dobry krem do rąk
Ron Lach z Pexels

Dłonie stanowią naszą wizytówkę, mimo to wiele z nas nie przykłada do nich nadmiernej wagi. Priorytetowo traktujemy twarz, tutaj nie tylko kupujemy kremy anti aging, ale też na co dzień nakładam krem z filtrem przeciwsłonecznym. Zapominamy przy tym, że zaniedbane części ciała – dłonie, szyja czy dekolt mogą zdradzić nasz wiek. Aby tego uniknąć, konieczna jest kompleksowa i przemyślana pielęgnacja. W naszym artykule podpowiadamy, jak kupić dobry krem do rąk.

Spis treści:

  1. Pielęgnacja dłoni to podstawa. Ręce stanowią nasza wizytówkę!
  2. Skąd się bierze przesuszona skóra rąk?
  3. Odmładzający krem do rąk – co powinien zawierać?
  4. Jak rozpoznać dobry krem do rąk?
  5. Dlaczego skórze rąk potrzebne są emolienty?
  6. Fotostarzenie dłoni, czyli destrukcyjny wpływ promieni UV

Pielęgnacja dłoni to podstawa. Ręce stanowią nasza wizytówkę!

Jak najczęściej wyglądają nasze dłonie? Ich skóra jest szorstka, sucha, spękana i podrażniona, zatemm nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie. Tymczasem to właśnie poprzez podanie ręki witamy się na spotkaniach biznesowych, na których pragniemy wypaść jak najlepiej. Pielęgnacja dłoni powinna opierać się na dobrej jakości kremie do rąk. Jego znalezienie nie należy do najłatwiejszych zadań, choć półki w drogeriach uginają się pod ciężarem różnego rodzaju kosmetyków.

Skąd się bierze przesuszona skóra rąk?

Przesuszone, szorstkie dłonie nie wyglądają najlepiej. Dlaczego mamy z nimi tak duży problem, choć większość z nas wykonuje pracę biurową? Wynika to ze specyfiki dłoni. Ręce myjemy wielokrotnie w ciągu dnia ze względów higienicznych. Zaniedbania w tym zakresie mogą nas doprowadzić do infekcji, w tym zatrucia pokarmowego. Higiena rąk odgrywa zatem istotne znaczenie. Niestety mydło wysusza dłonie, naruszając ich naturalną barierę hydrolipidową. Do tego dochodzi chemia, którą wykorzystujemy podczas sprzątania. Płyn do mycia naczyń, płyn do mycia podłóg, płyn do blatów kuchennych – sama przyznaj, jest tego dosyć sporo. Nawet ekologiczne środki czystości mogą wysuszać skórę dłoni, choć bazują na naturalnych i łagodniejszych detergentach. Do tego dochodzi jeszcze dezynfekcja rąk wywołana obecną sytuacją.

Odmładzający krem do rąk – co powinien zawierać?

Czy wiesz, że pielęgnacja dłoni powinna stanowić stały punkt twojej codziennej rutyny? Zaniedbane ręce szybciej się starzeją i dodają nam lat. Aby tego uniknąć, należy sięgnąć po dobry krem do rąk zawierający substancje anti aging. Odmładzająco na skórę dłoni oddziałuje koenzym Q10, antyoksydanty, w tym witaminy: A, C i E oraz ceramidy. Te ostatnie pełnią rolę cementu międzykomórkowego, który odpowiada za spoistość komórek skóry.  Dobry krem do rąk powinien zawierać ceramidy, które wykazują działanie odbudowujące.

Jak rozpoznać dobry krem do rąk?

Dobry krem do rąk powinien zawierać humektanty, czyli substancje o działaniu higroskopijnym, które wiążą wodę w naskórku, zapewniając mu optymalny poziom nawilżenia. Do tej grupy związków chemicznych zaliczamy kwas hialuronowy i jego sole, miód, aloes i glicerynę. Wszystkie dobroczynnie oddziałują na skórę dłoni.

Dlaczego skórze rąk potrzebne są emolienty?

Emolienty, czyli substancje natłuszczające, odbudowują naturalny płaszcz hydrolipidowy, który ulega uszkodzeniu m.in. wskutek częstego mycia rąk. Tym samym chronią nas przed przeznaskórkową utratą wody. Do emolientów zaliczamy naturalne oleje roślinne i masła, skwalan i wazelinę.

Fotostarzenie dłoni, czyli destrukcyjny wpływ promieni UV

Czy wiesz, że skóra dłoni cierpi nie tylko zimą, gdy mocno dają się jej we znaki mróz, wiatr i centralne ogrzewanie? Szkodzą jej także promienie UV, które odpowiadają za fotostarzenie, powstawanie przebarwień i zmarszczek. Na ogół krem z filtrem nakładamy na twarz, ewentualnie szyję i dekolt. Zapominamy, że nasze dłonie także potrzebują dobrej ochrony przeciwsłonecznej. Także dobry krem do rąk powinien zagościć na stałe w naszym życiu, ponieważ odpowiada on za odbudowę i regenerację skóry.