Kultura Styl życia

Kochaj najlepiej, jak potrafisz. O sztuce bycia razem – Stefanie Stahl

Kochaj najlepiej, jak potrafisz. O sztuce bycia razem

Stefanie Stahl z wykształcenia jest psychologiem. W swoim poradniku Kochaj najlepiej, jak potrafisz. O sztuce bycia razem dzieli się z czytelnikiem swoimi doświadczeniami oraz spostrzeżeniami dotyczącymi budowania relacji z drugim człowiekiem. Autorka skupia się na dwóch aspektach – więzi i autonomii, które muszą mieć właściwe proporcje, abyśmy mogli stworzyć satysfakcjonujący związek z drugą osobą.

Prawie każdy może stworzyć szczęśliwy związek

Stefanie Stahl już na samym wstępie swojej książki zauważa, że każdy, za wyjątkiem osób cierpiących na poważne choroby psychiczne, może mieć trwały i satysfakcjonujący związek. Musi tylko popracować nad sobą, uświadomić sobie swoje błędy i zmienić nastawienie. Autorka dużo miejsca poświęca dzieciństwu. To, jak budujemy relacje międzyludzkie w dorosłym życiu, w dużej mierze zależy od tego, jak opiekowali się nami nasi rodzice. Stefanie Stahl odwołuje się do doświadczeń, jakie wyniosła z pracy ze swoimi pacjentami. W rezultacie pokazuje każdemu z nas, jakie ćwiczenia powinien wykonać, aby stać się lepszym człowiekiem i partnerem, nie zatracając przy tym swojej autonomii.

Nadmierna autonomia i nadmierna więź są szkodliwe dla związku

Autorka poradnika Kochaj najlepiej, jak potrafisz. O sztuce bycia razem zwraca uwagę, że zarówno nadmierne dążenie do więzi, jak i autonomii jest zgubne dla związku. Im bliżej drugiej osoby pragniemy być, tym bardziej tracimy siebie, z kolei nasz partner w takiej sytuacji czuje się osaczony. Natomiast zbyt duża potrzeba autonomii sprawia, że w relacji z ukochaną osobą zachowujemy zbyt duży dystans, ona czuje się niekochana i też może chcieć zakończyć taką relację.

Jak stać się lepszą wersją samych siebie?

Stefanie Stahl wskazuje nam zachowania, które powinniśmy u siebie wyeliminować. Pokazuje też, jak naprawić pewne modele postępowania, aby te były właściwe i uczyniły z nas lepszą wersję samych siebie. Z poradnika Kochaj najlepiej, jak potrafisz. O sztuce bycia razem dowiemy się też, w jakie związki nie powinniśmy się angażować, ponieważ te od początku źle rokują. Autorka stara się pomóc nam lepiej zrozumieć, jakim typem osoby jesteśmy, co jest naszą mocną, a co słabą stroną. Uzmysłowienie sobie pewnych kwestii może odegrać kluczową rolę w budowaniu lepszej relacji ze stałym partnerem lub w poszukiwaniach osoby, z którą można stworzyć związek.

Poradnik psychologiczny napisany prostym językiem

Poradnik Kochaj najlepiej, jak potrafisz. O sztuce bycia razem czyta się szybko i przyjemnie, ponieważ autorka stara się posługiwać prostym obrazowym językiem. Nie trzeba być absolwentem psychologii, aby zrozumieć przekaz płynący z tej książki.

Komentarze (3)

Goplana

8 miesięcy temu

Bardzo cenny poradnik dla osób, które pragną udoskonalić swój związek. Cenię sobie takie pozycje z zakresu samorozwoju:)

Zostaw komentarz