Fitness Ruch to zdrowie

Rywalizacja w sporcie i rekreacji

rywalizacja-w-sporcie-i-rekreacji

W czasach starożytnej Hellady igrzyska jednały ludzi, którzy spotykali się w jednym miejscu i czasie – zawieszano w tym czasie waśnie, wojny i spory polityczne. Ale czy faktycznie istnieje zdrowa rywalizacja?

Okazuje się, że tak! Trochę trudno nam w to uwierzyć, że można brać udział w zawodach bez silnej motywacji, by pokonać rywali za wszelką cenę. Jednak w świecie sportowców, nawet tych zawodowych, bardzo często współzawodnicy z różnych krajów się przyjaźnią – nawet, jeśli oficjalnie ich kraje niekoniecznie są w dobrych stosunkach.

Przyjazna rywalizacja

Jeśli zwycięstwo w zawodach nie jest istotnym elementem naszej samooceny, to bardziej, niż na wygranej, zależy nam na dobrej zabawie. Nie trzeba być sportowcem, by wziąć udział w zawodach!

Imprezy (eventy) rekreacyjne to spotkanie, stwarzające okazję do nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń. Cechą charakterystyczną eventów w rekreacji fizycznej jest ogólna dostępność – niemal każdy zdrowy człowiek może wziąć w niej udział, dlatego też cieszą się one duża popularnością.

Dobra impreza sportowa to taka, która zamienia zawody w dobrą zabawę, dzięki której nagrodą jest sam udział w wyścigu czy meczu. Elastyczne zasady rozgrywek i dopasowane do możliwości uczestników, również przyczyniają się do emocjonującego współzawodnictwa. Każdy otrzyma drobny upominek – dyplom, świadectwo uczestnictwa, poczęstunek – i to jest największa frajda!

Joanna Pastuszka- Roczek, dr Paweł F. Nowak

W czasach starożytnej Hellady igrzyska jednały ludzi, którzy spotykali się w jednym miejscu i czasie – zawieszano w tym czasie waśnie, wojny i spory polityczne. Ale czy faktycznie istnieje zdrowa rywalizacja?

Imprezy sportowe są również okazją do posłuchania muzyki, spotkania znajomych, nacieszenia się ładną pogodą (lub ponarzekania na brzydką), a często zjedzenia piknikowych przysmaków takich jak kiełbaska z grilla czy sałatka.

Powszechne imprezy sportowe są bardzo budujące – doping jest przeznaczony dla wszystkich, nawet ostatni zawodnicy są witani z radością. Jest to także okazja, by sprawdzić własne siły, dokonać czegoś w swoim życiu – często udział w zawodach biorą ludzie, którzy po prostu chcą sprawdzić, czy coś potrafią. Nawet, jeśli im się coś nie uda, wierzą, że za rok będzie lepiej.

Podczas zawodów mamy do czynienia z występowaniem informacji zwrotnej – subiektywnego samopoczucia i obiektywnego wyniku sportowego. Wartość wyniku plasuje uczestnika-zawodnika w środowisku sportowym, jest jego wizytówką i określa jego status.

Imprezy kulturalne i inne, towarzyszące głównym rozgrywkom sportowym czy rekreacyjnym, ubarwiają każdą imprezę, dzięki czemu możemy zabrać na nie całą swoją rodzinę. Bardzo często w zawodach mogą brać udział także dzieci – powinniśmy je do tego zachęcać. Dzięki zawodom nie tylko nauczą się czegoś o sobie, ale także zrozumieją, że warto nad sobą pracować.

Joanna Pastuszka- Roczek, dr Paweł F. Nowak

W czasach starożytnej Hellady igrzyska jednały ludzi, którzy spotykali się w jednym miejscu i czasie – zawieszano w tym czasie waśnie, wojny i spory polityczne. Ale czy faktycznie istnieje zdrowa rywalizacja?

