Różnice wartości w przyjaźni
Zdjęcie autorstwa freestocks.org z Pexels

Różnice wartości stanowią najczęstszy powód niezadowolenia z relacji romantycznych. To bardzo istotne spoiwo, bez którego na dłuższą metę nie da się stworzyć satysfakcjonującego związku. Jak to wygląda w przypadku przyjaźni, czyli przy zupełnie innym typie znajomości? Czy różnice wartości w przyjaźni muszą prowadzić do jej rozpadu?

Spis treści:

  1. Przyjaźń i relacje romantyczne oparte są na bliskości
  2. Wspólne wartości łączą ludzi
  3. Dlaczego różnice wartości można początkowo przeoczyć?
  4. Dojrzałość emocjonalna i różnice poglądów
  5. Jak ludzie zmieniają poglądy?
  6. Różnice wartości w przyjaźni – poważny kryzys

Przyjaźń i relacje romantyczne oparte są na bliskości

Zarówno przyjaźń, jak i relacje romantyczne to bardzo intymne znajomości. W pierwszym przypadku zwierzamy się drugiej osobie, licząc na jej zrozumienie i dyskrecję. W drugiej budujemy również bliskość opartą na seksualności. Nic dziwnego, że kryzysy, które przytrafiają się w tego typu znajomościach, okazują się niezwykle bolesne.

Wspólne wartości łączą ludzi

Psycholodzy są zgodni. Zauważyli oni, że wspólne wartości łączą ludzi na trwałe. Osoby, które wyznają te same zasady, łatwiej się ze sobą dogadują i czerpią większą satysfakcję z relacji. Niestety, różnice wartości traktujemy nierzadko jako realne zagrożenie podstaw naszej egzystencji. W związku z tym prędzej czy później zaczynamy traktować drugiego człowieka jako swojego wroga.

Dlaczego różnice wartości można początkowo przeoczyć?

Zapewne zastanawiacie się, dlaczego osoby różniące się wartościami wchodzą ze sobą w relacje przyjacielskie. W przypadku związków romantycznych sprawę można łatwo wytłumaczyć. Pociąg fizyczny początkowo odgrywa dużą większą rolę od wartości. Niemniej z czasem przestaje zalewać nasze ciało, do głosu zaczyna dochodzić zdrowy rozsądek i dostrzegamy, ile nas dzieli.

Dojrzałość emocjonalna i różnice poglądów

W przyjaźni pociąg fizyczny nie występuje. Jednak i tutaj można stworzyć bliską relację, a później dostrzec różnice wartości. Dzieje się tak, ponieważ każdy z nas nieustannie się rozwija. Kiedyś byliśmy na innym etapie życia niż dziś. Gdy poznałaś swoją przyjaciółkę, miałaś 20 lat i nie przywiązywałaś tak dużej wagi do dojrzałości emocjonalnej. Z czasem ty dojrzałaś, a ona wciąż pozostała na tym samym etapie. W rezultacie ciebie zaczyna razić jej nieodpowiedzialność. Fakt, iż nie szanuje czasu innych ludzi, ciągle spóźnia się na spotkania, odwołuje je w ostatniej chwili, gdy ma problem, dzwoni jak szalona, nie bacząc na to, że ktoś jest w pracy. Jej egoizm zaczyna być irytujący.

Jak ludzie zmieniają poglądy?

Poza tym wiele przyjaźni rozpoczyna się bardzo dobrze. Początkowo więcej was łączy, niż dzieli. Później jednak jedna z osób może zmienić poglądy i zachowanie pod wpływem osób, z którymi pracuje na co dzień. To zależy od naszej asertywności. Niektórzy zawsze potrafią zachować niezależność poglądów, ponieważ taką mają naturę. Innym przysparza to sporo trudności. Zmieniają często zdanie, w zależności od tego, z kim aktualnie przebywają.

Różnice wartości w przyjaźni – poważny kryzys

Różnice wartości w przyjaźni początkowo powodują zgrzyt. Z czasem jednak pojawia się tak duży rozdźwięk, że nie sposób nadal kontynuować znajomości. Trudno wyobrazić sobie osobę, która myśli racjonalnie i wspiera tolerancję, jako tę, która w spokoju wysłuchuje teorii spiskowych. To dwie skrajności, których nie sposób pogodzić. Taka relacja jest skazana na porażkę. Wartości, zwłaszcza te elementarne, dość mocno wpływają na nasze życie. W rezultacie spotkanie osoby, które wyznaje te skrajnie odmienne, raczej nie zakończy się wzajemnym zrozumieniem. Możemy się nawzajem tolerować w przestrzeni publicznej, ale nie stworzymy takiej bliskiej relacji, jaką jest przyjaźń.