Kobieta w rodzinie Psychologia

Poradnik – jak znaleźć “drugi dom” dla seniora

dom opieki dla seniora

„Czy to właściwe miejsce dla mojej mamy/taty? Czy żona/mąż będzie się dobrze czuł w nowym miejscu?” – to częste pytania towarzyszące osobom powierzającym opiekę nad chorym bliskim placówce opiekuńczej. Wybierając takie miejsce należy przeanalizować wszystkie aspekty, które mogą wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo pobytu. MEDI-system, lider w stacjonarnej opiece długoterminowej, radzi jak sprawdzić czy dana placówka zapewni właściwą opiekę oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka, który ma przedłużyć lub przywrócić sprawność seniora.

  1. Sprawdź podstawy prawne i doświadczenie

W Polsce powstaje coraz więcej prywatnych domów opieki (domów spokojnej starości, domów seniora, etc.). Niestety nie wszystkie posiadają wymagane zezwolenie. Według danych Najwyższej Izby Kontroli, w latach 2011-2014 na 150 mazowieckich placówek oferujących opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym i w podeszłym wieku, tylko niespełna 90 posiadało zezwolenie wojewody i wpis do odpowiedniego rejestru. Dlatego zawsze warto zapytać od kiedy dane miejsce funkcjonuje i jakim państwowym instytucjom kontrolnym podlega. Weryfikacja jest znacznie łatwiejsza w przypadku ośrodków opiekuńczo-leczniczych, których wykaz jest dostępny na stronie www.rpwdl.csioz.gov.pl. Działając w oparciu o przepisy ustaw i rozporządzeń, muszą one bowiem spełniać wysokie wymagania dla podmiotów leczniczych, podlegając kontroli wojewodów i właściwych izb samorządów medycznych. Spełnianie powyższych wymagań jest szczególnie istotne w przypadku seniorów wymagających specjalistycznej opieki (np. pacjenci leżący, bez kontaktu, z chorobami otępiennymi).

  1. Opieka, ale jaka?

Prywatne ośrodki opieki prześcigają się w ofercie atrakcyjnych aktywności dla seniorów (koncerty, występy artystyczne). Trzeba jednak pamiętać, że najważniejsza jest organizacja opieki, leczenia i zajęć terapeutycznych. “Odpowiedni poziom może zagwarantować profesjonalny zespół lekarzy, fizjoterapeutów, pielęgniarek i opiekunek, którzy odbywają regularne szkolenia i których praca jest dobrze skoordynowana. Tylko wtedy, przy udziale zespołu, możliwa jest aktywizacja chorego i efektywne leczenie, prowadzące do wydłużenia sprawności fizycznej i umysłowej. Zaplanowanie opieki powinno się rozpocząć już na samym początku – od zdiagnozowania stanu zdrowia pacjenta, na co składa się m.in. ocena ryzyka związanego ze stanem odżywienia, ocena ryzyka upadku czy ocena ryzyka powstania odleżyn” – mówi fizjoterapeuta Marcin Baranowski, dyrektor ośrodka MEDI-system MAZOWIA. Weryfikując organizację opieki nad pacjentem warto zapytać:

  • Czy opieka pielęgniarek i opiekunek jest sprawowana przez całą dobę?
  • Jak często w placówce jest obecny lekarz?
  • Czy jest możliwość wglądu w plan czynności wykonanych dla pacjenta (najlepiej on-line)?

  1. „Drugi dom” musi być bezpieczny

Żaden ośrodek nie zastąpi domu, ale odpowiednio przygotowana placówka może zabezpieczyć indywidualne potrzeby chorego. Dlatego dokonując wyboru trzeba zwrócić uwagę na stopień przystosowania budynku do szczególnych wymagań osób starszych i niepełnosprawnych (brak barier architektonicznych, winda, przestrzeń do wspólnego przebywania) oraz aranżację pokoi – możliwość wstawienia ulubionego fotela czy biurka mają często większe znaczenie niż inne wygody. Ponieważ istotnym problemem osób starszych jest niedożywienie, ważne by sprawdzić w jaki sposób ośrodek planuje posiłki oraz czy jest w stanie dostosować dietę do stanu pacjenta (np. żywienie dojelitowe, dieta dla cukrzyków).

