Dbaj o zdrowie Zdrowie

Korekcja wad postawy u dorosłych

korekcja-wad-postawy-u-doroslych

Współczesny styl życie nie sprzyja naszemu zdrowiu. Siedząca praca i stres sprawiają, że postawa naszego ciała jest nieprawidłowa. Czy można skorygować pewne wady?

Grzechy wobec kręgosłupa

Musimy szczerze przyznać, że lista tych grzechów jest bardzo długa. A są to:

  • praca za biurkiem,
  • siedzący tryb życia,
  • wielogodzinne podróże samochodem,
  • brak ruchu,
  • otyłość,
  • spędzanie wolnego czasu przy biurku,
  • noszenie szpilek,
  • siedzenie z założoną nogą na nogę.

Nie wszyscy wiedzą, że pozycja siedząca nie jest dla naszego kręgosłupa najlepszą pozycją. Powoduje ona bowiem, iż kręgosłup jest bardzo obciążony, czego konsekwencją jest ból i zła postawa.

Właściwa postawa ciała

Aby wyglądać i czuć się dobrze, powinniśmy pamiętać o utrzymywaniu właściwej postawy. Wciągnięty brzuch, napięte pośladki, ściągnięte łopatki, kości biodrowe wysunięte, barki opuszczone i uniesiony podbródek – taka postawa jest prawidłowa.

Korekcja wad postawy u dorosłych

Każdy moment jest dobry na to, aby zadbać o swój kręgosłup. Osoba starsza nie wykona jednak skomplikowanych ćwiczeń, gdyż niećwiczony kręgosłup zapewne zostałby uszkodzony. Jak więc mają ćwiczyć dorośli?

W przypadku kręgosłupa i skorygowaniu wad postawy ważną rolę odgrywają mięśnie brzucha i mięśnie grzbietu. Należy wiec wykonywać takie ćwiczenia, które wzmocnią te konkretne mięśnie. Bardzo dobrze sprawdza się joga czy pilates. Tutaj ciało jest powoli rozciągane, a mięśnie są wzmacniane i budowane, nie ma więc żadnych szybkich ruchów czy nadmiernego wysiłku.

Sabina Sosnowska

Współczesny styl życie nie sprzyja naszemu zdrowiu. Siedząca praca i stres sprawiają, że postawa naszego ciała jest nieprawidłowa. Czy można skorygować pewne wady?

W celu wzmocnienia mięśni sprawdza się także pływanie, które nie tylko pozwala ćwiczyć ciało, ale także odciąża kręgosłup. Aby wzmocnić mięśnie grzbietu, poleca się pływanie kraulem bądź pływanie na plecach. Jeśli już mówimy o basenie, to polecam także gimnastykę w wodzie. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób. które mają zbyt wiele zbędnych kilogramów (ćwiczenia te wzmacniają kręgosłup, ale nie obciążają stawów).

Ćwiczenia elongacyjne sposobem na właściwą postawę ciała

Ćwiczenia elongacyjne to ćwiczenia, które pozwalają zaktywizować mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Ich głównym celem jest zmniejszenie patologicznych krzywizn kręgosłupa i rozciągnięcie go w płaszczyźnie pionowej.

1. Stoimy plecami do ściany. Głowa i plecami dotykamy tej ściany i przesuwamy się z pozycji stojącej do półprzysiadu, a następnie wracamy do pozycji wyjściowej.
2. Stoimy i przyjmujemy prawidłową postawę ciała. Robimy jeden krok w przód, a następnie dostawiamy drugą nogę. a później wracamy pamiętając o korekcji postawy.
3. Stoimy przed lustrem i kładziemy na głowę książkę. Przyjmujemy prawidłową postawę ciała (łopatki ściągnięte, wyprostowana głowa) i staramy się utrzymać książkę na głowie.
Są to proste ćwiczenia, które nie wymagają od nas świetnej kondycji czy specjalistycznego sprzętu.

Często kluby fitness prowadzą zajęcia „Zdrowy kręgosłup”. Warto skorzystać z takiej oferty, gdyż za niewielką opłatą można nauczyć się prawidłowych ćwiczeń, które później można wykonywać samemu w domu. A o kręgosłup należy dbać, gdyż będzie on nam potrzebny przez całe życie.

Sabina Sosnowska

Komentarze (6)

pati25

8 lat temu

Ja też mam grzeszki wobec mojego kręgosłupa.Siedzący tryb życia to u mnie raczej konieczność :((sick) Cóż zrobić.Staram się oszczędzać kręgosłup.W miarę moich możliwości zdrowotnych ćwiczę :-X

Mindi

8 lat temu

Kilka życiowych grzeszków obciążających mój kręgosłup znalazłam u siebie 😉 Cóż zrobić, pracować trzeba. Ale staram się dbać o kręgosłup, korzystam z rehabilitacji i staram się pamiętać o dobrej postawie przy wielu czynnościach, które bardzo szkodzą kręgosłupowi..

Emilly27k

8 lat temu

Na szczęście zapobiegłam temu problemowi u siebie dzięki wykryciu wcześniejszej profilaktyce. Trzeba obserwować swój kręgosłup.

pati25

8 lat temu

O krgosłup trzeba dbać,bo przecież chcemy,aby był sprawny i mocny.A ma nam służyć przez całe życie.Dlatego unikajmy tych grzeszków wobec kręgosłupa.Utrzymujmy prawidłową postawę ciała 🙂

drobina

8 lat temu

Podobno mam bardzo zdrowy kręgosłup, ale chyba nie zaszkodzi bardziej o niego zadbać?:-X
Wprawdzie dużo pływam, i ćwiczę, ale może pomyślę o jodze? Tym bardziej, że na naszym stadionie przez całe wakacje, w każdą sobotę, prowadzone są (darmowe:P ) ćwiczenia z jogi. Zawsze uważałam, że joga jest monotonna, ale może warto się wybrać?

dulcynea

8 lat temu

To prawda kręgosłup mamy na całe życie.
Ja popełniałam dużo grzechów, a uświadomiła mi to kilka lat temu znajoma fizjoterapeutka.
Staram się korygować błędy, a poza tym ćwiczę. Dolegliwości kręgosłupa mniej mnie dopadają :-X

Zostaw komentarz