksualnych, które ci nie odpowiadają. On także ma prawo do wyrażenia sprzeciwu. Szanujmy swoje ciała i nie zmuszajmy się do poświęcenia w imię źle pojętej miłości do drugiego człowieka.

Współpraca powinna przynosić zysk obu stronom

Nieważne, czy jesteś influencerką, artystką, blogerką, prowadzisz własną firmę – współpraca, jaką podejmujesz z innym podmiotem, powinna być korzystna dla obu stron. To absolutnie nie powinno wyglądać w ten sposób, że ty piszesz na bloga długi tekst, robisz zdjęcia, linkujesz sklep, a ten w swej łaskawości wysyła ci barter, który jest ci tak potrzebny jak rybie rower. Szanuj swoją pracę. Dlaczego jako kobieta masz otrzymywać za swoją pracę męskie ciuchy?

Masz prawo domagać się zwrotu pieniędzy

Jeśli pożyczyłaś komuś pieniądze na zakup pralki, samochodu czy nawet książki, masz prawo domagać się zwrotu. Ty je pożyczyłaś, a nie podarowałaś. Zasady były od początku znane. Nie daj się zastraszyć drugiej osobie. Ta może twierdzić, że jesteś małostkowa, czepiasz się bez sensu, ale to twoje pieniądze i masz pełne prawo je odzyskać.

Dodaj komentarz