ruch-najlepszy-naturalny-kosmetyk

Aktywność – najlepiej na świeżym powietrzu – podejmowana na co dzień, wzmaga zwiększony przepływ krwi przez pracujące mięśnie i przez skórę. Jak działa ruch jako naturalny kosmetyk?

Ów zwiększony przepływ krwi poprawia mikrokrążenie w skórze właściwej – dzięki temu jest ona bardziej odżywiona.

Jak wiadomo skóra składa się z:

  • trzech warstw naskórka,
  • skóry właściwej i
  • tkanki podskórnej.

W skórze właściwej znajdujemy gęstą sieć tętniczek i naczyń żylnych. Tętniczki skórne rozgałęziają się w górę, ku powierzchni skóry – tworząc cienkie gałązki, tzw. naczynia włosowate, które odpowiedzialne są za mikrokrążenie. Pojedyncze naczynie włosowate (kapilar) ma średnicę około 6 um. Na każdy milimetr sześcienny ciała ludzkiego przypada średnio 600 naczyń włosowatych. Umożliwiają one wymianę gazów i substancji odżywczych pomiędzy krwią a komórkami. Pod wpływem systematycznego treningu fizycznego (np. biegania) można zwiększyć gęstą sieć naczyń kapilarnych nawet o 20% – i to w każdym wieku!

Dzięki zwiększonemu ukrwieniu skóry wzrasta jej odżywienie, staje się bardziej jędrna i ładniej wygląda. Lepsze ukrwienie i pobudzenie układu limfatycznego powoduje, że szybciej spalany jest tłuszcz zmagazynowany w tkance podskórnej. Intensywnie pocąc się nie tylko w saunie, ale właśnie podczas biegania możemy pozbyć się z organizmu wielu toksyn.

dr Paweł F. Nowak