O badaniach Profilaktyka
Pomiar ciśnienia tętniczego, cz. II

Niektórym osobom ciśnienie podnosi się już na sam widok białego fartucha. Inni mają prawidłowy, książkowy wynik. Niektórym z nas ciśnienie skacze kilka razy w ciągu doby. Dlatego tak ważne jest, żeby je często kontrolować.
Drogie Panie, w pierwszej części artykułu dowiedziałyście się, jakie są normy ciśnienia tętniczego. Teraz warto zapoznać się z tym, jak wygląda i jak się prawidłowo przygotować do pomiaru ciśnienia krwi.
Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?
- Badanie ciśnienia tętniczego krwi umożliwia rozpoznanie nadciśnienia oraz kontrolę jego leczenia.
- Jest pomocne również w diagnozowaniu innych dolegliwości, których przyczyną mogą być np. spadki lub wahania ciśnienia tętniczego.
- Z uwagi na to, że wiele czynników może wpływać na aktualny pomiar ciśnienia tętniczego (np. emocje, które towarzyszą wizycie lekarskiej), pojedynczy wynik pomiaru może nie przesądzać o rozpoznaniu braku lub istnienia zaburzeń ciśnienia tętniczego krwi.
- Pacjenci, u których podejrzewa się lub rozpoznano nadciśnienie tętnicze, mogą być proszeni o prowadzenie samokontroli w domu lub w najbliższej placówce służby zdrowia.
- Coraz częściej też w diagnostyce zaburzeń ciśnienia tętniczego (głównie nadciśnienia tętniczego) dokonuje się całodobowej oceny ciśnienia tętniczego przy pomocy specjalnych automatów.
Wskazania do pomiaru ciśnienia:
- diagnostyka nadciśnienia tętniczego krwi,
- kontrola skuteczności leczenia nadciśnienia tętniczego,
- diagnostyka niedociśnienia,
- diagnostyka stanów, w których nagłe zmiany ciśnienia tętniczego mogą być przyczyną odczuwanych przez pacjenta dolegliwości,
- okresowe badania profilaktyczne.
Zuzanna Górka
Niektórym osobom ciśnienie podnosi się już na sam widok białego fartucha. Inni mają prawidłowy, książkowy wynik. Niektórym z nas ciśnienie skacze kilka razy w ciągu doby. Dlatego tak ważne jest, żeby je często kontrolować.
Jak się przygotować do pomiaru?
Z uwagi na to, że wartości ciśnienia tętniczego zmieniają się wielokrotnie w ciągu doby, występuje kilka zaleceń, które gwarantują poznanie jak najdokładniejszego wyniku.
- Przed pomiarem postaraj się zrelaksować, ponieważ stres podnosi nam ciśnienie.
- Zwykle zalecane jest mierzenie ciśnienia o stałej porze, w tych samych warunkach, po przynajmniej 5 minutach spoczynku.
- Zaleca się również, aby przez co najmniej 30 minut przed pomiarem ciśnienia nie pić kawy, mocnej herbaty oraz nie palić papierosów.
- Tuż przed pomiarem skorzystaj z toalety (pełny pęcherz również podnosi ciśnienie).
- Mierz ciśnienie zawsze na tej samej ręce.
Opis badania
Przy pomiarze ciśnienia pacjent powinien znajdować się w pozycji siedzącej lub leżącej. Najczęściej pomiaru dokonuje się na lewym lub prawym ramieniu (ramię powinno być odsłonięte). Opaskę ciśnieniomierza zakłada się tak, aby równo przylegała do ramienia i znajdowała się na wysokości serca. Jeśli mamy do dyspozycji aparat, w którym mankiet wyposażony jest w specjalny czujnik, to czujnik ten należy umieszczać w miejscu wyczuwalnego palcami tętna na tętnicy ramiennej.
Gumowy mankiet badający napełnia powietrzem przy pomocy pompki aż do momentu, kiedy wartość ciśnienia na manometrze przewyższa o 30 mmHg wartość ciśnienia, przy którym zanika tętno. Badający przykłada słuchawkę do tętnicy łokciowej w zgięciu łokciowym i powoli z mankietu wypuszcza powietrze. Z chwilą pojawienia się pierwszej fali tętna badający wysłuchuje nad tętnicą łokciową ton, a odczytany w tym momencie stan słupka rtęci lub wartość na zegarze czy też na skali cyfrowej manometru wskazuje wysokość ciśnienia skurczowego (jest to tzw. I faza Korotkowa).
