Rozpoznaj chorobę Zdrowie
Rwa kulszowa

Zdarza się, że coś nam strzeli w kręgosłupie i zaczynamy odczuwać paraliżujący ból, który może utrzymywać się przez dłuższy czas. Rwa kulszowa to przypadłość ściśle związana z urazami kręgosłupa. Jak ją rozpoznać?
Budowa kręgosłupa
Nasz kręgosłup tworzą nie tylko kości, ale również zbudowane z włóknistej tkanki krążki, które oddzielają od siebie poszczególne kręgi. To one chronią kręgi przed ocieraniem się o siebie, działając niczym amortyzatory. Jednak zbyt duży nacisk, przeciążenie czy złe nawyki postawy ciała mogą spowodować ich uwypuklenie, przesunięcie.
W takim wypadku mówi się o dyskopatii, czyli przepuklinie jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej kręgosłupa. Pod tą mądrą nazwą kryje się wybrzuszenie, które uciska nerwy znajdujące się w danej okolicy. Ich drażnienie wywołuje ból w określonych częściach ciała.
Nagły ból
Ból pojawia się nagle i często kojarzony jest z podnoszeniem ciężarów czy innymi czynnościami obciążającymi dolny odcinek kręgosłupa. Wypadnięcie dysku jest najczęstszą przyczyną występowania rwy kulszowej, ale może ona być również spowodowana cukrzycą, stanami zapalnymi lub nowotworem.
Najbardziej charakterystycznym objawem jest ból promieniujący od okolicy lędźwiowej do pośladka, tylnej powierzchni uda aż do łydki, stopy. Towarzyszy mu często osłabienie mięśni, uczucie drętwoty górnej części ciała. Czasem ból jest tak silny, że chory musi się położyć i trwać w bezruchu.
Joanna Pastuszka-Roczek
Zdarza się, że coś nam strzeli w kręgosłupie i zaczynamy odczuwać paraliżujący ból, który może utrzymywać się przez dłuższy czas. Rwa kulszowa to przypadłość ściśle związana z urazami kręgosłupa. Jak ją rozpoznać?
Dzieje się tak, ponieważ krążek międzykręgowy uciska okolice nerwów rdzeniowych L4, L5 lub S1 tworzących nerw kulszowy – największy nerw obwodowy u człowieka. Ból może być jednostronny lub dwustronny i nasila się przy podnoszeniu kończyny dolnej podczas leżenia na plecach.
Leczenie
U większości pacjentów następuje samoczynna poprawa. Po prostu trzeba przetrwać okres pierwszego bólu. Jeśli nie zniknie on w ciągu dni, konieczna jest hospitalizacja w celu dogłębniejszej diagnozy. Jeśli ból nie ustępuje przez 2-3 tygodnie zazwyczaj wykonuje się zdjęcia rentgenowskie, a w skrajnych przypadkach – tomografię komputerową. W innym przypadku wystarczy łagodne leczenie zachowawcze po ustąpieniu bólu.
Bardzo ważne jest dokładne rozpoznanie choroby: okreslenie miejsca i siły nacisku na nerw kulszowy, a także szczegółowy wywiad na temat przyczyn bólu. Jest to konieczne, by wykluczyć poważniejsze przyczyny rwy kulszowej, a dokładnie – wystąpienie zmian nowotworowych.
Najważniejszym lekarstwem jest odpoczynek, gdyż każde naciągnięcie mięśni powoduje nową falę bólu i pogorszenie stanu pacjenta. Należy unikać podnoszenia przedmiotów, schylania się a także… kichania! Dlatego nawet z niewielką, niegroźną infekcją najlepiej zostać w łóżku. Następnie należy się poddać fizjoterapii, która przywróci choremu pełną sprawność.
Joanna Pastuszka-Roczek
Zdarza się, że coś nam strzeli w kręgosłupie i zaczynamy odczuwać paraliżujący ból, który może utrzymywać się przez dłuższy czas. Rwa kulszowa to przypadłość ściśle związana z urazami kręgosłupa. Jak ją rozpoznać?
W zależności od rozpoznania dodatkowo podaje się leki przeciwbólowe lub niesteroidowe leki przeciwzapalne. W skrajnych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne i rehabilitacyjne.
Niestety, nie da się za bardzo określić na samym początku, u kogo nastąpi samoistne wyleczenie, dlatego rwa kulszowa należy do jednej z najbardziej uciążliwych dolegliwości. Nie tylko ból przeszkadza w życiu codziennym, dodatkowo istnieje element niepewności co do tego, czy w ogóle ustąpi.
Absolutnie nie zaleca się żadnych masaży – spowodują one dodatkowy ból pod wpływem ucisku. Nie można też chorego miejsca rozgrzewać okładami czy poduszką elektryczną, bo jeszcze bardziej rozwiniemy stan zapalny i spowodujemy dodatkowy obrzęk uciskającego nerw wybrzuszenia.
