profilaktyka-menopauzy

Menopauza to naturalny etap życia każdej kobiety, wynikający ze zmian funkcjonowania układu hormonalnego. Nie można się przed nim uchronić, jednak można skutecznie zminimalizować negatywne skutki przekwitania.

Menopauza dotyka zarówno fizycznej, jak i umysłowej kondycji kobiety. Od nas zależy, jak duże to będą zmiany i czy będziemy do nich dobrze przygotowane.

Ćwicz przed menopauzą

Dobra kondycja fizyczna przed menopauzą nie oznacza, że bierzemy udział w maratonie, podnosimy ciężary i pływamy jak ryby. Dobra kondycja to umiejętność wejścia na czwarte piętro bez zadyszki, powrót z zakupów bez bólu całego ciała czy szybszy powrót do funkcjonowania po zarwanej nocy.

Wyrobienie sobie nawyku prostych, ale regularnych ćwiczeń przyjdzie nam z pomocą, gdy zacznie się menopauza. Brak estrogenów w znaczący sposób obniża kondycję i napięcie mięśni, co powoduje większe, szybsze zmęczenie. Jeśli jednak będziemy wcześniej regularnie się gimnastykować, będziemy fizycznie przygotowane na spadek kondycji i znacznie łatwiej nasze ciało nauczy się funkcjonować w warunkach niższego poziomu estrogenu.

Dodatkowo regularny wysiłek fizyczny zwiększy elastyczność naszych naczyń krwionośnych, zadba o kondycję serca i lepsze utlenienie mózgu. W przyszłości zapobiegnie to (albo bardzo złagodzi) objawy menopauzy takie jak utrata koncentracji, uderzenia gorąca czy zimne poty.

Joanna Pastuszka-Roczek

5 KOMENTARZE

  1. Zgadzam się z artykułem i koleżankami ,dieta ,ruch i pozytywne myślenie pomagają w przejściu obok menopauzy:-d. ja ,niestety mam sobie trochę ( a właściwie dużo !!! ) do zarzucenia ,jesli chodzi o ruch i pozytywne myslenie .potrzebuję kogoś ,kto by mnie od czasu do czasu pogonił.

  2. Niby wszystko wiem o konieczności sportu, zdrowej diety i pozytywnego myślenia tylko jak to realizować przy nadmiarze obowiązków? Podejmę kolejną próbę, może tym razem się uda, wiosna sprzyja takim postanowieniom a mi przecież zależy na zdrowiu 🙂

  3. Każda z kobiet przechodzi menopauzę różnie.W artykule są istotne rady odnośnie proffilaktyki menopauzy.Chcemy w tym etapie naszego życia czuć się jak najlepiej.Warto zadbać o dietę,odpowiednią dawkę aktywności fizycznej.Ważne jest także pozytywne myślenie(woot)B):-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