Psychologia W głąb siebie

Dlaczego nie potrafimy przyjmować krytyki?

dlaczego-nie-potrafimy-przyjmowac-krytyki

Niewiele osób potrafi przyjmować krytykę. Niektórzy odbierają życzliwe wskazówki jako atak. Jak nauczyć się podchodzić z dystansem do rad innych osób?

Merytoryczna krytyka

Warto nauczyć się odróżniać merytoryczną krytykę od złośliwych komentarzy. W sytuacji, gdy szef zwraca uwagę na niezrealizowane zadania, nie należy chować głowy w piasek. Warto stawić im czoła i wyjaśnić, dlaczego nie zrobiliśmy niektórych rzeczy. Kierownicy cenią sobie pracowników, których stać na uczciwość. Nie wymyślajmy zawiłych kłamstw, tylko przyznajmy się do błędu. Zaproponujmy przełożonemu rozwiązanie, które pozwoli rozwiązać problem.

Niezasłużona krytyka

Jeśli kierownik lub współpracownicy krytykują nasz wygląd, przekonania itp., mamy do czynienia z przemocą słowną. W sytuacji, gdy naruszana jest nasza godność, należy zareagować. Nikt nie ma prawa określać nas mianem idiotów, debili itp. Polskie prawo takie zachowanie traktuje jako mobbing. Zgłaszając sprawę prokuratorze, mamy duże szanse na wygraną.

Przekonanie o nieomylności

Niektóre osoby zostały wychowane w przeświadczeniu, iż są nieomylne. Rodzice nie zawsze dostrzegają cienką linię między docenianiem dziecka a zaszczepianiu w nim pychy. Błędy wychowawcze sprawiają, iż pociechy wyrastają na ludzi niezdolnych do samokrytyki. Warto wierzyć w siebie i swoje możliwości, nie wolno jednak zapominać o pokorze. Gdy kolejna osoba zwraca nam uwagę na niestosowne zachowanie, przyjrzyjmy się swojemu postępowaniu. Może nie jesteśmy bez winy?

Irmina

Niewiele osób potrafi przyjmować krytykę. Niektórzy odbierają życzliwe wskazówki jako atak. Jak nauczyć się podchodzić z dystansem do rad innych osób?

Dlaczego nie potrafimy przyjmować krytyki? Niska samoocena

Czasem brak dystansu do merytorycznej krytyki wynika z niskiej samooceny. Człowiek, któremu powtarzano w dzieciństwie, że nie grzeszy inteligencją, stara się udowodnić, iż bliscy nie mieli racji. Taka osoba często nie potrafi przyznać się do błędu. Za wszelką cenę stara się udowodnić, że racja leży po jej stronie. Niektórzy ludzie idą w zaparte. Winą za błędne decyzje obarczają innych, nierzadko twierdzą, że zostali wprowadzeni w błąd.

Opinia przyjaciół

Jeśli jesteśmy przewrażliwieni i nie potrafimy ocenić, czy zasłużyliśmy na słowa krytyki, poprośmy o pomoc przyjaciół. Przedstawmy sytuację w sposób obiektywny i zapytajmy ich, jak odebraliby wypowiedziane słowa. Jeśli bliscy uznają, że wina leży po naszej stronie, popracujmy nad swoim zachowaniem.

Umiejętność przyjmowania krytyki wynosi się z domu. Niestety, wielu rodziców nieświadomie popełnia błędy, które rzutują na życie pociechy. W związku z tym, iż na naukę nigdy nie jest za późno, warto popracować nad charakterem.

Irmina

Komentarze (9)

Emilly27k

5 lat temu

Zgodzę się z Elle ,że trzeba walczyć o swoje racje.
Czy inni cenią w nas lojalność tego nie wiemy.
Dla mnie ważna zawsze jest sprawiedliwość.
Oczywiście,że nikt nie może nas nazywać od najgorszych, nie pozwólmy sobie na to.

pati25

6 lat temu

Mamy z tym problem,nie umiemy przyjmować krytyki.Nie zawsze jest ona słuszna.Warto zastanowić się nad słowami krytyki,bo może w ten sposób osoba je mówiąca chciała nas
zmotywować do czegoś

pati25

6 lat temu

Mamy z tym problem,nie umiemy przyjmować krytyki.Nie zawsze jest ona słuszna.Warto zastanowić się nad słowami krytyki,bo może w ten sposób osoba je mówiąca chciała nas
zmotywować do czegoś

stazyz

6 lat temu

Coś w tym jest, że jakoś ciężko przełknąć słowa krytyki, no , takie powiedziane rzeczowo i spokojnie to OK, może być , ale krzykiem to już nikt tego nie przyjmie ze spokojem, ja to na pewno NIE:P;)

drobina

6 lat temu

Potrafię spojrzeć na siebie krytycznie i wyczuć, gdy coś jest nie tak jak być powinno. Umiem też przyjąć krytykę do wiadomości, ale gdy jest niezasłużona, to po prostu diabli mnie biorą(devil)

Mindi

6 lat temu

Nie umiemy przyjmować krytyki bo może jest ona wyrażona w nieumiejętny sposób. Mało osób przekazuje uwagi w formie rzeczowej rozmowy i życzliwej porady. W takiej formie skorzystałybyśmy a gdy krytyka jest rzuconą nagle uwagą to wprowadza nas w poczucie winy.

Zostaw komentarz