Psychologia W głąb siebie

Prokrastynacja czy lenistwo?

prokrastynacja-czy-lenistwo

Każdy z nas może wymienić naprędce 5 rzeczy, których nie lubi robić. Jednak większość ludzi wykonuje swoje obowiązki, choć nie wszystkie zapewniają im satysfakcję. Problem pojawia się, gdy pewne rzeczy notorycznie odkładamy na później.

Mianem prokrastynacji określamy patologiczną tendencję do przekładania pewnych rzeczy. Nie ma nic złego w tym, że zakup nowej sukienki odwlekamy w czasie. Problem pojawia się wówczas, gdy nie potrafimy wygospodarować wolnej chwili na wizytę o stomatologa czy załatwienie spraw w Urzędzie Miasta.

Lenistwo czy prokrastynacja?

Niektórzy rodzice skarżą się na latorośle, które niechętnie przyswajają nowe wiadomości. Do niedawna opisany problem utożsamiono z lenistwem. Obecnie psycholodzy radzą, aby wstrzymać się z oceną. Prokrastynacja jest zaburzeniem, które należy leczyć. Osoby dotkniętą tą przypadłością nie potrafią znaleźć w sobie motywacji do pracy, zwłaszcza gdy na efekty trzeba trochę poczekać. Dzieci, u których stwierdzono to zaburzenie, prędzej skoszą trawę u sąsiadów za drobną opłatą, niż sięgną po podręcznik do matematyki.

Obowiązki – składowa życia

Życie nie składa się wyłącznie z przyjemności. Jeśli nie chcemy umrzeć z głodu, musimy znaleźć źródło dochodu. Praca nie zawsze stanowi źródło przyjemności. Nie każda firma otwiera przed nami nieograniczone możliwości. Jeśli wykonywane obowiązki nam nie odpowiadają, przyjrzyjmy się ofertom na rynku pracy. Nie rezygnujmy z posady z dnia na dzień, ale zmieńmy w swoim życiu te elementy, które nas nie satysfakcjonują. Choć nikt nie lubi malkontentów, każdy z nas może wskazać osoby, które nieustannie narzekają na swój los, ale nie robią nic, by go zmienić. Wśród nich znajdują się prokrastynatorzy.

Strach przed porażką

Ludzie, którzy wykazują patologiczną tendencję do przekładania pewnych rzeczy, często mogą pochwalić się nie lada talentem. Wśród prokrastynatorów nie brakuje osób wybitnie uzdolnionych. Niestety, niektórzy z nich nie radzą sobie z wyzwaniami. Gdy problem, który pojawia się na ich drodze, wymaga większego wysiłku, pojawia się strach. Prokrastynatorów często paraliżuje lęk przed porażką. Choć doskonale przyswoili sobie wiedzą związaną z działaniami na ułamkach, obawiają się, że całkowanie przerośnie ich możliwości. Strach jest tak silny, iż tracą motywację do działania.

Irmina

Każdy z nas może wymienić naprędce 5 rzeczy, których nie lubi robić. Jednak większość ludzi wykonuje swoje obowiązki, choć nie wszystkie zapewniają im satysfakcję. Problem pojawia się, gdy pewne rzeczy notorycznie odkładamy na później.

Przyczyny prokrastynacji

Źródeł prokrastynacji należy szukać w domu rodzinnym. Dzieci, którym wpojono, iż życie przypomina wyścig szczurów, którego zwycięzca zgarnia wszystko, często cierpią z powodu patologicznej tendencji do przekładania pewnych rzeczy. Równie niebezpieczna jest nadmierna ambicja rodziców. Jeśli najbliższe osoby sugerują, iż osiągnięcia determinują naszą wartość, często pojawiają się zaburzenia psychiczne. Dziecko nie chce zawieść oczekiwań rodziców, z drugiej strony nie dostrzega w sobie cech, które pozwoliłyby mu pokonać przeszkodę. Ludzie wychowywani przez ambitnych rodziców często mają wiele kompleksów. Rodzina może pomóc nas wykształcić poczucie własnej wartości lub wmówić nam, iż brakuje nam umiejętności, które pozwoliłyby nam pokonać przeciwności losu.

Nadmierny perfekcjonizm

Prokrastynatorzy często są ofiarami perfekcjonizmu. W związku z tym, iż każde odstępstwo od ideału traktują jako osobistą porażkę, nie robią nic. Tylko osoby, które pozostają bezczynne, nie popełniają błędów. W nasze działania wpisane jest ryzyko pomyłki. To, jak dzieci spoglądają na porażki, zależy od wzorców, które wyniosły z domu.

Rodzice, którzy podejrzewają, że ich pociechy zmagają się z prokrastynacją, powinni zasięgnąć opinii specjalisty. Psycholog, po przeprowadzeniu rozmowy i zleceniu stosownych testów, oceni zachowanie dziecka. Warto pamiętać, iż cienka granica dzieli lenistwo od prokrastynacji.

Irmina

Komentarze (4)

Mindi

6 lat temu

Ciekawy artykuł, dowodzi, że czasami zbyt pochopnie oceniamy innych, nie dociekając przyczyny złego zachowania. Choć nie wiem czy dla nie których prokrastynacja nie będzie wymówką 😉

pati25

6 lat temu

Dokładne wyjaśnienie co to jest prokrastynacja i jakie mogą być przyczyny.Myślę,że występuje ona u osób,które obawiają się porażki.

Zostaw komentarz