jedzenie-pomagajace-obnizyc-poziom-cholesterolu

Zazwyczaj, dbając o obniżenie poziomu cholesterolu, wykluczamy różne produkty z diety, ale na przekór podszeptom intuicji – może warto czasem wzbogacić o coś naszą dietę w walce z cholesterolem?

Nie wszyscy mają świadomość, jak można obniżyć poziom cholesterolu LDL we krwi (tzw. złego, odpowiedzialnego za rozwój miażdżycy) – poza wysiłkiem fizycznym czy testowaniem skuteczności reklamowanych w telewizji margaryn, uszlachetnianych sterolami roślinnymi.

Zmień domowe nawyki

Udowodniono, że osoby z wysokim poziomem cholesterolu uzyskują obniżenie poziomu cholesterolu LDL po dodaniu do codziennej diety takich składników jak białko sojowe, orzechy czy sterole roślinne na przynajmniej 6 miesięcy. Jest to bardziej skuteczne niż diety o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych. Kanadyjski pomysł na takie rozbudowanie diety jest znany od 9 lat jako Portfolio Eating Plan i zakłada spożywanie każdego dnia dania bazującego na soi, zjadania garści orzechów (np. włoskich, ale nie ziemnych, które de facto są fasolą ziemną), produktów bogatych w błonnik i sterole roślinne. Ale czy przeciętna Polka wie, gdzie takich szukać?

 

Poznaj źródła zdrowia

Błonnika szukać trzeba w produktach z owsa (płatki owsiane) i jęczmienia, o ile nie mamy nietolerancji glutenu z tych zbóż, owocach takich jak jabłka, a także niektórych warzywach – jak bakłażan.

Fitosterole kojarzą się nam z produktem z apteki – suplementami diety w kapsułkach i wzbogaconymi margarynami. Znajdują się w naturze również w owocach awokado (1 mały ma 132 mg fitosteroli), w soi (1 szklanka ma 90 mg), ciecierzycy (1/2 szklanki ma 25 mg), w migdałach czy oliwie z oliwek (1 łyżka ma 30 mg).

Przeciętna dieta Europejczyka zawiera od 300 do 500 mg steroli roślinnych dziennie, ale badania sugerują zbilansowanie 2000 mg dziennie w diecie 2000 kcal na dzień.

PFN