zwyczaje ślubne

 

Ślub jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Wymaga przygotowań i wiąże się z wieloma tradycjami, które różnią się w zależności od danego kraju czy regionu. Jakie zwyczaje ślubne praktykuje się w różnych częściach świata?

Polskie tradycje ślubne

Zacznijmy od naszego rodzimego kraju. Polskie tradycje ślubne są bez wątpienia piękne, przynajmniej większość z nich zasługuje na takie miano. Wiele dotyczy panny młodej i jej wyglądu. Wychodząca za mąż dziewczyna powinna mieć na sobie coś starego, pożyczonego i niebieskiego. Bez wątpienia pięknym zwyczajem jest błogosławieństwo, które kultywuje się wśród rodzin chrześcijańskich. Państwo młodzi zostają pobłogosławieni przez swoich rodziców i dziadków. Po samej ceremonii ślubnej i wyjściu z kościoła, parę młodą obsypuje się ryżem, płatkami kwiatów czy monetami. Ma to przynieść szczęście i dobrobyt. Niekiedy też rzuca się cukierki, które chętnie zbierają najmłodsi goście. Aktualnie coraz chętniej wykorzystuje się bańki mydlane czy sztuczne płatki róż. Po przybyciu na wesele młodzi są witani przez gospodarzy chlebem, solą i wódką, a kieliszki muszą rzucić za siebie, co także ma zwiastować szczęście w ich związku. Pan młody przenosi swoją małżonkę przez próg, co jest symbolem zaczerpniętym z czasów starożytnych, oznaczający rytuał przejścia.

Do tradycji należy pierwszy taniec państwa młodych czy oczepiny. Koło północy rozpoczynają się zabawy związane z rzucaniem welonu lub bukietu, krawatu czy tzw, wykupiny. W niektórych regionach polski organizuje się je na kilka dni przed weselem, obdarowując się upominkami. Na weselach zwykle wykupuje się pannę młodą czy pana młodego z pomocą buta. W oczepinowych zabawach zwykle biorą udział panny i kawalerowie. W Polsce, szczególnie w małych miejscowościach i na wioskach popularne są tzw. bramy. Wówczas znajomi czy sąsiedzi organizują na drodze blokadę, tworząc inscenizację w śmiesznych przebraniach. Młodzi dostają zadanie które muszą wykonać, by przejechać. Opłatę przejazdową stanowi zaś zwykle alkohol. Tort weselny także nie jest obojętnym elementem uroczystości. Dawniej państwo młodzi częstowali gości kołaczem, stąd rozwinęła się tradycja krojenia i częstowania tortem.

Ślub w innych krajach

W innych krajach zwyczaje ślubne prezentują się nieco inaczej niż w Polsce. W Turcji śluby przypominają bajkowe aranżacje. Pan młody pojawia się na sali weselnej sam, jego małżonka zostaje wprowadzona przez inne osoby z jego rodziny. Goście otrzymują upominki, a w ramach prezentów wręcza się głównie złoto. W Grecji tłucze się zastawę, by młoda para przyzwyczaiła się do hałasu, nawiązującego do kłótni małżeńskich. Indie także mają swoje tradycje. Jedną z nich jest noszenie obrączek ślubnych na palcach u stóp. Zaś w niektórych rejonach Szkocji, obrzuca się przyszłą pannę młodą jajkami i innymi produktami, by przegonić złe duchy. Czesi mają swoją tradycję związaną z wiankiem. Takie nakrycie powinna mieć na ślubie panna młoda, ale musi być zaplecione przez mamę i babcię. Inna zaś dotyczy obsypywania pary młodej, ale zamiast ryżu, do tego celu używa się groszku. W Danii panna młoda nie może uszyć sobie sama sukni ślubnej, gdyż każdy ścieg symbolizuje łzę wylaną w życiu małżeńskim. Z kolorem sukni też wiążą się pewne zwyczaje. Czerwony jest dość kontrowersyjny w Szwecji, gdyż symbolizuje nieczystość. Niemcy także tłuką naczynia, ale pod domem panny młodej, której obowiązkiem jest posprzątanie całego bałaganu. Taki zwyczaj jest według nich receptą na szczęście.

zwyczaje ślubneIstnieje wiele różnych tradycji. Niektóre zwyczaje ślubne są wręcz kontrowersyjne i zaskakujące. Zanim wybierzemy się na ślub do innego kraju, warto zapoznać się z obowiązującymi zwyczajami i obrzędami, by uniknąć kulturowej wpadki. Nasze rodzime zwyczaje bez wątpienia są wyjątkowe i warto je pielęgnować. Ślub to w końcu wyjątkowe wydarzenie, które na długo pozostaje w pamięci, także przybyłych na uroczystość gości. Szanujmy więc tradycję i obyczaje.

Katarzyna Antos