Pułapki rywalizacji

Rywalizacja, choć czasami tylko z samym sobą, może powodować negatywne konsekwencje zdrowotne przy braku odpowiedniego dystansu do niej. Przerost ambicji, ciągłe poszukiwanie satysfakcji z realizowanych coraz to wyższych celów (np. najpierw pokonanie dystansu, potem poprawa wyniku na dystansie, następnie rywalizacja o najlepsze miejsce w kategorii wiekowej itd.) doprowadzić może – w najlepszym przypadku – do frustracji, ale może i do kontuzji lub trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Amator musi widzieć granice swojego rozwoju i nie może popadać w pułapkę ciągłej obsesyjnego współzawodnictwa. Można by postawić tezę, że prawidłowe podejście do sportu rekreacyjnego to zabawa w sport, a nie uprawianie go.

My, dorośli, powinniśmy się uczyć od naszych dzieci: rywale z boiska są najlepszymi przyjaciółmi poza boiskiem. To właśnie jest zdrowa rywalizacja.

Joanna Pastuszka- Roczek, dr Paweł F. Nowak

Komentarze (7)

Emilly27k

11 lat temu

Na szczęście nie muszę realizować w sporcie.
Uważam ,że sport to jest coś wspaniałego i szkoda czasu na rywalizację:)

pati25

11 lat temu

Rywalizacja w sporcie istnieje.Bo jakże by inaczej.Przez to sport jest bardziej widowiskowy.Miło jest popatrzeć jak sportowcy między sobą rywalizują a potem na mecie gratulują sobie.Taka rywalizacja w pozytywnym znaczeniu tego słowa nie jest złaB)

Tess

11 lat temu

Sport to naprawdę zdrowie o ile jest w rozsądnych dawkach. Lepiej żeby dzieci biegały niż siedziały godzinami za komputerem i ćwiczyły swoje ambicje w grach.

Mindi

11 lat temu

Taka nasza natura, ze lubimy się sprawdzać i czuć najlepsi. Jeśli ta potrzeba wynika z nas samych czy u naszych dzieci to dobrze ale nie powinno się mobilizować do konkurowania na siłę.
Niestety ja też znam wiele przypadków sportowców, którzy w późniejszym wieku mają poważne dolegliwości wynikające z przeciążenia organizmu w młodości,

drobina

11 lat temu

Zawsze mówię, że kocham sport od pieluch. W młodości uprawiałam prawie wszystkie sporty (oprócz gimnastyki artystycznej:P). Grałam też wyczynowo w piłkę ręczną. Szkoda, że nie urosłam za wiele, bo pewnie bym nie schodziła z parkietu koszykówki lub siatkarskiego boiska. W siatkówkę (z sukcesami) grała moja najmłodsza córka.
Dulcyleo! Masz rację! Sport przez duże „S” nie zawsze jest zdrowy. Wiem coś o tym. Ja mam „zjechane” kolana, a moja córka po kontuzjach pleców, ma problemy z kręgosłupem. Dopóki jesteś dobra, to wszystko jest ok., a jak sportowiec złapie poważną kontuzję to jest pozostawiony sam sobie.
Dlatego teraz jestem jak najbardziej za sportem rekreacyjnym, czyli za zabawą w sport.:-)

filodendron

11 lat temu

Ja przestałam lubić sport przez nauczycieli wf-u, akurat tak trafiłam na niesympatycznych i takich ,którzy poniżali osoby słabo ćwiczące.Dopiero na studiach byli fajni wuefiści – ale już nigdy nie potrafiłam zapałać miłoscią do sportu. Oglądam z synem mecze ,olimpiady ,igrzyska itp. ,ale osobiście sama za nim nie przepadam. Wiem , że ruch to zdrowie,ale bez przesady.
Rywalizacja w sporcie to piękna sprawa,zwłaszcza,gdy rywalizujący darzą się szacunkiem.

dulcynea

11 lat temu

Kiedyś uważałam ,że sport to zdrowie .
Do czasu ,mój syn trenował wyczynowo pływanie , odnosił sukcesy do czasu kiedy zaczęły się poważne kłopoty zdrowotne. Trzeba było z wyczynowego pływania zrezygnować. To był ból i frustracja . Dzisiaj uprawia wiele dziedzin sportu rekreacyjnie i zabawowo . widzę ,że przynosi mu to satysfakcje:)))

Zostaw komentarz