Fitness Jak ćwiczyć?

Rekreacja podczas upalnych dni

rekreacja-podczas-upalnych-dni

Przed nami okres upałów. W tym czasie należy szczególna uwagę zwrócić na to, by wysiłek fizyczny nie skończył się nieszczęśliwie – zasłabnięciem, czy nawet udarem. W naszym artykule znajdziesz wskazówki, jak bezpiecznie ćwiczyć latem.

Nasz klimat nie należy do specjalnie gorących, dlatego bardzo łatwo zapominamy, że ciepło może być zdradliwe. Nasze ciało może sobie nie poradzić z przegrzaniem. Równocześnie jest to świetna okazja, by zmusić ciało do odrobinę większej pracy.

Rekreacja podczas upalnych dni. Przygotuj się do wyjścia

Przede wszystkim należy unikać wychodzenia w najgorętszej porze dnia, około południa. W tym czasie odradzamy nawet spacery czy zakupy. Należy też pamiętać, że choć słońce minęło szczytowy punkt na niebie, nagrzana ziemia nadal emituje bardzo dużo ciepła. Bezpiecznie uprawiać sporty można w godzinach późno popołudniowych, a najlepiej wieczorem.

Jeśli jednak musisz wyjść z domu w pełnym słońcu, pamiętaj o zabraniu ze sobą podstawowych przedmiotów:

  • Kapelusz, czapka, chustka – nakrycie głowy chroni nas przed bezpośrednim wpływem promieni słonecznych. Jeśli bardzo się pocisz, polecamy przykrycie głowy lnianą chustką zawiniętą w fantazyjny węzeł i dodatkowo przykrycie jej kapeluszem.
  • niegazowana woda mineralna – zawsze pod ręką miej bidonik z wodą. Unikaj wody źródlanej, gdyż może ona wypłukać wraz z potem cenne sole, raczej postaw na wodę mineralną. Nie bierz wody smakowej – zawiera ona substancje słodzące, które mogą spowodować zwiększenie pragnienia. Najlepiej, jeśli do butelki przed wyjściem wciśniesz odrobinę soku z cytryny czy pomarańczy.

  • krem do opalania – im wyższy filtr przeciw UV, tym lepiej. Pamiętaj o tym, że należy smarować się około pół godziny przed wyjściem, by zdołał się dobrze wchłonąć i systematycznie „poprawiać” ochronę nakładając kolejne cienkie warstwy kremu. Wystarczy naprawdę odrobina, nie trzeba smarować się grubym kożuchem.
  • mgiełka wodna w sprayu – atomizer z wodą, która może być lekko perfumowana. Służy do zwilżania twarzy, szyi i dekoltu, by zapobiec jej odwodnieniu. Doskonale orzeźwia i pobudza, a także zapobiega podrażnieniom od potu.

Joanna Pastuszka-Roczek

Przed nami okres upałów. W tym czasie należy szczególna uwagę zwrócić na to, by wysiłek fizyczny nie skończył się nieszczęśliwie – zasłabnięciem, czy nawet udarem. W naszym artykule znajdziesz wskazówki, jak bezpiecznie ćwiczyć latem.

Rekreacja w upalne dni

Zdradziecka moc upału polega między innymi na tym, że tracimy zdolność prawidłowej oceny naszych możliwości. Na wszelki wypadek osoby, które regularnie ćwiczą, powinny w pierwsze upalne dni zmniejszyć wysiłek fizyczny o połowę – na przykład przebiec tylko część dystansu, resztę pokonać szybkim marszem.

Nasze ciało może nie czuć się zmęczone, gdyż mięśnie są przyzwyczajone do wysiłku, ale grozi nam nieprzyjemne odwodnienie, którego konsekwencje możemy odczuwać jeszcze długo potem.
Nie warto też dać się skusić słonecznej pogodzie – wiele osób zaczyna trenować ze względu na przyjemną, energetyzującą pogodę. Jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do regularnego wysiłku, bardzo łatwo może nam się stać krzywda, a to nas skutecznie zniechęci do dalszej rekreacji.

Po powrocie do domu, nie wolno pić nic zimnego! Wydaje się nam to dobrym pomysłem na szybkie ochłodzenie organizmu, a w rzeczywistości jest przyczyną chorób gardła, problemów z żołądkiem i wcale tak nie ochładza.

Zamiast tego połóż sobie na karku zimny ręcznik, albo przyłóż schłodzoną butelkę z wodą do prawej strony szyi. Najważniejsze jest, żeby nie przegrzać głowy – zimny okład obniży temperaturę krwi dostarczanej do mózgu, co uchroni go przed uszkodzeniem i przyczyni się do znacznego ochłodzenia organizmu.

Kiedy przestaniemy się pocić, wtedy bierzemy szybki, letni prysznic (nie zimny!). Na koniec warto wsadzić na kwadrans stopy do zimnej wody.

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (11)

sirena46

9 lat temu

W czasie upałów lepiej nie ćwiczyć intensywnie. Ja wolę jak jest gorąco spacery i to wieczorem, jak już temperatura jest znośna.

pati25

11 lat temu

Rady,które warto stosowaź.Upałów bardzo nie lubię.Niie wychodę wtedy z domu.A butelkę z wodą mam cały czas przy sobieB)

Tess

11 lat temu

Jestem ostrożna w gorące dni. Staram się w samo południe nie wychodzić albo chować siew cieniu. Więcej tez piję wody w upalne dni. Pomyślę jeszcze o jakiejś czapeczce.

Mindi

11 lat temu

Porady na czasie, bo upały chyba się zaczynają. Ostrożnie podchodzę do słońca i zaopatrzę się w kapelusik i mgiełkę w sprayu.

filodendron

11 lat temu

Bardzo mi odpowiada mgiełka wodna w sprayu. Poza tym bardzo dobre rady.A osoby chore na serce niech nie zapomną ,żeby nie wysiadywac długo na słońcu w upały.

dulcynea

11 lat temu

Bardzo poźyteczne rady , niby je znam:-X
Ale sądzę , źe takich porad nigdy za wiele.
Ja upały uwielbiam i dobrze się czuję , ale mąź juź niekoniecznie:-)

Danusiate

11 lat temu

Mądre rady, zwykle staram się o tym wszystkim pamiętać, choć przyznaję, że nie zawsze osłaniam głowę – strasznie tego nie lubię…

mejgosia

11 lat temu

No tak!Uwagi i porady na czasie, jeszcze do niedawna zupełnie ich nie stosowałam, a teraz czuję że czas leci do przodu i nie wszystko już mogę!:P

sirena46

11 lat temu

Chociaż znamy prawie wszystkie te porady, ale zawsze warto sobie przypomnieć co należy robić przy wysiłku fizycznym w czasie upałów.

Zostaw komentarz