Dbaj o zdrowie Zdrowie

Ból stawów – leczenie

bol-stawow-leczenie

Ból stawów może być spowodowany różnymi czynnikami, jak urazy, zwichnięcia, choroba zwyrodnieniowa stawów, artretyzm i inne reumatoidalne schorzenia. Kiedy ból się pojawia – nie wolno go lekceważyć. Czasami bowiem może być objawem dużo poważniejszych schorzeń.

Ból stawów

Bóle stawów są niestety zjawiskiem częstym, nasilającym się wraz z wiekiem pacjentów. Mogą dotyczyć dowolnej części ciała, oraz mieć różne natężenie, a także czas trwania (od ostrych i krótkotrwałych po chroniczne – utrzymujące się kilka miesięcy).

Przed rozpoczęciem leczenia dobrze jest zdiagnozować przyczynę, wybór terapii powinien być do niej dostosowany.

Leczenie bólu stawów

Leczenie bólu stawów zwykle polega na likwidacji stanu zapalnego oraz obrzęku. W zależności od natężenia bólu oraz potrzeb pacjenta można zdecydować się na: terapię farmakologiczną, terapię ruchową, lub alternatywne metody leczenia.

Wśród leków znajdują się zarówno leki przeciwzapalne, przeciwbólowe jak i redukujące obrzęk. W zależności od tego, jak silny jest ból, mogą to być leki niesteroidowe lub leki opioidowe ( a nawet leki zwiotczające mięśnie).

Każdy rodzaj farmakoterapii musi być jednak konsultowany z lekarzem, z uwagi na możliwe działania niepożądane.

Redakcja

Ból stawów może być spowodowany różnymi czynnikami, jak urazy, zwichnięcia, choroba zwyrodnieniowa stawów, artretyzm i inne reumatoidalne schorzenia. Kiedy ból się pojawia – nie wolno go lekceważyć. Czasami bowiem może być objawem dużo poważniejszych schorzeń.

Oprócz leków doustnych podawane mogą być zastrzyki. Zazwyczaj iniekcje ze steroidów są zalecane przy silniejszym bólu (wstrzykuje się je bezpośrednio do stawu, raz na kilka miesięcy).

Czasami używa się także zastrzyków z kwasu hialuronowego – aby uzupełnić poziom płynu stawowego.

Uzupełnieniem terapii farmakologicznej przy leczeniu bólu stawów jest terapia ruchowa. Pomoc fizjoterapeuty polega na stosowaniu specjalistycznych zabiegów oraz przywróceniu ruchomości, wzmocnieniu mięśni wokół stawu, jego stabilizacji.

Z metod alternatywnych (oraz dostępnych na co dzień) można zdecydować się na odpowiednią suplementację. Mowa tu o preparatach zawierających glukozaminę i chondroitynę – składniki naturalnej chrząstki. Wpływa to na poprawę amortyzacji w obrębie stawów.

Dodatkowo suplementy nie wywołują skutków ubocznych, choć ich działanie nie jest stuprocentowo pewne – zależy od pacjenta.

Strach ściąga śmierć. Przywabia śmierć przypadkową, niezdecydowaną, taką, która sama nie wie, kogo zabrać. Północna Droga
Co tu robi ten cytat? Dowiesz się niebawem!

Redakcja

Komentarze (13)

pati25

5 lat temu

Leczyć bolące stawy możemy też przy pomocy diety.Warto jeść warzywa z dużą ilością wit C.To pomaga w tworzeniu kolagenu, który jest niezbędny w pracy naszych stawów. Chodzi głównie o zielone warzywa, zawierające karoten. Marchewka, pietruszka, buraki, sałaty, kapusty, brukselki i brokuły. Ważne są również owoce z witaminą C. Jagody, borówki, cytrusy czy czarne porzeczki.
Warto jadać tłuste ryby. Nie w dużych ilościach. Dwa – trzy razy w tygodniu po dziesięć – piętnaście deko. Najlepsze są ryby zawierające kwasy Omega 3. Tuńczyk, łosoś, dorsz, makrela, śledź czy sardynki.
Oprócz ryb warto wprowadzić do diety oleje, które zawierają tłuszcze Omega 3. Olej lniany, rzepakowy czy oliwę z oliwek.

filodendron

6 lat temu

Doczekałam się paskudnych zwyrodnień, no i niestety z nimi sie nic nie zrobi – trzeba tylko redukować ból ćwiczyc mi zabroniono ,bo to może pogłębić dotychczasowy stan i wtedy moje biodro bedzie już tylko do wymiany.

