pomiar ciśnienia

Niektórym osobom ciśnienie podnosi się już na sam widok białego fartucha. Inni mają prawidłowy, książkowy wynik. Niektórym z nas ciśnienie skacze kilka razy w ciągu doby. Dlatego tak ważne jest, żeby je często kontrolować.

Jak się przygotować do pomiaru?

Z uwagi na to, że wartości ciśnienia tętniczego zmieniają się wielokrotnie w ciągu doby, występuje kilka zaleceń, które gwarantują poznanie jak najdokładniejszego wyniku.

  • Przed pomiarem postaraj się zrelaksować, ponieważ stres podnosi nam ciśnienie.
  • Zwykle zalecane jest mierzenie ciśnienia o stałej porze, w tych samych warunkach, po przynajmniej 5 minutach spoczynku.
  • Zaleca się również, aby przez co najmniej 30 minut przed pomiarem ciśnienia nie pić kawy, mocnej herbaty oraz nie palić papierosów.
  • Tuż przed pomiarem skorzystaj z toalety (pełny pęcherz również podnosi ciśnienie).
  • Mierz ciśnienie zawsze na tej samej ręce.

Opis badania

Przy pomiarze ciśnienia pacjent powinien znajdować się w pozycji siedzącej lub leżącej. Najczęściej pomiaru dokonuje się na lewym lub prawym ramieniu (ramię powinno być odsłonięte). Opaskę ciśnieniomierza zakłada się tak, aby równo przylegała do ramienia i znajdowała się na wysokości serca. Jeśli mamy do dyspozycji aparat, w którym mankiet wyposażony jest w specjalny czujnik, to czujnik ten należy umieszczać w miejscu wyczuwalnego palcami tętna na tętnicy ramiennej.

Gumowy mankiet badający napełnia powietrzem przy pomocy pompki aż do momentu, kiedy wartość ciśnienia na manometrze przewyższa o 30 mmHg wartość ciśnienia, przy którym zanika tętno. Badający przykłada słuchawkę do tętnicy łokciowej w zgięciu łokciowym i powoli z mankietu wypuszcza powietrze. Z chwilą pojawienia się pierwszej fali tętna badający wysłuchuje nad tętnicą łokciową ton, a odczytany w tym momencie stan słupka rtęci lub wartość na zegarze czy też na skali cyfrowej manometru wskazuje wysokość ciśnienia skurczowego (jest to tzw. I faza Korotkowa).

Zuzanna Górka