medycyna-przeciwstarzeniowa-elementem-profilaktyki-zdrowotnej

Medycyna przeciwstarzeniowa jest prężnie rozwijającą się dziedziną nauki. Stanowi odpowiedź na potrzeby pacjentów, którzy pragną spowolnić niekorzystne procesy i cieszyć się dobrym samopoczuciem psychofizycznym przez wiele lat.

Celem medycyny przeciwstarzeniowej jest wczesne wykrycie niepożądanych dolegliwości. Rozpoznanie wroga we wczesnym stadium umożliwia podjęcie stosownych działań. Udowodniono, że zmieniając dietę i tryb życia, można spowolnić procesy starzenia. Menu należy komponować, uwzględniając indywidualne predyspozycje organizmu.

Biologiczny wiek pacjenta

W medycynie przeciwstarzeniowej niezwykle istotną rolę odgrywa diagnostyka. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i przeanalizowaniu wyników badań, określa biologiczny wiek pacjenta. Ten nierzadko różni się od wskazań metryki. Specjalista powinien dołożyć wszelkich starań, aby określić przyczyny przedwczesnego starzenia się organizmu. Znając „winowajcę”, możemy wyeliminować go ze swojego życia.

Rola wolnych rodników

Każdego dnia człowiek styka się z toksynami. Wysoko przetworzona żywność, woda, powietrze czy kosmetyki stanowią źródło szkodliwych substancji. Toksyny, które wnikają do naszego organizmu, przyczyniają się do powstania wolnych rodników. Te z kolei przyspieszają procesy starzenia.

Nawyki żywieniowe a procesy starzenia

Naukowcy udowodnili, że dieta, która obciąża metabolizm, sprzyja powstawaniu wolnych rodników. Osoby, które pragną uchronić swój organizm przed działaniem tych reaktywnych związków, powinny zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe. Konsumpcja słodyczy, fast foodów czy chipsów przyczynia się do przedwczesnego starzenia organizmu.

Spersonalizowana dieta

W celu ułożenia diety dostosowanej do potrzeb danego organizmu, należy poddać się szczegółowym badaniom. Niezwykle pomocnym narzędziem diagnostycznym są testy genetyczne GENODIET. To innowacyjne rozwiązanie pozwala stworzyć spersonalizowaną dietę, uwzględniającą wiarygodne informacje zapisane w naszym DNA. Specjalista, który bazuje na tej wiedzy, może precyzyjniej komponować program żywieniowy i ruchowy (adekwatny do indywidualnych predyspozycji). Świadomość tego, co mówią o nas własne geny, wpływa na minimalizowanie ryzyka wystąpienia, rozwoju chorób dietozależnych tj. cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia. Pomaga też określić nietolerancje pokarmowe na gluten, laktozę oraz nadwrażliwość na kofeinę i sól.

SkinClinic