Tess

8 lat temu

Odczuwam teraz ból prawej kostki, nie wiem z jakiego powodu, na razie czekam, może samo przejdzie. Ale przypomniałam sobie, że mam nalewkę z bursztynów, a ona także działa przeciwzapalnie. Polecam spróbować.

pati25

8 lat temu

Nie chorujję na przewlekłe bóle stawów.Jedynie na zmiany pogody dokucza mi biodro Zażywam wtedy Nurofen forte i ból przechodzi:-)

drobina

8 lat temu

Na rehabilitację chodzę 1-2 do roku. Nawet nie wiem, czy pomaga;) Od czasu do czasu, jak bóle się nasilają, lekarz przepisuje mi leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Często „zapominam” je brać. Przekonałam się, że najbardziej mnie stawia na nogi wysiłk fizyczny (pływanie i jazda na rowerze).

Tess

8 lat temu

Dobrze zrobić sobie badanie czy jest zagrożenie gośćcem, jeśli to się wykluczy to trzeba doraźnie radzić sobie z bólami związanymi z przeciążeniami i zmianami pogody.

filodendron

8 lat temu

Kiedyś nie wiedziałam co to ból stawów,ale z wiekiem przyszła do mnie ta przypadłość- odezwały się zwyrodnienia.I tak jak koleżanki ratuję sie tabletkami ,ćwiczeniami i fizjoterapią. A zwyrodnienia przecież będą coraz większe ,aż strach pomyśleć (sick)

dulcynea

8 lat temu

W pewnym wieku dolegliwości stawów są niemal codziennością .Jest wiele sposobów na walkę z dolegliwością ,
Leki p/bólowe są konieczne ale inne metody leczenia też są ważne i pomocne ,myślę o fizykoterapii, odpowiedniej diecie , ćwiczeniach ruchowych:).

nowa

8 lat temu

Jestem w trakcie leczenia i właśnie się dowiedziałam ,że leczenie jest….długotrwałe.Za mną już przeróżne maści przeciwbólowe, barałam OPOKAN na stawy, zastrzyki i blokadę do łokcia, jak na razie bez zmian, bolało i boli nadal.Mam nadzieje,że choć w małym stopniu pomoże mi rehabilitacja.

mejgosia

8 lat temu

O mogę coś na ten temat powiedzieć, bo właśnie jestem po takim ataku! Zauważyłam ,że moje bóle są spowodowane zmianą pogody, a właściwie występują przed deszczem, ha bedę teraz żywym barometrem! :-d Ale skoro występują znaczy, że czas o nie zadbać, może na początek suplementy? Pogadam jeszcze z moim medykiem i zdecyduję!

Mindi

8 lat temu

Temat na czasie, w okresie wiosennych zmian pogody wiele osób, nawet nie chorujących przewlekle na stawy, odczuwa bóle. Za nim sięgnie się po leki do łykania warto spróbować łagodzić dolegliwości maściami, okładami czy ćwiczeniami.

Danusiate

8 lat temu

Mój tata cierpi na bardzo silne bóle ramienia i barków. Miał rehabilitacje, zastrzyki, przyjmuje różne leki – a w sumie i tak zdarzają mu się tak silne bóle, że przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu…

sirena46

8 lat temu

Sama nie choruję na stawy, ale mam w rodzinie osoby, które strasznie cierpią z powodu bólu stawów. Tabletki za dużo nie pomagają, a stosują wszystko co możliwe. Rehabilitacja też niewiele pomaga, a ból nie ustępuje. X(

Zostaw komentarz