Depresja Psychologia W głąb siebie

Psychoterapia pomoże ci rozwiązać życiowe trudności

psychoterapia-pomoze-ci-rozwiazac-zyciowe-trudnosci

Gdy zadamy sobie pytanie o to, co stanowi clou psychoterapii, dojdziemy prędzej czy później do wniosku, że jest nim stosowanie oddziaływań psychologicznych w ogólnie pojętym leczeniu.

Z tak rozumianym oddziaływaniem psychoterapeutycznym mamy już do czynienia w przypadku najstarszych kultur okresu magiczno-animistycznego. Zarzewie kształtowania się naukowych podstaw psychoterapii przypada jednak dopiero na koniec XVIII wieku, kiedy to wiedeński lekarz Franz Anton Mesmer stworzył system leczniczy zwany mesmeryzmem. Istnienie zaś profesjonalnej psychoterapii liczy sobie dopiero ponad sto lat, a za jej początek uznaje się stworzenie przez Zygmunta Freuda pierwszej zaawansowanej metody psychoterapeutycznej – psychoanalizy. Od tamtej pory po dziś dzień obserwujemy nieustanny przyrost szkół psychoterapeutycznych.

Czym nie jest psychoterapia

Współcześnie mamy do czynienia z coraz większą społeczną akceptacją korzystania z pomocy psychoterapeutycznej. Wielu z nas zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że niekiedy warto zgłosić się po pomoc do profesjonalisty zamiast tkwić w swoich niedomaganiach. Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome tego, że rozumienie psychoterapii jako formy leczenia osób „chorych psychicznie” to tylko utarte nieprawdziwe przekonanie. Podobnie błędnym wyobrażeniem o psychoterapii jest rozumienie jej jako rozmowy, podczas której osoba uzyska proste wskazówki dotyczące tego, jak powinna żyć. Psychoterapia nie stanowi na pewno ekwiwalentu przyjacielskiej rozmowy, jak również nie jest równoznaczna z rozwojem duchowym. Jest ona za to pewnym leczniczym działaniem polegającym na realizacji przez klienta/pacjenta oraz terapeutę pewnej strategii podczas cyklu regularnych spotkań, która finalnie ma doprowadzić do rozwiązania problemowej sytuacji.

Z jakimi problemami ludzie najczęściej zgłaszają się na psychoterapię

Wiele osób cierpi z powodu szkodliwych, destrukcyjnych emocji i zachowań, co uniemożliwia im czerpanie pełnej satysfakcji ze swojego życia oraz bycie w odżywczych, zadowalających relacjach z innymi. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że podczas cyklu spotkań z profesjonalistą jesteśmy w stanie znaleźć sposób na uporanie się ze swoją trudnością. Do najczęstszych problemów, z jakimi osoby zgłaszają się na terapię, należą na pewno różne uzależnienia czy przeżywana aktualnie żałoba po stracie kogoś bliskiego. Z pomocy terapeutycznej korzystają także osoby będące ofiarą przemocy, jak również te, które są jej sprawcą. Na terapię nierzadko zgłaszają się ludzie borykający się z problemem depresji anoreksji, bulimii czy też osoby nie radzące sobie ze stresem. Inną kategorię stanowią ci, którzy wykazują zaburzenia lękowe, jak niepokój, lęki, panika czy fobie. Psychoterapia pomaga również w radzeniu sobie z problemami w relacjach z ludźmi, z partnerem lub też dotyczącymi dzieci i młodzieży. Z zaburzenia seksualnymi, psychosomatycznymi lub też psychotycznymi również można sobie skutecznie radzić dzięki wsparciu ze strony profesjonalnego psychoterapeuty. Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z psychoterapii warto poznać rozróżnienie pomiędzy trzema zawodami, jakimi są psycholog, psychiatra oraz psychoterapeuta, nierzadko mylnie utożsamiane ze sobą.

