Jak zapobiegać? Profilaktyka

Rak trzustki – profilaktyka

rak-trzustki-profilaktyka

W przypadku raka trzustki rokowania nie są najlepsze. Co roku ta choroba zbiera śmiertelne żniwo. Jeśli nie chcemy dopuścić do jej rozwoju, powinniśmy stosować się do kilku prostych zasad.

Rak trzustki dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, aczkolwiek panowie częściej zmagają się z tą podstępną chorobą. Nowotwór trzustki zazwyczaj przyjmuje postać gruczolakoraka. Na ogół atakuje trzustkowe komórki kanałowe.

Rak trzustki – profilaktyka

Wiele czynników może przyczynić się do rozwoju tej groźnej choroby. Część z nich można wyeliminować ze swojego życia i tym samym zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia raka.

Zgubne palenie papierosów

Palenie papierosów sprzyja powstawaniu gruczolakoraka. W związku z tym, iż wspomniany nałóg oddziałuje niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu, warto z nim zerwać. Nikotyna, obecna w papierosach, uzależnia tak samo jako narkotyki. Gdy przestajemy palić, pojawiają się objawy charakterystyczne dla zespołu odstawienia. Musimy liczyć się z wystąpieniem drgawek, wysokiej gorączki i wymiotów. Na rynku można kupić specjalne gumy, które zawierają nikotynę i tym samym pozwalają uniknąć niepożądanych dolegliwości.

Zerwanie z nałogiem

Osobom, które zrywają z nałogiem, musi przyświecać jasny cel. Dobra motywacja stanowi klucz do sukcesu. Musimy sobie uświadomić, jakie korzyści niesie ze sobą zerwanie z nałogiem. Papierosy w znacznym stopniu obciążają domowy budżet. Rezygnując z nich, możemy zaoszczędzić na wycieczkę do Brazylii. Osoby, które nie palą cieszą się zdrowym odcieniem skóry i paznokci. Palacze często nie zdają sobie sprawy, że ich zapach drażni otoczenie.

Alkoholizm, a rak trzustki

Alkoholicy często borykają się z rakiem trzustki. Niestety, wielu z nich brakuje motywacji do zerwania z nałogiem. Alkohol wyniszcza organizm, w tym mózg, wątrobę i trzustkę. Osoba, która jest od niego uzależniona, sama nie poradzi sobie z problemem. Niezwykle istotną rolę odgrywa psychoterapia i uczęszczanie na spotkania AA.

Irmina

W przypadku raka trzustki rokowania nie są najlepsze. Co roku ta choroba zbiera śmiertelne żniwo. Jeśli nie chcemy dopuścić do jej rozwoju, powinniśmy stosować się do kilku prostych zasad.

Ciężkostrawna dieta

Tradycyjna, polska kuchnia jest niezwykle tłusta. Golonka, kotlety smażone na głębokim tłuszczu czy smalec obciążają trzustkę. Jeśli lubimy tradycyjne potrawy, nie musimy z nich rezygnować pod warunkiem, że potrafimy zachować umiar. Na kromce chleba, którą posmarowaliśmy smalcem, nie układajmy plastrów szynki.

Cukrzyca

Wśród czynników, które sprzyjają powstawaniu gruczolakoraka, wymienia się również cukrzycę i przewlekłe zapalenie trzustki.

Rak trzustki – diagnostyka

W przypadku raka trzustki mamy ogromny problem z wczesnym wykrywaniem zmian chorobowych. To schorzenie zazwyczaj atakuje znienacka. Niepokojące zmiany można dostrzec, przeprowadzając badania USG, CT, MRI. Rakowi trzustki towarzyszą niespecyficzne objawy, tj. bóle śródbrzusza i nadbrzusza oraz spadek masy ciała.

Komplet badań

Lekarz, który podejrzewa, że pacjent boryka się z rakiem trzustki, może przeprowadzić następujące badania:

  • USG połączone z biopsją
  • zdjęcie rentgenowskie i/lub tomografia komputerowa żołądka i dwunastnicy
  • badania cytologiczne wydzieliny trzustki
  • pankreatoskopię
  • ultrasonografię laparoskopową.

W związku z tym, iż rak trzustki jest niezwykle groźną chorobą, należy dołożyć wszelkich starań, aby nie dopuścić do powstania zmian nowotworowych. Jeśli zaobserwujemy u siebie niepokojące dolegliwości, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Irmina

Komentarze (3)

pati25

9 lat temu

Na tą straszną chorobę nie ma jeszcze żadnego leku,żadnego ratunku.Trzeba stosować profilaktykę.
Unikajmy alkoholu,papierosów,tłustej,ciężkostrawnej diety

drobina

9 lat temu

Tak! To paskudna choroba, niestety! Póki co, to chyba nie ma na nią ratunku. W artykule pisze, że powstawaniu gruczolakoraka sprzyjają używki – chyba nie tylko. Przyczyny mogą być różne. Moja teściowa nigdy nie paliła papierosów i nie używała alkoholu i też zmarła na raka trzustki:(

mejgosia

9 lat temu

To straszna choroba! Niestety jeszcze nie opanawana przez naszych lekarzy! Praktycznie rak trzustki to wyrok, nie znam osoby która by poradziła sobie z tym i wygrała! :(:(:(

Zostaw komentarz