Problemy z przyswajaniem magnezu

Powracające skurcze, problemy z koncentracją oraz szereg innych problemów, z którymi borykasz się na co dzień, może wynikać z niedoborów magnezu. Z problemem tym mierzy się coraz więcej osób. Przypadkowa suplementacja to jednak za mało. Jak można sobie pomóc?

Nie musisz cierpieć

Bolą cię łydki, nie tylko po treningu czy intensywnej pracy fizycznej, ale często bez powodu? Masz poczucie, że skurcze nóg towarzyszą ci od dawna? A może nęka cię powracający regularnie ból głowy, migrena? Walczysz z bezsennością i nie potrafisz sobie poradzić z biegiem skołatanych myśli? Wszystko to możesz oczywiście zrzucić na stres, przepracowanie, zbyt intensywny tryb życia. Tutaj oczywiście wiele można zmienić, co jednak, jeśli w dużej mierze za wszystkie te dolegliwości odpowiadają niedobory magnezu? 

Skąd się biorą niedobory magnezu?

Magnez jest jednym z tych pierwiastków, na którego niedobory cierpi coraz więcej z nas. Wpływ na wchłanianie magnezu ma bardzo wiele czynników, nie brakuje tych ograniczających, są jednak i sposoby na poprawę wchłaniania magnezu, jak choćby oliwa magnezowa, która pozwala na wchłanianie magnezu bezpośrednio przez skórę. Jest to cenne rozwiązanie, ponieważ mimo że w przeciętnej diecie występuje sporo magnezu, tylko 50% ulega przyswojeniu przez organizm. 

Warto zdawać sobie sprawę, że wchłanianie magnezu ogranicza:

  • nadmierne spożycie kawy,
  • spożywanie alkoholu oraz innych używek,
  • nadmierne spożycie błonnika – jego nadmiar prowadzi do zmniejszenia wchłaniania magnezu,
  • spożywanie produktów bogatych w fityniany i szczawiany – szkodliwe fityniany i szczawiany można eliminować przez moczenie żywności w wodzie, gotowanie oraz proces fermentacji (np. pieczywo na zakwasie, a nie na drożdżach), 
  • stres – stres oksydacyjny w istotny sposób przyczynia się do ograniczenia wchłaniania magnezu. 

Jak zwiększyć przyswajalność magnezu?

Dla osób borykających się z problemem przyswajalności magnezu pomocna może okazać się oliwa magnezowa – magnez sam, w swej najczystszej i najlepiej przyswajalnej postaci, do nakładania bezpośrednio przez skórę. Oczywiście stosowanie takiej formy suplementacji nie powinno wykluczać dbałości o dietę. Poziom przyswajalności magnezu można poprawić przez:

  • dietę o większej zawartości białka, które poprawia wchłanianie magnezu nawet o 40%, 
  • odpowiednią podaż witaminy B5, która odgrywa ważną rolę w wchłanianiu magnezu, a także zmniejsza jego wydalanie przez nerki, 
  • Spożycie produktów przyczyniających się do budowy środowiska kwasowego w organizmie – kiszonki, jogurty, zakwas z buraków,
  • podaż witaminy C razem z produktami zawierającymi magnezu, co wpływa na biodostępność tego drugiego. 

 Niezależnie od tych wszystkich działań, jeśli problemy sugerujące braki magnezu nie ustępują lub jeszcze przybierają na sile, koniecznie trzeba udać się do lekarza. Dzisiaj u coraz większej grupy osób młodych diagnozowana jest np. tężyczka związana z upośledzeniem wchłanialności magnezu i wapnia do mięśni.