Natalia Wieteska

Komentarze (16)

pati25

8 lat temu

Do psychoterapeuty ludzie zgłaszają się z różnymi problemami.Nikogo to już nie dziwi jak kiedyś.Dawniej taką osobę zgłaszającą się do psychologa czy psychiatry postrzegano za psychicznie chorą.Teeraz to się zmieniło.Taka terapia może wiele pomóc

elle@elle

8 lat temu

zadaniem pschoteraputy jest abysmy sami znalezli rozwiazanie problemu ,on tylko stoi z boku jako obserwator postronny i doradca ktory moze nas konfrontowac ,nasze punkty widzenia i odniesienia,ale terapia generalnie sluzy temu aby uczyc nas samodzielnosci w rozwiazywaniu problemow, nie ma tak ze idziemy do teraputy i on za nas mysli

elle@elle

8 lat temu

Teraputa nie mysli za nas i nie dokunuje za nas wyborow,naprowadza nas jedynie na wlasciwie rozwiazanie i droge,ci ktorzy chca od terapii zlotego srodka na zycie,cudownego leku na wszystko beda bardzo rozczarowani

Emilly27k

8 lat temu

Może jedynie terapeuta poddać rozwiązania nic więcej.
Czy one się sprawdzą nie wiadomo,ale o tym może się przekonać osoba uczestnicząca w leczeniu.

Mindi

8 lat temu

Terapia nie rozwiąże samych problemów ale jeżeli jesteśmy zdrowi i silni to łatwiej poradzimy sobie z tymi problemami. Każdy powinien próbować na różne sposoby pomóc sobie.

elle@elle

8 lat temu

oczywiscie ,psychoterapia nie moze byc traktowana jako zloty srodek i przepis na zycie,na pewno dowartosciowuje,pokaze mocne i slabe strony psyche, pomoze dokonac trafnej decyzji ale psychoteraputa nie mysli za nas :)))

Emilly27k

8 lat temu

To zależy od podejścia osoby do danego problemu.
Nic na siłę nie można zrobić. Podejście wiele znaczy w psychoterapii. Na początku osoby, które wstydzą się opowiedzieć o problemie. Efekty są widoczne podczas mówienia w grupie. Najczęściej na spotkania przychodzi się do zaufanej osoby. Praca tutaj jest ważna po obu stronach.

Tess

8 lat temu

Nie wierzę, że psychoterapia pomoże rozwiązać problemy życiowe. Może pomóc poczuć się lepiej, pewniej, wyciągnąć z depresji. Ale problemów nie rozwiąże. Jeśli ktoś potrzebuje leczenia to powinien się zdecydować. Jednak nie powinno się mówić, że po takim leczeniu będzie się chciało pracować albo rozwiążą się problemy z pieniędzmi czy pracą. Jednak sił człowiek będzie miał więcej jeśli będzie silniejszy psychicznie.

Mindi

8 lat temu

Z psychoterapią jest różnie. Spotykam osoby, którym bardzo pomaga spotkanie z psychiatrą. Ale także znam takie, którym nie pomagają te spotkania a osoby uzależniły się od tych wizyt i zupełnie nie potrafią podjąć życiowych, nawet prostych decyzji samodzielnie. Nie jesetm przeciwna takiemu leczeniu, oby tylko przynosiłą dobry skutek 🙂

Emilly27k

8 lat temu

Spotykam na swojej drodze ludzi, którzy pogubili się i nie wiedzą co ze sobą zrobić. Prawdziwa sztuka to siła kontaktu z nimi aby dobrze zacząć rozmowę. :)))

sirena46

8 lat temu

Tak to prawda, że jak kiedyś człowiek poszedł do psychologa to ludzie mówili, że jest psychicznie chory.
Dobrze, że takie zachowania są już coraz rzadsze.
Na razie nie musiałam korzystać z pomocy psychoterapeuty, ale życie bywa okrutne i nigdy nie wiemy czy kolejna porażka i nieraz jakaś trauma nas nie załamie.

dulcynea

8 lat temu

Ja także nie jestem chyba podatna na psychoterapię. Staram się pomagać sama sobie i brać się ze „sobą za bary”.
Ale dobrze , że są terapeuci i trenerzy , którzy próbują pomagać innym:)))

filodendron

8 lat temu

Ja osobiście nie bardzo wierzę w psychoterapię ,jestem na nią bardzo oporna. Raz poszłam do psychologa, pani zadała mi mnóstwo pytań, a potem z tego i tak nic nie wynikło.Ale wierzę ,że są dobrzy terapeuci, którzy skutecznie pomagają ludziom.

Danusiate

8 lat temu

Coraz więcej osób korzysta z pomocy specjalistów od psychoterapii i coachingu – i coraz więcej osób nie boi się do tego przyznać. Rzeczywiście, to, że ktoś chodzi do psychologa lub psychiatry nie wywołuje już w naszym społeczeństwie uśmieszków, złośliwych komentarzy i znaczących spojrzeń – a dawniej różnie z tym bywało… W końcu nauczyliśmy się, że ludzka psychika jest skomplikowana i dotarcie do tkwiących w niej problemów często udaje się tylko specjalistom.

Zostaw komentarz