Jeśli już chcemy pomóc choremu, można stosować łagodne okłady chłodzące (nie za często, gdyż nie chcemy dopuścić do wychłodzenia innych narządów), lub od czasu do czasu delikatne pocieranie kostką lodu odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Rwa kulszowa to przypadłość, na którą najlepszym lekarstwem jest czas. Pozwólmy więc mu działać, bo z kręgosłupem nie ma żartów.
Joanna Pastuszka-Roczek
« Gramy w tenisa ziemnego
sara
11 lat temu
bardzo bolesna przypadłość ta rwa kulszowa,ja osobiście cieszę się że jej do tej pory nie doświadczyłam
Annagata
11 lat temu
Paskudna dolegliwość,która w dzisiejszych czasach chyba staje się epidemią.Mam uszkodzone nerwy kulszowe po obu stronach lędźwi,więc znam ten ból.Nieuważny krok,gwałtowny skręt,nieuważne siadanie powoduje u mnie bardzo bolesne skurcze.najgorzej,jak przytrafiają się w miejscu publicznym: podczas zakupów,stania w kolejce czy w czasie koncertu.Gdy złapie mnie taki skurcz,zwykle podciągam kolano pod samą brodę,a na scenie byłoby to raczej niepożądane.:P
Lekarstwo?Nie mam lekarstwa,a lekarze bezradnie rozkładają ręce.Za bardzo „rozleziony”kręgosłup i nic już się nie da zrobić.
Ale nic to!Bo jak rano obudzimy się i nic nas nie będzie bolało,to znaczy,że nie żyjemy!:D
Mindi
11 lat temu
Dwa razy mnie dotknęła ta przypadłość, nie chciałabym żeby się powtórzyła, Ból w biodrze był tak potworny, że nie mogłam ubrać się i miałam kłopoty ze skorzystaniem z ubikacji. Pomogło mi leczenie lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi a po uspokojeniu się stanu zapalnego rehabilitacja.
filodendron
11 lat temu
Moja mama miała 4 razy to okropne schorzenie,bardzo cierpiała.Co ciekawe ból zniknął po wymianie stawu biodrowego,czyli choroba tego stawu miała wpływ na tę rwę.Potem (odpukać) ten ból już się nie powtórzył.
sirena46
11 lat temu
Rwa kulszowa to jest okropna choroba. Często dopada znienacka np. przy podnoszeniu ciężarów, nachylania, sprzątaniu itd…Człowiek zostaje wyłączony z życia nieraz na kilka tygodni, wiem coś na ten temat ponieważ mam w rodzinie osobę , którą cierpi na rwę kulszową.
pati25
11 lat temu
Okropna dolegliwość ta rwa kulszowa.Dwa razy w roku zmagam się z tym bólem.Wtedy pozostaje tylko położyć się do łóżka i odpoczywać.:( Często łapie mnie łagodniejsza forma rwy kulszowej.Rwie mnie cała noga od pośladka do łydki.Po lekach przeciwbólowych ból przechodzi.
drobina
11 lat temu
Rwa kulszowa to rzeczywiście paskudna przypadłość. Mnie to wprawdzie nie dotyczy, ale mój mąż ma z tym spore problemy, więc wiem, że to nic przyjemnego. Córka ma bóle kręgosłupa w części lędźwiowej i musi wykonywać stosowne ćwiczenia. I pomyśleć, że sport, to zdrowie 🙁
dulcynea
11 lat temu
Nie miewam bólów kręgosłupa części lędźwiowej , ale znam bóle kręgosłupa w części szyjnej . Też nic przyjemnego , choć miewam je ostatnio trochę rzadziej , bo pani fizjoterapeutka nauczyła mnie ćwiczeń , które przeciwdziałają występowaniu bólu.
Basiek
11 lat temu
przerażająca przypadłość! kiedyś mężowi wyskoczył dysk podczas zbierania jeżyn w lesie. Biedak, nie potrafił się wyprostować, ani nogi podnieść z bólu, położyć się nie miał jak, bo wszędzie krzaki jeżyn, a my satelitujemy koło niego, bo się w największe chaszcze zapuścił, anie podejść do niego, ani mu pomóc.. na szczęście ból szybko zelżał na tyle, że mógł się ruszać, ale potem bity miesiąc w domu leżał.
mejgosia
11 lat temu
Oj znam ten ból, Przeciętnie raz na rok mnie łapie! I to w najmniej oczekiwanym momencie! Raz miałam tak,że trzymałam obrus i chciałam go położyć na stole, gdy podniosłam ręce i chciałam takim ruchem wstrząsającym położyć go na stole…..coś mnie zakuło między łopatkami i w tej pozycji zostałam, nie mogłam zrobić kroku, ani opuścić rąk! Ze łzami w oczach jakoś położyłam się na łóżku i tak zostałam na kilka dni! Miałam też ból przy kości ogonowej, wtedy, pamiętam że do łazienki szłam na czworakach!
Po kilku takich atakach , potrafię wyczuć kiedy nastąpi punkt kulminacyjny i staram się oszczędzać, nie wykonuję obciążających czynności i jakoś mi się udaje ! Jesień sprzyja tym moim dolegliwościom, więc nie bedę się wysilać , jeszcze tylko groby posprzątam i potem luzik!:)