cholesterol-czy-aby-na-pewno-taki-zly

Cholesterol to związek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest potrzebny m. in. do budowy błon komórkowych, tkanki nerwowej, tworzenia hormonów o budowie sterydowej czy kwasów żółciowych.

Cholesterol dostarczany do organizmu pochodzi wyłącznie z produktów pochodzenia zwierzęcego, warzywa, owoce, zboża nie zawierają cholesterolu. Dodatkowo cholesterol produkowany jest w organizmie – jest to cholesterol endogenny, by zaspokoić potrzeby organizmu.

Prawidłowe stężenie cholesterolu całkowitego we krwi wynosi poniżej 200 mg/ dl., gdy wartość ta zostanie przekroczona należy dokładnie przeanalizować skład diety i pomyśleć nad wprowadzeniem modyfikacji.

Badania epidemiologiczne wskazują, iż podwyższone stężenie cholesterolowe krwi ma związek z większą zachorowalnością na chorobę niedokrwienną serca. Ilość i rodzaj kwasów tłuszczowych zawartych w żywności ma wpływ na zawartość cholesterolu we krwi.

Źródłem cholesterolu są: mięso, podroby, tłuszcz zwierzęcy, mleko, masło, śmietana, jaja. Zawartość przyjmowanego cholesterolu nie powinna przekraczać 300 mg/dobę. Poziom cholesterolu podwyższają również słodycze: ciasta, ciasteczka, słodkie i słone przegryzki, one również mają wpływ na profil lipidowy krwi. Są to produkty należy spożywać z umiarem.

Skoro wiemy już jakie produkty podwyższają poziom cholesterolu, zastanówmy nad się naturalnymi sposobami obniżania jego poziomu. Tym tematem zajmiemy się za tydzień.

inż. Marzena Grobelna