rak-trzustki-profilaktyka

W przypadku raka trzustki rokowania nie są najlepsze. Co roku ta choroba zbiera śmiertelne żniwo. Jeśli nie chcemy dopuścić do jej rozwoju, powinniśmy stosować się do kilku prostych zasad.

Rak trzustki dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, aczkolwiek panowie częściej zmagają się z tą podstępną chorobą. Nowotwór trzustki zazwyczaj przyjmuje postać gruczolakoraka. Na ogół atakuje trzustkowe komórki kanałowe.

Rak trzustki – profilaktyka

Wiele czynników może przyczynić się do rozwoju tej groźnej choroby. Część z nich można wyeliminować ze swojego życia i tym samym zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia raka.

Zgubne palenie papierosów

Palenie papierosów sprzyja powstawaniu gruczolakoraka. W związku z tym, iż wspomniany nałóg oddziałuje niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu, warto z nim zerwać. Nikotyna, obecna w papierosach, uzależnia tak samo jako narkotyki. Gdy przestajemy palić, pojawiają się objawy charakterystyczne dla zespołu odstawienia. Musimy liczyć się z wystąpieniem drgawek, wysokiej gorączki i wymiotów. Na rynku można kupić specjalne gumy, które zawierają nikotynę i tym samym pozwalają uniknąć niepożądanych dolegliwości.

Zerwanie z nałogiem

Osobom, które zrywają z nałogiem, musi przyświecać jasny cel. Dobra motywacja stanowi klucz do sukcesu. Musimy sobie uświadomić, jakie korzyści niesie ze sobą zerwanie z nałogiem. Papierosy w znacznym stopniu obciążają domowy budżet. Rezygnując z nich, możemy zaoszczędzić na wycieczkę do Brazylii. Osoby, które nie palą cieszą się zdrowym odcieniem skóry i paznokci. Palacze często nie zdają sobie sprawy, że ich zapach drażni otoczenie.

Alkoholizm, a rak trzustki

Alkoholicy często borykają się z rakiem trzustki. Niestety, wielu z nich brakuje motywacji do zerwania z nałogiem. Alkohol wyniszcza organizm, w tym mózg, wątrobę i trzustkę. Osoba, która jest od niego uzależniona, sama nie poradzi sobie z problemem. Niezwykle istotną rolę odgrywa psychoterapia i uczęszczanie na spotkania AA.

Irmina