  1. Kontakt z rodziną to podstawa

Osoby, które nie są w stanie sprostać potrzebom niesamodzielnych bliskich przez całą dobę i decydują się powierzyć chorego czy niesamodzielnego współmałżonka bądź rodzica pod opiekę placówki zewnętrznej, często mają z tego powodu poczucie winy i wyrzuty sumienia. Dlatego bardzo istotne przy wyborze ośrodka jest sprawdzenie możliwości odwiedzin i stałego dostępu do informacji o stanie zdrowia bliskiego. Wiedza o tym, jak funkcjonuje placówka, jak organizuje opiekę, terapie i inne aktywności, zmniejsza stres związany z pobytem bliskiej osoby w tym swoistym „drugim domu”. Potwierdzają to wpisy z forów internetowych: “Moja teściowa ma w ośrodku towarzystwo, a w swoim mieszkaniu była samotna. Teraz jest blisko nas, odwiedzamy ją niemal co weekend. Jest pod opieką bardzo zaangażowanego personelu. Dla niej najważniejsze jest to, że czuje się bezpiecznie i nie jest sama” czy “Uważam, że w tej chwili oddanie rodzica do domu opieki często nie jest złą sprawą. Opieka nad chorą osobą jest tak pracochłonna, że zwykle nie dajemy sami rady temu podołać. Dlatego też zamieszkanie w miejscu, gdzie wszyscy dookoła się tobą interesują, cały plan dnia układają pod ciebie, masz cały czas towarzystwo, jest często idealnym rozwiązaniem. Wiem jak to wygląda od wewnątrz i proszę mi wierzyć, że po pierwszych kilku dniach ludzie się aklimatyzują i wcale nie tęsknią za poczuciem, że byli dla najbliższych ciężarem. Zaczynają życie od nowa, bo nagle jest ktoś kto z chęcią nakarmi, zawiezie do fryzjera czy poczyta książkę”.

 

  1. Podpisz umowę by wiedzieć za co płacisz

Podmioty prowadzone w ramach działalności gospodarczej, które nie są zarejestrowane, są często tańsze niż te wpisane do odpowiednich rejestrów. Dzieje się tak dlatego, że nie muszą spełniać szeregu wymagań formalnych (np. normy zatrudnienia, kwalifikacje personelu określone ustawą, wymagane procedury postępowania administracyjnego przy przyjęciu). Dlatego decydując się na powierzenie opieki nad bliskim placówce opiekuńczej wskazane jest podpisanie umowy, która określi standard i warunki pobytu, a także zakres świadczonych usług. Jak podał UOKiK, właściciele domów opieki bardzo często stosują we wzorach umów niedozwolone postanowienia – m.in. zapisy o możliwości rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym (np. w przypadku pogorszenia stanu zdrowia i kondycji psychicznej podopiecznego, co często wiąże się z koniecznością niemal natychmiastowego opuszczenia placówki), brak zwrotu pieniędzy w przypadku niezrealizowania usługi, zmiany ceny bez zgody podpisującego umowę czy zmiany w jej treści bez prawa do wypowiedzenia.

Szukając domu czy ośrodka opieki nie należy kierować się wyłącznie ceną. Warto pojechać do placówki, zobaczyć w jakich warunkach przebywają pacjenci, porozmawiać z personelem kierowniczym, zapoznać się ze wzorem umowy. Poznanie miejsca, gdzie będzie przebywała bliska osoba ułatwi dokonanie właściwego wyboru i zmniejszy stres towarzyszący tej trudnej decyzji.

W wyborze odpowiedniej placówki opiekuńczej pomoże Ci wypełnienie formularza, który można ściągnąć tutaj.

Tekst sponsorowany

Komentarze (16)

Marcia

8 lat temu

Domy Opieki coraz lepiej funkcjonują. Ich mieszkańcy mają zapewnione wszystko, co jest niezbędne. A jak opieka jest dobra, to wtedy z ręką na sercu możemy wybrać takie miejsce.

Emilly27k

8 lat temu

Ostrożnie zawsze musimy podejść do każdego problemu dotyczącego nas niestety. Warunki są podstawą, aby najbliższa osoba czuła się dobrze w DOS.

Khadiana

8 lat temu

Sprawdzenie domu opieki to podstawa. Wiadomo, że oddając bliskiego pod opiekę innych ludzi oczekujemy profesjonalizmu. Mamy swoje wymagania i chcemy, by wszystko było bezpieczne. Nie raz się słyszało o aferach w domach opieki, gdzie źle traktowano ludzi, dlatego lepiej podejść do tematu ostrożnie.

Lanza

8 lat temu

Dobre miejsce zapewnia odpowiednią opiekę osobom starszym, często chorym, więc warto szukać i wybierać tak, by zapewnić kochanej osobie jak najlepsze warunki.

Emilly27k

8 lat temu

Naturalnie ,że kiedy mamy znaleźć ośrodek sprawia nam trudność, gdyż pewności nie mamy czy opieka jest w 300% zapewniona na maksa czy tylko pozór wydaje nam się doskonały czy nie.
Temat rzeka niestety, ale jeśli ktoś kocha ludzi starszych to zawsze takie tematy będą sprawiać ból. Rozumiem sytuację, ale czy ludzie rozumieją innych- myślę ,że nie do końca.

