regularna-aktywnosc-fizyczna-cz-ii

Aktywność fizyczna zwiększa zakres ruchomości w stawach, kształtuje powierzchnie stawowe, zwiększa elastyczność torebek i więzadeł stawowych. Niezmiernie ważnym czynnikiem, często niedocenianym przez kobiety, jest trening siłowy, który zmniejsza ryzyko złamania kości przez zmniejszenie ryzyka upadku, ponieważ trening taki ma korzystny wpływ na mechanikę i prędkość chodzenia.

Poruszmy teraz problem nadwagi, który dla nas kobiet bywa często jedyną motywacją do podjęcia regularnych ćwiczeń. Czy zastanawiacie się, czemu, mimo iż jecie tyle samo, co kiedyś, szybciej przybieracie na wadze i trudniej wam zgubić niechciane kilogramy? Należy pamiętać, że po przekroczeniu 25 roku życia, tracimy kilka procent tkanki mięśniowej rocznie, czego konsekwencją jest spowolnienie metabolizmu. Metabolizm to najprościej tłumacząc sposób i tempo spalania kalorii przez nasz organizm, który wpływa na stosunek ilościowy tkanki mięśniowej do tkanki tłuszczowej.

Tempo przemiany materii w sposób naturalny obniża się z wiekiem, to dzięki niewielkim zmianom w naszym sposobie życia możemy kontrolować jak szybko nastąpi i w jakim stopniu będzie postępować. Badania dowodzą, że wiele kobiet, które w późniejszym wieku zaczęły dbać o siebie, zwiększyły swoją aktywność fizyczną i zmieniły sposób odżywiania, osiągnęły wyższe tempo metabolizmu, niż w młodości. Marząc o zdrowej, proporcjonalnej sylwetce zacznijmy więc wprowadzać ćwiczenia fizyczne w codzienny plan zajęć. Pozwoli to naszemu organizmowi na lepsze wykorzystanie dostarczonych mu kalorii, a tym samym na utrzymanie pożądanej wagi.

Niech zatem okres premenopauzy, menopauzy i pomenopauzy będzie dla was możliwością zainteresowania się swoim organizmem, wsłuchaniem się w jego potrzeby i dostarczeniem mu tego, czego najbardziej potrzebuje- ruchu. Jeżeli do tej pory Twoją wymówką bądź przeszkodą w znalezieniu czasu dla siebie były dzieci, mąż i praca, to potraktuj ten czas dojrzałości, jako czas samodoskonalenia się, które rozpoczynasz na poziomie ciała, a który już wkrótce przełoży się na twoje dobre samopoczucie i komfort psychiczny.

Anna J