Jak zapobiegać? Profilaktyka

Jak zapobiec chorobie wieńcowej?

jak-zapobiec-chorobie-wiencowej

Choroba wieńcowa, czyli choroba niedokrwienna serca, jest całym zespołem objawów, które towarzyszą przewlekłemu niedotlenieniu serca. Czy można jej zapobiec?

Czynniki ryzyka choroby wieńcowej

Czynniki ryzyka dzieli się na dwie grupy: modyfikowalne i niemodyfikowalne. Tak więc w pewnym stopniu nie mamy wpływu na to, że pojawia się ryzyko choroby. Mając jednak na uwadze czynniki modyfikowalne, zyskujemy też świadomość tego, że to my odpowiadamy za pojawienie się choroby i mamy wpływ na to, czy i w jakim stopniu ta choroba nas dotknie.

Pierwszą grupę stanowią czynniki niemodyfikowalne i są to między innymi wiek, czynniki genetyczne czy płeć. Jak sama nazwa wskazuje, nie mamy na nie wpływu.

Drugą grupę stanowią czynniki modyfikowalne, które w znacznym stopniu decydują o pojawieniu się choroby. Co ważne, na te czynniki mamy wpływ i jak sama nazwa wskazuje, możemy je modyfikować.

Czynniki modyfikowalne możemy ograniczyć właściwą dietą czy zdrowym stylem życia. Należą do nich:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • cukrzyca,
 • zwiększone stężenie cholesterolu we krwi,
 • zwiększone stężenie trójglicerydów we krwi,
 • nadwaga,
 • otyłość,
 • używki (papierosy i alkohol),
 • zła dieta,
 • mała aktywność fizyczna,
 • zespół metaboliczny,
 • długotrwały stres.

Na te czynniki mamy wpływ. O tym, czy się pojawiają, decydujemy my sami – poprzez styl życia, sposób odżywiania się czy stosowanie leków. Możemy im zapobiegać, a jeśli już są, to możemy je niwelować i w ten sposób odzyskać lub chociaż polepszyć stan zdrowia.

Sabina Sosnowska

Choroba wieńcowa, czyli choroba niedokrwienna serca, jest całym zespołem objawów, które towarzyszą przewlekłemu niedotlenieniu serca. Czy można jej zapobiec?

Jak zapobiec chorobie wieńcowej?

Podstawowe zasady to:

 • zwiększenie aktywności fizycznej,
 • zmiana diety na zbilansowaną,
 • ograniczenie spożycia alkoholu,
 • całkowite zaprzestanie palenia tytoniu,
 • zmniejszenie masy ciała i zgubienie zbędnych kilogramów.,
 • w niektórych przypadkach zastosowanie odpowiedniej, indywidualnej farmakoterapii.

Zasady, które tu wymieniłam, są powszechnie znane, jednak niestety nie są stosowane przez wiele osób, czego skutki często widujemy. A żeby nie mieć choroby wieńcowej, nie potrzeba robić jakiś niestworzonych rzeczy – wystarczy zastosować się do tych tu wymienionych zasad. Są one czytelne, jednak nie zawsze łatwe do wykonania. Warto jednak się do nich stosować, bowiem to przełoży się na stan zdrowia.

Aktywność fizyczna – można zacząć od spacerów, lekkiej gimnastyki podczas ulubionego spaceru, jazdy na rowerze czy pływania. Taki ruch już pozytywnie wpłynie na organizm.

Dieta – ma być zbilansowana, czyli dostarczająca wszystkich ważnych składników mineralnych i witamin. Jedzenie ma być zdrowe, a dzięki dostępowi do wielu produktów, także i smaczne. Dieta nie oznacza głodówki, ale racjonalne odżywianie i ewentualne odrzucenie szkodliwych produktów.

Alkohol – ten bardzo negatywnie wpływa na stan organizmu, dlatego też należy ograniczyć jego spożywanie. Lampka wina raz czy dwa razy w tygodniu nie zaszkodzi, ale kilka butelek tygodniowo już tak.

Tytoń – z tej używki powinniśmy zrezygnować od razu, bowiem ma ona bardzo negatywny wpływ na cały organizm, nie tylko na stan tętnic. A poza tym, palenie od dawna jest niemodne.

Odchudzanie – ale z głową. Dodatkowe kilogramy powodują nie tylko nasze zmęczenie i dyskomfort, ale także negatywnie oddziałują na cały organizm. Dlatego też powinniśmy pozbyć się zbędnej oponki z brzucha.

Leki – regularnie spożywane pomagają w walce z chorobą wieńcową. Jeśli lekarz je przepisze, to nie pozostaje nam nic innego, jak stosować się do jego zaleceń.

Choroba wieńcowa dotyka coraz więcej osób, ale i coraz częściej wynika z niewłaściwego stylu życia. Dlatego też przypomnijmy sobie o tych prostych zasadach, stosujmy się do nich, nie bądźmy nieświadomymi konsumentami wszystkiego, a wyjdzie nam to na zdrowie.

Sabina Sosnowska

Komentarze (2)

pati25

8 lat temu

Tylko dieta,ruch i zmiana stylu życia a unikniemy choroby wieńcowej.Dobrze,że dzięki takim prostym zasadom możemy jej uniknąć 🙂

drobina

9 lat temu

Kolejny raz okazuje się, jak wiele możemy zyskać dzięki aktywności fizycznej i odpowiedniej diecie:-) to naprawdę nie jest takie trudne. Najważniejsze, żeby nam się chciało chcieć
:-X

Zostaw komentarz