Kobieta w społeczeństwie Psychologia

Życie w wielkim mieście

zycie-w-wielkim-miescie

Wszyscy kojarzymy filmy czy seriale w stylu „Seks w wielkim mieście”, gdzie kwintesencją szczęścia jest żółta taksówka gnająca przez zatłoczone ulice, będąca synonimem wielkiego pościgu z czasem, który jest nieodłączną częścią modnego, szybkiego życia w metropolii. Nie ma co się oszukiwać – Warszawa to nie Nowy York.

Z czym Ci się kojarzy “życie w wielkim mieście”? Poprosiłam grupę osób, by podały mi skojarzenia z hasłem “życie w wielkim mieście”. Pierwsze myli jakie się nasunęły to: wygodne, modne, stresujące, dające wiele możliwości. Nic odkrywczego, można by powiedzieć. Opinie te jednak bardzo dobrze ukazują dwoistość zjawiska, jakim jest decyzja o zamieszkaniu w wielkim mieście.
Są ludzie, którzy uciekają z miast na wieś, ale są też i tacy, których magnetyzm miasta ciągnie i wciąga.

Big city life

Pokusa jest wielka. Znana nam z filmów i reklam piękna, młoda kobieta ubrana w elegancka garsonkę z aktówka pod pachą, zakupami w eko torbie gnająca przez miasto modnym samochodem zaliczając biznesowe spotkania, lunche z przyjaciółkami, odbierając dziecko ze szkoły, by w reszcie wrócić do domu rzecz jasna nadal w doskonałym humorze i nienagannym wyglądzie. Oto “big city life”, styl życia w wielkim mieście.

Po części trudno się nie zgodzić, bo miasto faktycznie daje więcej możliwości, a jak podkreślają ludzie, którzy przenieśli się na wieś czas płynie tam znacznie szybciej. Rytm miasta to szybki rytm. W ciągu dnia robimy mnóstwo rzeczy, bo… możemy. Skoro niedaleko jest kino, kawiarnia, fitness, SPA, kursy językowe to po prostu korzystamy z nich, powiększającym tym samym listę codziennych, zwykłych obowiązków.

Jak pudełko czekoladek

Miasto to możliwość rozwoju, nie tylko w dziedzinie zawodowej, ale i prywatnej. To większa niż gdziekolwiek indziej otwartość na Twoje pomysły i Twoją kreatywność. Miasto daje szanse.
Z życia w mieście musimy jednak korzystać selektywnie. Potraktuj je jak pudełko czekoladek – nie zjesz wszystkich od razu, bo nie dasz rady, niezależnie od tego jak zachęcająco wyglądają.
Miasto wiele Ci zaoferuje, ale jeśli nie będziesz dokonywać wyborów i weźmiesz na siebie zbyt wiele – to stres i chroniczne zmęczenie odbiorą Ci radość z wykonywanych aktywności.
Grunt to znaleźć złoty środek.

Joanna P.

Komentarze (5)

pati25

8 lat temu

Życie w wielkim mieście ma swoje plusy,Ale też i minusy.Owszem mamy więcej możliwości spędzania czasu wolnego,większy rynek pracy.Ale ten ciągły hałas…

Annagata

11 lat temu

Urodziłam się w wielkim mieście i w ciągu swojego życia mieszkałam w wielu wielkich miastach:Łodzi,Krakowie,Rzymie i Warszawie.A teraz mieszkam na wsi od sześciu lat i nie zamieniłabym tego na nic innego.Moje życie jest dość specyficzne,bo wymaga życia na walizkach,ale jednak na wsi czuję się najlepiej.Mam dom,duży ogród,świeże powietrze,a do miasta zawsze mogę pojechać.I mam nadzieję,że następne miejsce zamieszkania,bo takie kiedyś nastąpi,będzie również na wsi.

izabelle

11 lat temu

Mieszkam w dużym mieście od dziecka, kocham je ale często mam dość tego zgiełku, hałasu, zanieczyszczeń, psich kup na trawnikach, śmieci gdzie popadnie. W głębi duszy chciałabym mieszkać gdzieś na wsi, niedaleko miasta ale jednak na wsi, w spokojnej wiosce gdzie życie jakby wolniej się toczy, gdzie możesz usłyszeć swoje myśli, a z czym jest czasem problem w mieście. Wprawdzie nie mieszkam w centrum miasta, a na raczej spokojnym osiedlu, w domku, mam ogród i ruchliwe ulice są raczej oddalone, ale jednak większy spokój by się przydał.Czasem zwyczajnie jestem zmęczona miastem, tym wiecznym biegiem, hałasem … itd.

bess22

11 lat temu

Wielkie miasto to miejsce dla ludzi przedsiębiorczych,lubiących szybkie tempo i zmiany,ludzi ambitnych.Wydaje mi się,że jednak taki sprinterski tryb życia nie wychodzi nikomu na zdrowie.Często po kilku latach takiego życia ludzie szukają miejsc diametralnie innych,gdzie mogliby wyciszyć skołatane nerwy i zregenerować siły.Chyba nikt nie jest w stanie wytrzymać szybkiego tempa na dłuższą metę.

Zostaw komentarz