Eurowizja 2017 Styl życia

Salvador Sobral – co naprawdę dolega zwycięzcy tegorocznej Eurowizji?

salvador sobral

Andres Putting/Eurovision.tv

Tuż po północy w nocy z soboty na niedzielę poznaliśmy zwycięzcę tegorocznej Eurowizji. Zgodnie z przewidywaniami bukmacherów jest nim Salvador Sobral. Co naprawdę dolega zwycięzcy tegorocznej Eurowizji?

Pierwszy sukces Portugalii na Eurowizji

 Portugalia wygrała Eurowizję po raz pierwszy w historii, a bierze w nim udział od 1964 roku. W międzyczasie parę razy pauzowała ze względu na nie najlepsze rezultaty.  Choć trudno w to uwierzyć, przez kilkadziesiąt lat Portugalczykom nie udało się trafić do top 5 konkursu. Od kilku lat Portugalia miała problem z zakwalifikowaniem się do finału Eurowizji i kończyła swoje zmagania na etapie półfinałów. Zwycięstwo Salvadora Sobrala zbiegło się w czasie z 100. rocznicą objawień fatimskich, które miały miejsce w Portugalii. Dla tego 10-milionowego państwa  była to zatem podwójna okazja do hucznego świętowania.

Salvador Sobral faworytem widzów i jurorów

Salvador Sobral  w finale Eurowizji zdobył poparcie zarówno jurorów, jak i telewidzów. Przełożyło się to na sumę 758 punktów – jeszcze nigdy w historii konkursu nie mieliśmy tak zdecydowanego faworyta. Portugalczyk zajął drugie miejsce w polskim televotingu, Polacy uznali, że najlepiej tego wieczoru zaprezentowała się Blanche z Belgii.  Większość komisji jurorskich i widzów przyznawała jednak najwyższą notę Portugalii. Efekt? Portugalia po powrocie na Eurowizję sięga po Grand Prix.  Jest zarazem pierwszym zwycięzcą od kilku lat, który przypadł do gustu zarówno jurorom, jak i widzom. W zeszłym roku ogromne emocje budziły niskie noty dla Rosji, choć Sergey Lazarev był zdecydowanym faworytem widzów, po zsumowaniu głosów jurorów i widzów zajął dopiero trzecie miejsce.

Co dolega zwycięzcy Eurowizji?

Tuż po tym, jak Salvador Sobral został oficjalnie zwycięzcą Eurowizji, w mediach społecznościowych pojawiły się spekulacje dotyczące zdrowia artysty. Temat nie jest nowy, wszak już w marcu portugalski tabloid napisał, że wokalista czeka na przeszczep serca. Jeśli do końca roku nie znajdzie dawcy, może umrzeć.  Salvador Sobral i jego otoczenie zdementowali jednak tę pogłoskę.  Wersja oficjalna mówi o przepuklinie, z którą zmaga się piosenkarz. Czy rzeczywiście podczas prób technicznych, w trakcie których zastępowała go siostra, Luisa, Portugalczyk przeszedł operację serca? A może miała miejsce operacja przepukliny? Dziennikarze w mediach społecznościowych wciąż dyskutują nt. zdrowia artysty.  Ich uwagę przykuł brzuch Salvadora Sobrala. Choć mężczyzna może się poszczycić szczupłą budową ciała, brzuch zdecydowanie wybijał się na pierwszy plan.  Czy pod ubraniem schowana była aparatura wspomagająca pracę serca? A może był to opatrunek po operacji przepuklina? Sam zainteresowany nie chce rozmawiać z dziennikarzami o swoim zdrowiu.

Gdzie odbędzie się Eurowizja 2018?

Portugalia dzięki zwycięstwu Salvadora Sobrala stała się automatycznie organizatorem przyszłorocznej Eurowizji. Kraj ten w przeciwieństwie do Ukrainy nie zamierza robić kilkumiesięcznego show związanego z wyborem miasta-gospodarza. Już wczoraj około południa ogłoszono, że Eurowizja 2018 odbędzie się w Lizbonie na terenie MEO Areny. Obiekt ten jest w stanie pomieścić 20 tysięcy osób, prawdopodobnie jednak po postawieniu sceny liczba ta ulegnie zmniejszeniu. Na razie nie wiemy jeszcze,  w jakich dniach odbędzie się Eurowizja. Ze względu na bardzo napięty kalendarz zmagań piłkarskich konkurs prawdopodobnie rozegra się w dniach 8, 10 i 12 maja.  Europejska Unia Nadawców Publicznych bowiem odpowiada także za Champions League i prawdopodobnie będzie chciała, aby  każdą z promowanych przez nią imprez śledziło jak najwięcej widzów.

W finale Eurowizji Kasia Moś ostatecznie uplasowała się na 22. miejscu. Polska po raz kolejny lepiej wypadła w televotingu niż w głosowaniu jurorów. Po ubiegłorocznym sukcesie  Michała Szpaka lokata ta może wydawać się dość odległa, warto jednak podkreślić, iż Polska przez lata odpadała w półfinale Eurowizji, zatem już sam awans do finału stanowi ogromny sukces.

Irmina Cieślik

Komentarze (4)

Mindi

6 lat temu

Myślałam, że są już jakieś pewne doniesienia o piosenkarzu. Mam nadzieję, że jednak nic mu nie zagraża i niedługo uda mu się powrócić do zdrowia.

dulcynea

6 lat temu

Wczoraj na portalu plotkarskim przeczytałam , że laureat konkursu Eurowizji jest chory ma poważną wadę serca i czeka na przeszczep .
Bez przeszczepu może mu grozić niebezpieczeństwo.
Ale czy to wszystko prawda czy to tylko informacje by wzbudzić sensację ?!
Jeśli to prawda to życzę Salvadorowi dużo zdrowia.

Zostaw komentarz