rozstepy-na-udach-posladkach-i-brzuchu

Wbrew powszechnej opinii rozstępy nie są jedynie problemem kobiet ciężarnych. Okazuje się, że tak samo zagrożeni ich wystąpieniem są zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Za powstawanie tych nieestetycznych blizn odpowiedzialny jest nadmiar kortyzolu, czyli hormonu stresu. To właśnie ten hormon produkowany jest przez organizm kobiety w ciąży, dojrzewającej nastolatki i osoby, która szybko przybiera na wadze. Dlatego tycie lub ciągłe wahania wagi mogą być przyczyną pojawienia się rozstępów w okresie menopauzy.

W przypadku osób uprawiających kulturystykę lub sporty siłowe rozstępy najczęściej występują pod ramionami, na klatce piersiowej, barkach, wewnętrznej stronie ud i ramion. Bardzo często pojawiają się na plecach u gwałtownie rosnących nastolatków (szczególnie w przypadku chłopców).

Skąd się biorą rozstępy?

Wróćmy jednak do wyjaśnienia, w jaki sposób rozstępy powstają na naszej skórze. Otóż nadmiar kortyzolu gromadzi się we krwi upośledzając funkcjonowanie fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. To właśnie te wytrzymałe białka nadają skórze elastyczność i pozwalają się jej rozciągnąć.

Uszkodzone fibroblasty produkują słabe i kruche włókna kolagenu i elastyny. Podczas mocnego rozciągania się skóry, które ma miejsce np. w przypadku gwałtownych wahań wagi w okresie około menopauzalnym lub gwałtownego tycia w okresie po menopauzalnym, skóra nie nadąża należycie rozciągnąć się, a włókienka pękają, tworząc wspomniane rozstępy.

Proces ten przypomina gwałtowne nadmuchiwanie balonika, dlatego rozstępy układają się w stronę, gdzie następuje “rozdmuchanie” ciała. Moment ich powstawania może być bolesny – skóra może swędzić lub piec, ale może być również niezauważalny.

Anna J