Kobieta w rodzinie Psychologia

Dzień Matki – 8 rzeczy, za które kochamy nasze Mamy

dzień matki

26 maja obchodzimy Dzień Matki, czyli najważniejszej kobiety w życiu każdego człowieka. Trudno wyobrazić sobie, jak wyglądałoby bez niej nasze dzieciństwo i późniejsze dorosłe życie. Mama to osoba, która zawsze nas wspiera. 26 maja nie zapomnij o złożeniu jej życzeń lub kwiatów na grobie. Przedstawiamy 8 rzeczy, za które kochamy nasze Mamy.

Dzień Matki – podziękuj mamie za wsparcie

Większość ludzi bez chwili namysłu wskazuje mamę jako osobę, na której zawsze mogło polegać.  Nasze rodzicielki choć czasem były dla nas surowe i zwracały uwagę na niewłaściwe postępowanie, ostatecznie stawały dla nas murem w podbramkowych sytuacjach. Może nie popierały naszej decyzji dotyczącej rozwodu,  życia w konkubinacie czy wyjazdu za granicę, ale broniły nas przed ciotkami, wścibskimi sąsiadkami itp.  Nie bez powodu to właśnie mamom najchętniej zwierzamy się ze swoich tajemnic i zmartwień. Mamy bowiem pewność, że pewne rzeczy pozostaną jedynie między nami, a nasza rodzicielka zrobi wszystko, aby nam pomóc. W końcu jesteśmy jej  ukochanym dzieckiem, które czasem błądzi, ale i tak pozostaje najważniejszą osobą w jej życiu. Nasze mamy nie kochają nas za osiągnięcia życiowe, świetne zarobki, podejmowanie wyłącznie mądrych decyzji. Kochają nas pomimo licznych wad.

 

Za otwartość i tolerancję

Nasze mamy, choć bardzo często jest to dla nich bardzo trudne, starają się zachować otwarty umysł i zrozumieć nasze postępowanie.  Pamiętasz zapewne, jak twoja rodzicielka dziwiła się twojemu zamiłowaniu do spodni-dzwonów, mimo to ostatecznie akceptowała je jako znak twojego  pokolenia.  Tolerancja mam dotyczy zarówno rzeczy mało istotnych (niekonwencjonalny strój, ekstrawagancka fryzura), jak i poważnych (związki homoseksualne, rozwód z mężem).  Zdajemy sobie sprawę, że gdy pierwszy szok ustąpi, nasza mama nas zrozumie i nigdy nie wykreśli ze swojego życia.


Za zainteresowanie

Mama to osoba, która zawsze zadzwoni, żeby zapytać o nasze samopoczucie. Nie ma  przy tym znaczenia, czy mamy lat 5, 15 czy 55. Zawsze będzie martwić się o Dzień Matkinas, nasze zdrowie i  życie zawodowe. To  jej możemy wypłakać się, gdy los się od nas odwróci. Mama zawsze pamięta o ważnych dla nas wydarzeniach – urodzinach, imieninach, rocznicy ślubu, rozmowie kwalifikacyjnej czy wizycie u lekarza.  Dzwoni, żeby złożyć życzenia i życzyć powodzenia, a po wizycie u lekarza, by zapytać o wyniki badań.

Za wiarę w nasze możliwości

Dzień Matki stanowi doskonałą okazję, żeby podziękować naszym mamom za olbrzymie wsparcie, na jakie zawsze mogłyśmy liczyć. Nasze rodzicielki zawsze chętnie nas chwaliły, doceniały nasze osiągnięcia, talenty czy urodę. To właśnie mamy zaszczepiły w nas wiarę w siebie i własne możliwości, bez której nie poradziłybyśmy sobie w dorosłym życiu.  Dla nich zawsze byłyśmy najpiękniejsze, najzdolniejsze i najsympatyczniejsze.

Za bezgraniczną miłość

Kto inny wytrzymałby nasze zmiany nastroju, złośliwe komentarze wypowiedziane przez nas po rozstaniu z pierwszym chłopakiem? Mamy posiadają niezwykłą umiejętność – potrafią przymknąć oko na nasze niestosowne zachowanie i wykazać się ogromnym zrozumieniem w trudnych sytuacjach. Miłość matki jest bezinteresowna i bezgraniczna, to ona pozwala jej znieść nasze złośliwości, wahania nastroju i chwile, gdy po  prostu jesteśmy marudne.

Za smaczne pierogi

Mama zawsze starała się sprawiać nam drobne przyjemności. Jej pierogi smakują najlepiej na świecie, a ciasta stanowią rodzinną legendę.  Nic dziwnego, wszak w przygotowywanie smakołyków dla swoich dzieci wkłada całe serce.  Mamy chętnie spełniają nasze kulinarne zachcianki, nawet  gdy ich córki są już dobrze po czterdziestce. Bardzo przeżywają nasze odwiedziny i już na kilka dni przed wizytą robią większe zakupy, by móc spokojnie ulepić nasze ulubione pierogi.

Za słuchanie o każdej porze dnia i nocy

Gdy mamy problem, z którym chcemy podzielić się z kimś bliskim, na ekranie smartfona chętnie wystukujemy numer mamy. Wiemy, że ona zawsze nas wesprze dobrą radą. Nie ma przy tym znaczenia, czy same zapracowałyśmy na swój problem, czy jest on kwestią wypadku losowego. Mama zawsze stanie murem za swoim dzieckiem, cierpliwie je wysłucha i pocieszy. Po wizycie u rodzicielki wracamy do domu z naładowanymi akumulatorami. Pełne wiary i nadziei, wszak kto, jak nie my, najzdolniejsze i najmądrzejsze córki swoich mam, ma poradzić sobie z przeciwnościami losu?

 

Za dobre rady matki

Choć niektóre rady naszych mamy mogły momentami wydawać się absurdalne  i niedorzeczne, z wiekiem zauważamy, że było w nich sporo racji. Gdzie byłybyśmy dziś, gdybyś nie posłuchały naszej rodzicielki i nie przyłożyły się bardziej do nauki?  Jak potoczyłyby się nasze losy, gdybyśmy wyszły za mąż w wieku 18 lat za swojego pierwszego chłopaka? Nasze mamy pragną dla nas wszystkiego, co najlepsze. Ich rady zawsze są uzasadnione, choć nie zawsze się z nimi zgadzamy. Większość z nich jednak z wiekiem wychodzi nam na dobre.

Irmina Cieślik

 

Komentarze (6)

Emilly27k

5 lat temu

Mama jest taką kochaną osobą,że nie da się nie kochać jej. Miłość do niej sprawia ,że czujemy się silniejsi. Są momenty,że zastanawiamy się co by było, jakby mama się czuła w takiej sytuacji i jaką decyzję podjęła.

Tess

5 lat temu

Mojej mamusi już nie ma ale kocham ją i pamiętam. Byłam zapalić znicz i zawieź kwiaty na jej grobie. Siedziałam sobie chwilę i wspominałam nasze wspólne życie.

Zostaw komentarz