rywalizacja-w-sporcie-i-rekreacji

W czasach starożytnej Hellady igrzyska jednały ludzi, którzy spotykali się w jednym miejscu i czasie – zawieszano w tym czasie waśnie, wojny i spory polityczne. Ale czy faktycznie istnieje zdrowa rywalizacja?

Imprezy sportowe są również okazją do posłuchania muzyki, spotkania znajomych, nacieszenia się ładną pogodą (lub ponarzekania na brzydką), a często zjedzenia piknikowych przysmaków takich jak kiełbaska z grilla czy sałatka.

Powszechne imprezy sportowe są bardzo budujące – doping jest przeznaczony dla wszystkich, nawet ostatni zawodnicy są witani z radością. Jest to także okazja, by sprawdzić własne siły, dokonać czegoś w swoim życiu – często udział w zawodach biorą ludzie, którzy po prostu chcą sprawdzić, czy coś potrafią. Nawet, jeśli im się coś nie uda, wierzą, że za rok będzie lepiej.

Podczas zawodów mamy do czynienia z występowaniem informacji zwrotnej – subiektywnego samopoczucia i obiektywnego wyniku sportowego. Wartość wyniku plasuje uczestnika-zawodnika w środowisku sportowym, jest jego wizytówką i określa jego status.

Imprezy kulturalne i inne, towarzyszące głównym rozgrywkom sportowym czy rekreacyjnym, ubarwiają każdą imprezę, dzięki czemu możemy zabrać na nie całą swoją rodzinę. Bardzo często w zawodach mogą brać udział także dzieci – powinniśmy je do tego zachęcać. Dzięki zawodom nie tylko nauczą się czegoś o sobie, ale także zrozumieją, że warto nad sobą pracować.

Joanna Pastuszka- Roczek, dr Paweł F. Nowak