Peeling do rąk
Ron Lach z Pexels

Dłonie stanowią naszą wizytówkę, o czym często zapominamy, a przypominamy sobie o tym fakcie dopiero przed spotkaniami biznesowymi, na których witamy się poprzez podanie ręki. Warto zadbać o dobrą kondycję skóry, abyśmy nie musiały się niczego wstydzić. Jak tego dokonać? Postaw na pielęgnację dłoni i sięgnij po peeling do rąk. Odpowiednio dobrany kosmetyk przyniesie ci wiele korzyści.

Spis treści:

  1. Dlaczego skóra dłoni jest przesuszona?
  2. Pielęgnacja rąk – dlaczego warto o niej pamiętać na co dzień?
  3. Dlaczego warto postawić na peeling do rąk?
  4. Postaw na odżywczy krem do rąk
  5. Jak działa krem do rąk z mocznikiem?
  6. Rękawiczki bawełniane, czyli intensywna pielęgnacja dłoni
  7. Dlaczego warto stosować krem z filtrem na dłonie?

Dlaczego skóra dłoni jest przesuszona?

Dłonie często znajdują się w kiepskiej kondycji. Ich skóra jest sucha, szorstka i podrażniona. To wynika z ich specyfiki. To właśnie nasze ręce mają każdego dnia kontakt z wieloma przedmiotami. Na dodatek musimy je regularnie myć, dbając o higienę. Dzięki temu unikamy wielu groźnych infekcji, ale też naruszamy naturalną barierę hydrolipidową, która chroni przed przeznaskórkową utratą wody. Do kiepskiej kondycji rąk przyczyniają się także detergenty zawarte w środkach czystości, z których korzystamy w naszych mieszkaniach przy sprzątaniu. Do tego dochodzą jeszcze preparaty do dezynfekcji, których używamy ostatnio znacznie częściej niż przed laty.

Pielęgnacja rąk – dlaczego warto o niej pamiętać na co dzień?

Sucha skóra rąk nie wygląda najlepiej. Dłonie sprawiają wrażenie zaniedbanych i zniszczonych. Aby poprawić swój wizerunek, w tym na spotkaniach biznesowych, odpowiednia pielęgnacja rąk powinna stać się naszą codziennością. Martwy naskórek należy regularnie usuwać, ponieważ utrudnia on wchłanianie substancji aktywnych z kremów i masek. W tym celu możemy kupić specjalistyczny peeling do rąk lub wykorzystać scrub do ciała.  Usuwanie martwego naskórka należy przeprowadzać co najmniej raz w tygodniu. Uważajmy jednak na to, aby drobinki ścierające nie były zbyt ostre, ponieważ możemy pokaleczyć nimi ręce, co otworzy wrota wielu mikroorganizmom potencjalnie chorobotwórczym.

Dlaczego warto postawić na peeling do rąk?

Jeśli masz normalną skórę dłoni, postaw na peeling do rąk drobnoziarnisty lub gruboziarnisty. Zawarte w nim drobinki w sposób mechaniczny usuną martwy naskórek i wygładzą powierzchnię rąk. W ten sposób wykonamy też masaż, który poprawi ukrwienie i przyczyni się do lepszego odżywienia skóry. Ten rytuał można też uznać za formę relaksu. Jeśli twoja skóra rąk jest bardzo delikatna i skłonna do podrażnień, peeling enzymatyczny, który na co dzień stosujesz do pielęgnacji twarzy, okaże się lepszym rozwiązaniem.

Postaw na odżywczy krem do rąk

Pielęgnacja dłoni powinna opierać się przede wszystkim na nawilżeniu. Aby to osiągnąć, należy sięgać po odżywczy krem do rąk. Jak rozpoznać dobry kosmetyk? Ten powinien zawierać humektanty, czyli substancje higroskopijne wiążące wodę w naskórku. Do tej grupy składników zaliczamy m.in. kwas hialuronowy i jego sole, aloes czy glicerynę. W kremie do rąk niezastąpione są też emolienty, czyli substancje natłuszczające, dzięki którym unikamy przeznaskórkowej utraty wody. Do nich zaliczamy naturalne oleje roślinne i masła, a także wazelinę i silikony.

Jak działa krem do rąk z mocznikiem?

Pielęgnacja dłoni przynosi bardzo dobre rezultaty, gdy włączy się do niej kremy z mocznikiem. Ten związek wykazuje zróżnicowane działanie, w zależności od użytego stężenia. Do 5% nawilża skórę dłoni, powyżej zaś wykazuje delikatne lub mocniejsze działanie złuszczające. Warto też postawić na odmładzający krem do rąk, w którym powinien się znaleźć koenzym Q10.  Z kolei ceramidy pełnią rolę cementu międzykomórkowego, przyczyniają się do odbudowy zniszczonego naskórka.

Rękawiczki bawełniane, czyli intensywna pielęgnacja dłoni

Twoim problemem jest trądzik i boisz się zapchania twarzy? Niestety nawet nocą siłą rzeczy dotykamy lico za pomocą swoich dłoni. Gdy te są pokremowane treściwym kosmetykiem, możemy przenieść na twarzy niektóre substancje o działaniu komedogennym, czyli zapychającym ujścia gruczołów łojowych. W związku z tym nasza pielęgnacja dłoni powinna bazować także na rękawiczkach bawełnianych. Te intensyfikują działanie kosmetyku.

Dlaczego warto stosować krem z filtrem na dłonie?

Ochrona dłoni przed promieniami UV może wydawać się czymś zaskakującym. Pamiętajmy jednak o tym, że słońce powoduje fotostarzenie. To dotyka również rąk, przez co te zdradzają nasz wiek, a nawet wizualnie dodają nam lat. Aby tego uniknąć, warto sięgać po krem z filtrem przeciwsłonecznym. Dobrze, aby kosmetyki do opalania zawierały zarówno filtry fizyczne (odbijające promienie UV), jak i chemiczne (zamieniające szkodliwą energię na niegroźną energię cieplną).  Krem z filtrem powinien chronić nas nie tylko przed promieniami UVB (informuje nas o tym faktor SPF), które powodują poparzenie słoneczne, ale też UVA – te są dużo bardziej zdradliwe, gdyż powodują fotostarzenie i sprzyjają nowotworom skóry.