Zuzanna Górka
Niektórym osobom ciśnienie podnosi się już na sam widok białego fartucha. Inni mają prawidłowy, książkowy wynik. Niektórym z nas ciśnienie skacze kilka razy w ciągu doby. Dlatego tak ważne jest, żeby je często kontrolować.
W miarę dalszego wypuszczania powietrza z mankietu słychać wyraźnie dźwięczne tony zwykle zgodne z akcją serca, słyszalne aż do momentu, gdy głośność zmniejsza się, cichnie i znika. Wartość ciśnienia odczytana z manometru w chwili, gdy ton całkowicie zanika, wskazuje wysokość ciśnienia rozkurczowego (jest to tzw. V faza Korotkowa). Gdy tony są słyszalne aż do 0 mm Hg za ciśnienie rozkurczowe, przyjmuje się wartość odpowiadającą ich ściszeniu (tzw. IV faza Korotkowa). Badanie trwa kilkadziesiąt sekund.
Drogie Czytelniczki, pamiętajcie, badajcie się zawsze, gdy poczujecie osłabienie, ból czy zawroty głowy – to mogą być objawy zmiany ciśnienia. Gdy jednak nie macie żadnych dolegliwości, kontrolujcie ciśnienie przynajmniej raz na kilka miesięcy. Róbcie to rano, przed śniadaniem (jeśli bierzecie leki na nadciśnienie, to mierzcie je przed przyjęciem dawki).
Koniecznie przeczytaj – Pomiar ciśnienia tętniczego, cz. I
Zuzanna Górka
« Rodzaje czerniaka
pati25
11 lat temu
Drobinko,bóle z tyłu głowy są najczęściej oznaką nadciśnienia,które może być powodem groźnych chorób min wylewowi krwi do móżgu.Moja mama jak ma nadciśnienie to odczuwa taki ból.Do tego ma uczucie ciężkiej głowy i nie może utrzymać jej prosto bo leci do przodu.Ja z kolei jak mam nadciśnienie to nie mam takich objawów,po prostu tylko boli mnie głowa.
basia4ab
11 lat temu
Ja kupiłam sobie aparat do mierzenia ciśnienia, gdyż od dłuższego czasu mam nadciśnienie tętnicze.Zakup aparatu zalecił mi lekarz, by codziennie kontrolować sobie ciśnienie i wpisywać do książeczki pomiar.Gdy poszłam po pewnym czasie do lekarza, zobaczył wpisy, stwierdził ze muszę zażywać leki na obniżenie ciśnienia.Ciśnienie moje waha się od 160 – 180 na 100.zażywam Prestarium 5mg 2×1/2 tabletki.Mimo zażywania tabletek ciśnieni nieraz i tak mi się podniesie,ale to może być ze zdenerwowania.Warto sobie badać ciśnienie, bo wykrycie jakiejkolwiek nieprawidłowości w pomiarach ,można szybko wdrożyć leczenie i ustrzec się od chorób związanych z nadciśnieniem tętniczym np.wylew do mózgu.Artykuł bardzo dobrze napisany.Basia
drobina
11 lat temu
Nie mam w domu aparatu do mierzenia ciśnienia. Zawsze , gdy jestem u lekarza i mam mierzone ciśnienie, wynik jest ten sam: 120/80, czyli książkowe. Myślę jednak , że powinnam kupić sobie aparat do pomiaru ciśnienia. Ostatnio rzadko dopada mnie migrena, ale czasami mam bóle z tyłu głowy, które są nie do zniesienia. Podejrzewam, że wtedy z moim ciśnieniem nie jest tak dobrze.
pati25
11 lat temu
Ja mam w domu ciśnieniomierz i w każdej chwili ,jak mam jakieś niepokojące objawy (bóle głowy) to zmierzę sobie ciśnienie.Trzeba pamiętać,że ciśnienie jest inne w prawej ręce a inne w lewej ręce.Po przyjściu do lekarza na pomiar ciśnienia najpierw odczekajmy kilka minut przed gabinetem,uspokójmy się a potem dopiero idźmy zmierzyć ciśnienie