dieta-dla-chorej-trzustki

Nie ma wątpliwości, że przyczyną zapalenia trzustki jest nieprawidłowa dieta. Niestety wiele kobiet po 40stce nie spełnia warunków właściwego żywienia, które mogłoby uchronić je przed powstawaniem stanów zapalnych w organizmie, w tym stanu zapalnego trzustki.

Na pewno wiesz, że Twoja codzienne dieta ma wpływ na pracę układu pokarmowego. Mimo to nie walczysz ze swoimi złymi nawykami żywieniowymi. Na co dzień stosujesz się do teorii, że jedzenie, poza alkoholem i dużymi ilości tłuszczu, nie ma wpływu na stan twojego zdrowia. Jednak kiedy pojawi się zapalenie trzustki, trzeba zacząć zbierać informacje o diecie wskazanej przy takiej przypadłości. Niestety, w artykułach zamieszczanych w Internecie czy broszurach znalezionych w przychodni wiele ważnych faktów związanych z odpowiednim żywieniem jest pomijanych.

Na czym polega leczenie żywieniowe?

Leczenie za pomocą diety jest kluczowym działaniem w profilaktyce zapalenia trzustki. Dieta jest praktycznie warunkiem wyleczenia i może być stosowana jako wyłączna terapia, albo jako element dołączony do tradycyjnego leczenia. Najważniejszymi w leczeniu żywieniowym produktami są oczywiście surowe warzywa i owoce, będące jedynymi produktami zawierającymi witaminy, minerały oraz antyoksydanty. Są lekkostrawne i niezbędne w leczeniu wielu chorób.

Czego unikać?

Produktami, które należy wykluczyć z diety, jest białko zwierzęce i tłuszcz zwierzęcy, a także produkty nabiałowe i mączne, mające tendencję do nasilania objawów zapalnych w organizmie, a nawet mogące doprowadzić do powstawania komórek rakowych. Produkty te utrudniają trawienie, które jest dodatkowo zaburzone przez niedobór enzymów, trawiących białko i tłuszcze. Warto również wzbogacić dietę o świeże soki owocowe i warzywne oraz produkty pełnoziarniste. Przede wszystkim jednak, należy jeść mniejszymi porcjami oraz regularnie i prawidłowo dobierać produkty według zaleceń diety rozdzielnej. W wielu przypadkach zapalenia trzustki wystarczy wykluczyć z diety alkohol, który uszkadza białko.

A co z mięsem?

W świetle niektórych badań mięso jest zawiera substancje rakotwórcze (np. puryny), które mogą zmienić zdrowe komórki w komórki rakowe. Według zwolenników tej teorii w 50 gramach wędzonej kiełbasy znajduje się tyle substancji rakotwórczych, co w jednej paczce papierosów. Niekiedy trzeba przejść na bardziej radykalną dietę jak wegetarianizm (z wykluczeniem nabiału) czy witarianizm (zupełnie surowe produkty). Jest to przykład Lidii Aleksandry Szadkowskiej, co opisała w swej książce o pokonywaniu ciężkiej choroby dzięki zmianie sposobu żywienia.

Warto wprowadzić zmiany w naszej diecie, ponieważ jesteśmy tym, co jemy i tylko od nas zależy, czy przeżyjemy te statystyczne kilkanaście lat w chorobie, czy też dożyjemy późnej starości.

Anna J