Psychoterapia par i małżeństw. Sposób na odbudowanie relacji
fot. materiały prasowe

Bycie parą lub małżeństwem często nie jest łatwe i wymaga prawdziwego zaangażowania od każdej ze stron. Niestety, czasami pomimo szczerych chęci i gorących uczuć, w związku pojawiają się problemy, wynikające między innymi z zaburzonej komunikacji. Porada osoby z zewnątrz, w szczególności doświadczonego psychologa, może być niezwykle pomocna w uzyskaniu ponownego porozumienia.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy psychologa, gdy pojawiają się problemy w związku?

Związek budowany jest zawsze na odpowiednich relacjach partnerskich, przede wszystkim na komunikacji i zrozumieniu. Jednak gdy komunikacji jest coraz mniej, a na jej miejscu pojawia się milczenie lub kłótnie, relacje mogą szybko i łatwo ulec poważnemu zaburzeniu. Wówczas odbudowanie ich samodzielnie może okazać się niezwykle trudne, a czasem wręcz niemożliwe.

Spojrzenie psychologa, czyli osoby stojącej z boku i niezaangażowanej, może być niezwykle pomocne w odkryciu przyczyn problemów, ale także w ich rozwiązaniu. Psycholog posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, które pomaga mu w prowadzeniu dyskusji z obydwojgiem partnerów w taki sposób, by każde z nich miało okazję do wypowiedzenia swojego zdania i zrozumienia drugiej osoby: bez krzyku, milczenia, obrażania się i niepohamowanych emocji.

Jak wygląda terapia par?

Terapia par zaczyna się od wstępnych konsultacji, które pozwalają na ustalenie problematyki oraz wspólnych celów. Co bardzo ważne, terapia powinna prowadzić do takich rezultatów, które będą satysfakcjonujące dla obojga i będą opierać się na wprowadzeniu zmian zarówno w zachowaniu mężczyzny, jak i kobiety. Nigdy nie są to bowiem relacje jednostronne.

Następnie, psychoterapia prowadzona jest w postaci kilku – kilkunastu spotkań, trwających 60 lub 90 minut. Podczas spotkań po kolei realizowane są założone cele terapeutyczne, prowadzące do osiągnięcia nowego porozumienia i poprawy relacji w związku.

Co daje parze psychoterapia?

Przede wszystkim psychoterapia pozwala obu osobom w parze wyrazić swoje zdanie na neutralnym gruncie i w obecności osoby, która potrafi postawić się w roli mediatora. Dzięki temu możliwe jest ustalenie problemów i konfliktów, bez rozpoczynania ich na nowo. Uczucia i potrzeby komunikowane są w sposób jasny, a jednocześnie każda osoba w parze może usłyszeć i zrozumieć oczekiwania oraz emocje partnera.

W efekcie, psychoterapia pozwala parze przejść przez kryzys w związku i na nowo rozpocząć owocny dialog. Pomaga w odbudowaniu więzi i wspólnych relacji, a także wyznaczeniu nowych, wspólnych celów. Jak podkreśla Centrum-Ja na swojej stronie Centrum-ja.com.pl, pomaga ona obojgu partnerom rozpocząć nowy etap we wspólnym życiu.