Menopauza Przed menopauzą

Pierwsze objawy menopauzy

pierwsze-objawy-menopauzy

Przychodzi czas w życiu każdej kobiety, kiedy w jej organizmie zachodzą różne zmiany. Pierwsze objawy menopauzy mogą pojawić się szybciej niż się tego spodziewamy.

Menopauza

Menopauza nie jest chorobą, ale towarzyszą jej różne zmiany. Organizm kobiety zaczyna produkować mniejszą ilość hormonów. Jajniki powoli przestają pracować. Kończy się okres miesiączek. W przypadku menopauzy, ostatnia miesiączka zwykle pojawi się przed 50 rokiem życia. Ten etap jest nieunikniony. U jednych kobiet może wystąpić wcześniej a u innych nieco później.

Pierwsze objawy menopauzy

Pierwsze objawy menopauzy mogą pojawić się po 40 roku życia, kiedy kobieta jeszcze miesiączkuje. Przekwitanie następuje stopniowo. Najczęściej towarzyszą mu takie objawy jak uderzenia gorąca, nocne poty, poczucie zmęczenia czy nieregularne miesiączki. Z takimi sygnałami naszego organizmu możemy sobie poradzić. Czas przedmenopauzalny wcale nie musi być taki straszny jak się wydaje. W dużej mierze od naszego podejścia zależy jego przebieg.

Uderzenia gorąca

Przed okresem menopauzy kobiety bardzo często odczuwają nagłe uderzenia gorąca. Mogą trwać kilka lub kilkadziesiąt minut. Na falę gorąca pomoże odprężenie ciała. Możemy również wypić szklankę zimnej wody. Warto zwrócić uwagę na dietę, ponieważ niektóre przyprawy i produkty wzmagają uczucie gorąca.

Nocne poty

Nocne poty często towarzyszom uderzeniom gorąca. Panie przed menopauzą mogą pocić się podczas snu, co powoduje dyskomfort. Warto często zmieniać bieliznę i zakładać lekką odzież do spania. Odpowiednia temperatura w sypialni również poprawi komfort naszego snu i całego ciała.

Uczucie zmęczenia

Kobiety przed menopauzą narzekają na ciągłe uczucie zmęczenia, brak siły i energii. Zanim jednak sięgniemy po środki farmaceutyczne warto skupić się na otoczeniu. W przyjemnym środowisku będziemy czuli się o wiele lepiej. Być może zapisanie się do osiedlowego klubu czy siłowni pozwoli na zawiązanie nowych znajomości i poprawi nam humor, napełniając nową dawką pozytywnej energii.

Nieregularne krwawienia

Po 40 roku życia mogą wystąpić nieregularne krwawienia miesiączkowe. Związane są ze zmianami hormonalnymi i pracą jajników. Warto zadbać w tym czasie o odpowiednią antykoncepcję i globulki dopochwowe. Na tego typu objawy pomoże również hormonalna terapia zastępcza.

Pierwsze objawy menopauzy zwiastują zmiany, które wcale nie muszą być związane z trudnym dla nas okresem. Na każdy problem czy dolegliwość znajdzie się odpowiednie rozwiązanie. Korzystajmy więc z wielu możliwości i cieszmy się każdym, wspaniałym rokiem życia.

Katarzyna Antos

Komentarze (9)

pati25

8 lat temu

Menopauza jest takim etapem w życiu kobiety,że niesie ze sobą dokuczliwe objawy.Miałam uderzenia gorąca,
problemy ze snem.Pozostałe objawy mnie ominęły.Odkąd stosuję HTZ nie mam żadnych objawów menopauzy

fistaszka

9 lat temu

choc bardzo dbam o zdrowy tryb zycia, regularnie cwicze, jem zdrowo, wysypiam sie to i tak nie ominely mnie dolegliwosci zwiazane z menopauza:/ najbardziej dokuczala mi suchosc pochwy, utrudniala ni etylko wspolzycia ale normalne funkcjonowanie… w koncu zwrocilam sie z problemem do ginekologa, ktory zalecil kuracje globulkami Hydrovag, juz po pierwszej kuracji bylo znacznie lepiej:) pozniej zrobilam jeszcze kilka i problem suchosci zupelnie minal!!

dulcynea

9 lat temu

Z wielkim zainteresowanie czytam artykuły o tej tematyce. Wszystko przede mną , moja mama przechodziła ją ciężko.
Więc mnie też nie będzie lekko, ale myślę pozytywnie:-d

Tess

9 lat temu

Mam ten czas już za sobą, czasami było trudno. Najbardziej niemiło było gdy byłam w towarzystwie i nagle łapały mnie te poty. Byłam tez bardzo nerwowa. Ale przetrwałam wszystko bez leków z hormonami, które mają skutki uboczne.

Mindi

9 lat temu

Takie artykuly sa dla mnie bardzo ważne, wiele mi wyjaśniają. Uspokoiłam się, że w sumie to mam pierwsze objawy menopauza, w dodatku w miarę typowym terminie. Poobserwuuję się przez dłuższy czas i dopiero pójdę do ginekologa na badania i po poradę 🙂

drobina

9 lat temu

Nigdy nie miałam większych problemów z menopauzą. Te typowe objawy dla menopauzy też raczej nie dają mi się we znaki. Myślę, że w dużej mierze zawdzięczam to genom i aktywności fizycznej:-X

filodendron

9 lat temu

Ja myslałam, że uderzenia gorąca mnie ominą, ale niestety nie, często mnie napadają , ale da rade przetrwać 🙂

sirena46

9 lat temu

Menopauza nie ominie żadnej kobiety. To od nas zależy czy ją zaakceptujemy czy nie. Miałam i mam nadal objawy opisane w artykule, niektóre są bardzo uciążliwe jak uderzenia gorąca szczególnie latem podczas upałów. Staram się jednak widzieć we wszystkim jasne strony chociaż nieraz jest ciężko. Jednak zawsze mogę liczyć na wsparcie ze strony męża i bardzo mi to psychicznie pomaga. HTZ nie stosuję i nigdy nie stosowałam jedynie naturalne metody, zbilansowana dieta, ruch i byle tak dalej …. :-X :-X

Zostaw komentarz