Krzem – dlaczego jest istotny dla naszego organizmu
Grafika dostarczona przez partnera

Krzem bierze udział w wielu procesach metabolicznych człowieka. Śladowy krzem odgrywa ważną rolę w tworzeniu struktur tkanki łącznej w naszej skórze, ale zapewnia też elastyczność chrząstek, więzadeł czy ścięgien. Pierwiastek ten znajduje się także w paznokciach i włosach. Pełni on też ważną funkcję podczas gojenia się ran.

Badania wykazały, że krzem jako kwas krzemowy ma dobroczynny wpływ na grubość włosów oraz nawilżenie skóry. Kwas ten stosuje się podczas leczenia ran chirurgicznych.

Brak krzemu w organizmie, co wtedy?

Niedobór krzemu może wywołać różne reakcje fizyczne i może powodować różnego rodzaju objawy. Reakcje mogą występować również wtedy, gdy obecność krzemu w naszym organizmie jest zbyt wysoka. Niedobór kremu może powodować choroby oczu, zębów, skóry, włosów, paznokci oraz zapalenia skóry czy problemy naczyniowe. Objawami tego stanu rzeczy mogą być sucha i nadwrażliwa skóra, choroby płuc i górnych dróg oddechowych, zaburzenia stanu tkanki łącznej czy też łamliwość paznokci.

Gdzie znajdziemy krzem?

Krzem jest aktywny w każdej komórce ludzkiego ciała. Każdy, kto stosuje zbilansowaną dietę i spożywa wystarczającą ilość pokarmów, które zawierają krzem, zaopatrują się w niego w ten prosty sposób. Takie produkty jak ziemniaki, szpinak, groszek, papryka, truskawki, gruszki, winogrona zawierają ten właśnie pierwiastek śladowy.

Oprócz tego warto wiedzieć, że krzem tez nierzadko jest składnikiem wody. Dziennie dostarczmy naszemu organizmowi około 25 mg krzemu i dzięki temu nie musisz się martwić o niedobór tego pierwiastka. Krzem znajdziesz także w chlebie razowym czy otrębach, ale najwięcej tego mikroelementu znajdziesz w skrzypie polnym, pokrzywie, perzu czy podbiale.

Dowiedz się więcej na https://auraherbals.pl/blog/krzem-cichy-bohater-w-twoim-organizmie/

Krzem dobry dla włosów

Krzem odpowiada za kondycje włosów oraz paznokci, ale pomaga także w leczeniu stanów zapalnych skóry, gdyż bierze udział w syntezie kolagenu, kwasu hialuronowego oraz elastyny. Pierwiastek ten zalecany jest także w leczeniu miażdżycy, a odpowiada on za elastyczność oraz przepuszczalność naczyń krwionośnych. Dzięki temu pierwiastkowi włosy znacznie mocniejsze oraz bardziej elastyczne, a więc nią są on łamliwe i nie są podatne na wypadanie. Dzięki temu „pierwiastkowi życia” Twoje włosy będą zdrowsze i dużo bardziej piękniejsze.

Czy może być nadmiar krzemu w organizmie

Nadmiaru krzemu nie zaobserwowano w organizmie w wyniku zbalansowanej diety. Nie znaleziono też w związku z tym, że krzem miałby być toksyczny, a zwłaszcza jego nadmiar. Jednakże zbyt długa i nadmierna suplementacja krzemu poprzez różnego rodzaju tabletki może doprowadzić do kamicy moczowej i może mieć zły wpływ na nerki. Nadmierne ilości krzemu mogą być związane z długotrwałym przyjmowaniem preparatów krzemu. Takie ryzyko wzrasta u pacjentów z uszkodzeniem nerek.