Emilly27k

8 lat temu

Osobiście stwierdzam fakt, gdyż boli mnie taka sytuacja. Nie jest łatwo oddać osobę do 2 domu opieki społecznej. Każdy senior powinien spędzić czas godny siebie w domu, przy rodzinie i w sąsiedztwie. Jest to smutne , gdy widzimy reportaż ukazujący negatywne światło dzienne w danym ośrodku.

pati25

8 lat temu

Czasami sytuacja jest taka,że musimy umieścić seniora w takim domu.Ale znalezienie odpowiedniego domu nie jest takie łatwe.Wiemy na co powinnyśmy zwrócić uwagę i uważamy,że ośrodek,który wybraliśmy jest tym najlepszym.Tymczasem rzeczywistość w takim ośrodku może być zupełnie inna.Pokazują to niedawne reportaże w tv.Nawet wczoraj w „Uwadze” był reportaż jak niby opiekowali się.Przerażające

dulcynea

8 lat temu

Ja nikogo nie oceniam , najlepiej aby senior mógł być w rodzinie.
Gdy jednak sytuacja tego wymaga, należy zapewnić właściwą opiekę.
Choć myślę , że nikt nie jest szczęśliwy, ani oddający osobę starszą do zakładu ani ,tym bardziej ,oddawany.

kaczuszka

8 lat temu

Właśnie, taki ośrodek ma być jak drugi dom. A obecnie coraz więcej powstaje takich miejsc i nic złego w tym, że rodziny decydują się zapewnić swoim bliskim pobyt w takim domu dla osób starszych.

tilde

8 lat temu

Temat może dla niektórych drażliwy, ale potrzebny. Nie każdy może zapewnić swoim bliskim opiekę 24 h, szczególnie gdy ma się w domu dzieci i małe mieszkanie. Umieszczenie osoby w domu opieki nie powinno być tak źle odbierane przez środowisko społeczne. Najwięcej zawsze komentują Ci, którzy nie znają sytuacji, a ona często zmusza do takich kroków. Na szczęście są ośrodki, gdzie opieka jest na najwyższym poziomie i ludzie czują się tam dobrze a nawet i lepiej niż w pustych czterech ścianach.

Mindi

8 lat temu

Najlepiej byłoby aby każda starsza osoba mogła mieszkać w domu z rodziną. Nawet nie chcę sobie wyobrażać, że mogłoby być inaczej w mojej rodzinie. Ale widziałam różne sytuacje życiowe i wiem, że czasami nie ma wyboru. Jeśli domownicy pracują długie godziny a chory musi mieć profesjonalną opiekę całodobową to nie ma wyjścia.

Emilly27k

8 lat temu

Szczęście było, aby Filunia znaleźć taki dom dla seniora i wiesz,że możesz zaufać. To smutne jest,że my taka jest rzeczywistość. Patrzę inaczej, gdyż moje oczy napełniają się łzami kiedy są poruszane te tematy. Zawsze miałam szacunek dla osób starszych, gdyż ich szanuje.

filodendron

8 lat temu

To nie są proste sprawy. Ten kto nigdy nie był osobiście zaangażowany ten tego nie zrozumie. Moja mama jest miła i dobra, jest z nami w domu. I jakoś sobie radzimy ,ale mama mojej koleżanki np. musi być w Domu Opieki, bo jest osobą leżącą , potrzebującą opieki 24-godziny na dobę. Szczególnie osoby z chorobą Alzheimera i ciężka demencją nie mogą być same, a jedna osoba nie da sobie rady z opieką. Przecież taka osoba leżącą sporo waży, trzeba ją unieść, umyć, zmienić pieluchy, zabawiać rozmową , karmić. Takie rzeczy trzeba umieć, jak np. podnieść kogoś z łóżka. Bywa tak, że osoba opiekująca się chorą umiera szybciej od opiekowanej, bo nie da rady. Realnie patrząc – potrzebna jest pomoc. Dobrze, że takie Domy istnieją, tylko szkoda, że przez swoją cenę są niedostępne dla zwykłych śmiertelników. Koleżanka płaci za matke 3 i pół tysiąca zł, a przecież jeszcze są leki, fryzjer , ubrania itp. Wiele rodzin chciałoby ,żeby ktoś zaopiekował sie ich starszymi , chorymi, bo już nie mają sił. Nie jest łatwo dostać się do państwowych domów ( też trzeba do nich dopłacać, w zależności od dochodu dzieci), a w prywatnych – to trzeba zarabiać bardzo dużo, żeby wszystko poopłacać. Ten problem nie jest jeszcze w Polsce rozwiązany.

Emilly27k

8 lat temu

Dla mnie ten temat jest drażliwy, gdyż ja nie lubię tego tematu. Lubię kiedy seniorzy spędzają czas z rodziną, a nie w innym domu.

Zostaw komentarz