Dieta Uważaj na...

Uczulenie na truskawki – jak wygląda?

uczulenie na truskawki

Sezon na pyszne truskawki możemy uznać za otwarty. Ale charakterystyczne czerwone owoce mogą wywołać alergię. Uczulenie na truskawki – jak wygląda?

Uczulenie – rosnący problem

Coraz więcej osób ma alergie. Uczulenie, szczególnie pokarmowe obserwuje się u dużej liczby osób. Wśród alergików są nie tylko dzieci ale także osoby dorosłe. Lista alergenów wciąż się powiększa. Znajdziemy na niej także popularne produkty i owoce, również truskawki. Dorośli coraz częściej zauważają u siebie uczulenie na truskawki.

Uczulenie na truskawki

Truskawki to popularne alergeny, nic dziwnego, że uczulenie na truskawki jest dość powszechne. Zawierają salicylany – związki chemiczne, które powodują alergie. Dlatego tak wiele osób jest uczulonych na truskawki. Salicylany działają na układ odpornościowy. Przyczyniają się do wytwarzania histaminy i rozszerzania naczyń krwionośnych. Rezultatem takich reakcji są objawy alergii.

Uczulenie na truskawki – jak wygląda?

Rozszerzenie naczyń krwionośnych, w wyniku wydzielania histaminy w organizmie człowieka, powoduje zwykle objawy skórne, oddechowe a nawet wstrząs anafilaktyczny. Po zjedzeniu truskawek możemy zaobserwować kaszel, duszności czy objawy astmatyczne. Często występują oznaki skórne takie jak obrzęk czy wysypka. Spożycie truskawek może zakończyć się także problemami w obrębie jamy ustnej. U alergików czasami puchnie język, wargi a nawet cała twarz. Wszystko zależy od stopnia uczulenia i reakcji danego organizmu. Do typowych objawów uczulenia na truskawki należy skurcz dróg oddechowych. Objaw ten może prowadzić do niedotlenia, co jest bardzo niebezpieczne dla alergika. Do najmniej groźnych oznak alergii zaliczamy łzawienie oczu i stan zapalny skóry, który pojawi się w wielu przepadkach osób uczulonych. Po zaobserwowaniu niepokojących sygnałów należy skonsultować się z lekarzem alergologiem.

Dieta eliminacyjna w leczeniu uczulenia na truskawki

truskawkiNajprostszym sposobem radzenia sobie z alergią jest unikanie alergenów, co w tym przypadku ma związek z wykluczeniem truskawek z diety. Oprócz świeżych owoców należy uważać także na soki, dżemy, galaretki czy inne produkty, zawierające choćby niewielkie ilości truskawek. Ich zjedzenie bowiem, może skutkować pojawianiem się objawów alergii. Na objawy alergii na truskawki pomogą leki, które dobierze nam alergolog.

Katarzyna Antos

Komentarze (10)

Aneczka2015

6 lat temu

Na początku myślałam, że moja córka jest uczulona na truskawki, kiedy po ich zjedzeniu(kupione w markecie) dostała wysypki. Potem po czasie znów zaryzykowałam i jej podałam truskawki, takie zerwane w rodzinnym ogródku- wysypki tym razem nie bylo. Wtedy doszłam do wniosku, że nie jest to uczulenie na truskawki tylko na chemie, którymi zostały nafaszerowane.. Od tego czasu córka je tylko polskie truskawki. 🙂

Tess

7 lat temu

Ciekawe skąd tyle uczuleń nagle się pojawiło. Może jesteśmy słabsi? Nie mam uczulenia na truskawki, ale czy tak już będzie nie wiem bo wielu znajomych narzeka, że w każdym wieku objawiają się alergie.

dulcynea

7 lat temu

Jak truskawki są w cieście to nie mam żadnych nawet minimalnych dolegliwości. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam , dziś przeanalizowałam .
W cieście takie zapiekane mnie nie uczulają, ale takie w np. w serniku na zimno , świeże zalane galaretką – już tak 😉

Emilly27k

7 lat temu

Na szczęście cieszę się,że nie mam problemu alergicznego z truskawkami. Dziewczynom tym , które mają uczulenie na truskawki serdecznie współczuje. Wiadomo,że kusi sobie zjeść, gdyż są dobre, smaczne i pożywne. Osobiście polecam koktajl z truskawek.

pati25

7 lat temu

U mnie z tą alergią na truskawki jest różnie.Bo dwa lata byłam na nie uczulona.Dostawałam swędzącej wysypki.A w zeszłym roku już mogłam jeść..Nic mi nie było.

filodendron

7 lat temu

Ja też jestem uczulona na truskawki, ale nie na wszystkie i nie zawsze. Czasem alergen jest silniejszy a czasem słabszy. W tym roku drapie się i parę razy alergia mnie przyduszała, ale kupiłam lek przeciw alergii i – jem truskawki nadal 🙂

Mindi

7 lat temu

Czytajac o alergiach pokarmowych zastanawiam się czy nie są one spowodowane chemią jaką są pryskane albo nawozem, którym sa podlewane. Kiedyś nie było aż tylu uczulonych ludzi, wiec musi być jakiś tego przyczyna. Lubię truskawki i cieszę się, bo do tej pory nie zauważyłam objawów alergi u mnie.

elle@elle

7 lat temu

serdecznie Ci moja droga Asiu wspolczuje, ja uwielbiam truskawki i na szczescie moge jesc je bezkarnie , a powiedz, czy jak sa upieczone w ciescie tez Cie uczulaja?

dulcynea

7 lat temu

Jestem uczulona na truskawki , chociaż jem je bardzo ostrożnie.
Wysypkę mam przez cały sezon truskawkowy, często obrzęk gardła. Mam leki .
Teraz po odczulaniu jest nieco lepiej. A ja nie mogę ich sobie odmówić 🙂
Choć wiem , że to nierozsądne

Zostaw komentarz