sposoby-na-wahania-nastroju

Wahania emocjonalne pojawiające się u pań w okresie okołomenopauzalnym potrafią dać nieźle w kość. Nie warto ich bagatelizować, ponieważ mogą prowadzić do poważnych zaburzeń.

Obniżony nastrój powoduje nie tylko chandrę lecz także przyczyniać może się do rozwoju chorób na tle nerwowym. Pojawić się może nerwica a nawet i depresja. Dlatego warto zainteresować się w jaki sposób radzić sobie z poczuciem przygnębienia.

Pij napary

Napary ziołowe okazują się niezwykle pomocne w procesie wpływania na jakość naszego samopoczucia. Szczególne działanie przeciwdepresyjne wykazują napary z dziurawca. Jeśli chcesz spokojnie przespać całą noc, sięgnij po filiżankę melisy czy lawendy lekarskiej. Mieszanki ziołowe, w skład których wchodzi korzeń kozłka również działają kojąco na organizm kobiet w okresie menopauzy.

Najlepiej będzie jeśli udasz się do sklepu zielarskiego, w którym doświadczona osoba pomoże Ci dokonać wyboru. Sposób przygotowania z reguły podany jest na opakowaniu, jednak przeważnie herbatki takie przygotowuje się 2 łyżek ziół zalewanych wrzątkiem. Parzymy je przez 15 minut i po lekki przestudzeniu pijemy.

Sposoby na wahania nastroju. Suplementy

Skonsultuj ze swoim lekarzem możliwość przyjmowania specjalnych suplementów. Producenci oferują bardzo szeroką gamę produktów, spośród których z pewnością znajdziesz taki, który uzupełniał będzie niedobory brakujących w twojej diecie substancji. Pamiętaj jednak, że preparaty takie stanowią jedynie uzupełnienie codziennej, właściwie zbilansowanej diety.

Jeśli czujesz, że sobie nie radzisz

Czasami jednak stan melancholii może się przedłużać. Coraz częściej nie masz siły wstawać z łóżka, nic Cię nie cieszy, a dotychczasowe zajęcia nie sprawiają Ci już jakiejkolwiek przyjemności. Szybciej się męczysz, coraz częściej boli się głowa, a obecność ludzi niezwykle Cię drażni? Nie zwlekaj i udaj się po pomoc do psychologa.

Nie warto bagatelizować takiego stanu. Nie oczekuj, że jakoś „samo się ułoży”. Każdy dzień zwłoki będzie działał na twoją niekorzyść. Im wcześniej zainterweniujesz i dostrzeżesz problem – tym szybciej zostanie on zażegany. Będziesz mogła wrócić do pełni sił i zdrowia.

Wahania nastroju przybierają różną formę. Polegają nie tylko na skrajnych skokach między euforią i złością. To bardzo często przedłużające się okresy przygnębienia, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nie pozwól odebrać sobie radości życia i wtedy kiedy to konieczne – zgłoś się do lekarza.

Natalia Herzog