Kobiece dolegliwości Zdrowie

Skąd się biorą kobiece huśtawki nastroju?

kobiece huśtawki nastroju

Zmienne nastroje mogą wzbudzić w nas niepokój. Nie zawsze muszą oznaczać chorobę, ale często o niej świadczą. Skąd się biorą kobiece huśtawki nastroju?

Huśtawki nastroju

Kobieta może z euforii przejść do płaczu, co dla wielu mężczyzn jest niezrozumiałe. Nie mają oni zielonego pojęcia, dlaczego raz jest szczęśliwa a za chwilę wybucha niczym wulkan. Kobieta zmienną jest – to niezaprzeczalny fakt, ale huśtawki nastroju mogą mieć przyczyny medyczne. Zmiany nastrojów, czyli wahania emocji u kobiety mogą mieć solidne wytłumaczenie, związane z pracą jej organizmu. Skąd się biorą kobiece huśtawki nastroju?

Choroba afektywna dwubiegunowa

Wahania nastrojów bardzo często towarzyszą zaburzeniom psychicznym. Jedną z chorób, która odznacza się takim objawem, jak huśtawki nastroju jest choroba afektywna dwubiegunowa. Przyczyna schorzenia jest zaburzona praca układu nerwowego. Choroba dwubiegunowa jest trudna w diagnozie, ponieważ w niektórych okresach pacjentki czuja się dobrze, są pełne energii. W innym okresie popadają w stany depresji. Pojawiają się skrajne nastroje, których regulacja wymaga leczenia. Przypadłość najczęściej dotyka młode kobiety, pomiędzy 20. a 30. rokiem życia.

Zaburzenia osobowości

Nasz nastrój jest związany z psychiką i układem nerwowym. W medycynie określa się przypadki zaburzeń osobowości. Chorzy są wtedy niestabilni emocjonalnie, szybko zmieniają nastroje, popadając nawet w stany autodestrukcyjne. Silne emocje przeplatają się ze sobą każdego dnia, nawet kilkanaście razy w ciągu doby. Funkcjonowanie takiej osoby w społeczeństwie jest niezwykle trudne, ponieważ gwałtowne ustawki nastrojów są często niezrozumiałe przez otoczenie.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

PMS czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego jest uznawany za chorobę. Wraz z bólem, odczuwanym w podbrzuszu mogą pojawić się wahania nastrojów, uczucie smutku i lęku. Kobiety, które doświadczają PMS często wspominają o nagłych wybuchach złości. Powodem takich stanów emocjonalnych są hormony, związane z cyklem płciowym kobiety.

Menopauza

hu stawki nastrojówMenopauza to czas, kiedy dochodzi do spadku produkcji żeńskich hormonów płciowych. Zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą skutkować huśtawkami nastrojów. Stąd rozdrażnienie, zdenerwowanie czy złość u kobiety. Zmiany w pracy organizmu wpływają na samopoczucie kobiet, dlatego w krótkim czasie pojawiają się różne emocje.

Katarzyna Antos

Komentarze (5)

Tess

6 lat temu

Huśtawki nastrojów bywają także ze stresu i przemęczenia. Kobietom gdy brak siły i się gorzej czują to nerwy puszczają.

Emilly27k

6 lat temu

Spotykam się w rozmowach z młodszymi dziewczynami,że gdy występuje u nich PMS to nie czują się z tym dobrze. Huśtawka nastrojów ich męczy. Nie dziwię się. Nerwy wówczas są. Nie dziwię się, gdyż może się zdarzyć sytuacja,że okres się nie pojawi i powstaje panika, stres.

pati25

6 lat temu

Huśtawki nastrojów mają różne przuczyny.Podczas PMS i menopauzy to wiadomo.Odpowiedzialne są hormony.
Ja nigdy takich wahań nasstroju nie miałam i nie mam

filodendron

6 lat temu

Ostatnio nie ma huśtawek nastroju, ale kiedyś przed miesiączką zawsze byłam nerwowa. Także miewałam co miesiąc dzień przed okresem bóle nóg, potem z biegiem lat przekształciło sie to w zespół niespokojnych nóg i codziennie na to cierpię, biore leki, ale to jest nieuleczalne.

elle@elle

6 lat temu

Chyba okres menopauzy i zespol napiecia przedmiesiaczkowego to najczestsze przyczyny hustawek emocjonalnych, cala reszte, zaburzenia osobowsci czy dwubiegunwke musi potwierdzic diagnoza psychiatra , czesto wymagne jest leczenie z terapia, zwlaszcze osobowsc bordeline , czyli jak na hustawce .

Zostaw komentarz