pms-a-menopauza

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) jest przyczyną wystąpienia zwiększonych objawów wypadowych w trakcie menopauzy. Jak przygotować się na nadejście przekwitania?

PMS – co to takiego?

Premenstrual syndrome – czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, to choroba, która dotyka ponad 20% kobiet w wieku rozrodczym. Charakteryzuje się występowaniem w każdym cyklu miesiączkowym na około 5-7 dni przed miesiączką typowych dolegliwości psychicznych i fizycznych. Ze strony psychiki obserwuje się: zmienność nastrojów, przygnębienie, drażliwość, niepokój, wrogie nastawienie do otoczenia, niepewność, zmęczenie, brak koncentracji, zaburzenia snu, obniżenie libido. Ze strony fizycznej występuje napięcie sutków i bolesność piersi, obrzęki kończyn, bóle i zawroty głowy, wzdęcia, zaparcia, nadmierny apetyt.

Lekarze nie są pewni co jest powodem występowania u niektórych kobiet zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Można przypuszczać, że jedną z przyczyn są zaburzenia hormonalne, a także niedobory pewnych mikroelementów. Jednak główną winę upatruje się w zaburzeniach aktywności serotoniny. PMS został uznany za chorobę ze względu na znaczne obniżenie się komfortu życia kobiet, które co miesiąc muszą doświadczać przykrych dolegliwości psychosomatycznych.

M. Witczak