Uroda

Jak pielęgnować włosy średnioporowate?

Jak pielęgnować włosy średnioporowate

DIEGO SANCHEZ z Unsplash

Czy wiesz, że włosy średnioporowate są najczęściej spotykane? Łączą w sobie cechy włosów wysokoporowatych i niskoporowatych. Często przysparzają sporo problemów. Wykazują tendencję do elektryzowania, nadmiernego przetłuszczania, zazwyczaj też są dość cienkie. W naszym artykule podpowiadamy, jak pielęgnować włosy średnioporowate, by zawsze wyglądały dobrze.

Spis treści:

  1. Włosy wysokoporowate a włosy niskoporowate
  2. Problemy włosów średnioporowatych
  3. Włosy średnioporowate i ich zalety
  4. Jak pielęgnować włosy średnioporowate?
  5. Odżywki do włosów średnioporowatych
  6. Sposoby na elektryzujące się włosy – gumki jedwabne

Włosy wysokoporowate a włosy niskoporowate

Keratyna to podstawowe białko strukturalne, które buduje nasze włosy. Łuski naszych włosów mogą ściśle przylegać do ich łodygi, wówczas mówimy, że mamy włosy niskoporowate. Mogą też mocno odchylać się od podstawy, wtedy włosy są wysokoporowate. Natomiast przy średnim odchyleniu mówimy o włosach średnioporowatych. Najwięcej z nas ma właśnie tego typu pukle. Włosy niskoporowate są zdrowe i lśniące. Nie przysparzają ich właścicielkom większych trudności. Natomiast włosy wysokoporowate są suche, szorstkie i zniszczone. Często się elektryzują i  przetłuszczają. Włosy średnioporowate  wykazują cechy pośrednie.

Problemy włosów średnioporowatych

Włosy średnioporowate ze względu na lekko odchylone łuski od łodygi włosa wykazują większą tendencję do elektryzowania. Wówczas prezentują się bardzo estetycznie. Trudno je ujarzmić, dlatego spędzają sen z powiek wielu kobiet. Na domiar złego puszą się pod wpływem wilgoci, np. po deszczu. Jakby tego było mało, włosy średnioporowate nadmiernie się przetłuszczają, przez co wymuszają częste mycie głowy.

Włosy średnioporowate i ich zalety

Z drugiej strony włosy średnioporowate, jeśli użyjemy odpowiednich kosmetyków i metod stylizacyjnych, stosunkowo łatwo można ułożyć. Włosy niskoporowate często stawiają opór przy kręceniu. Albo nie powstają na nich loki, albo skręt dość szybko ulega rozluźnieniu i wyprostowaniu.

Jak pielęgnować włosy średnioporowate?

Jak pielęgnować włosy średnioporowate? W ich przypadku dobór odpowiednich kosmetyków potrafi zdziałać cuda. Gdy pukle się przetłuszczają, zazwyczaj odruchowo sięgamy po szampony oczyszczające. Bazują one na silnych detergentach. Niestety w ten sposób uruchamiamy błędne koło. Silne detergenty nadmiernie wysuszają włosy i skórę głowy, przez co gruczoły łojowe pracują jeszcze intensywniej, produkując sebum. To z kolei nasila przetłuszczanie. Klucz do sukcesu stanowi mycie głowy łagodnym szamponem. Raz na jakiś czas warto jednak sięgnąć po mocny szampon na bazie silnych detergentów.

Odżywki do włosów średnioporowatych

Rozpatrując zagadnienie, jak pielęgnować włosy średnioporowate, nie sposób nie wspomnieć o odpowiedniej odżywce do włosów. Ta powinna dogłębnie nawilżać pukle. Ważne, aby zawierała zarówno emolienty, czyli substancje natłuszczające, jak i humektanty. Emolienty pozwalają odbudować naturalną barierę ochronną, którą często naruszamy, używając silnych detergentów. W rezultacie z naszych włosów odparowuje  sporo wilgoci i stają się one przesuszone. Natomiast humektanty to cząsteczki higroskopijne, które wiążą wodę. Odżywki do włosów nakładamy wyłącznie na długość, omijając skórę głowy, aby uniknąć jej przetłuszczania.

Sposoby na elektryzujące się włosy – gumki jedwabne

Jak ograniczyć elektryzowanie włosów? Najlepiej sięgać po gumki jedwabne oraz poduszki wykonane z tego naturalnego materiału. Posiada on bowiem właściwości zapobiegające elektryzowaniu. Na dodatek jedwab jest bardzo delikatny i nie przyczynia się do uszkodzeń mechanicznych naszych pukli. Obecnie w wielu sklepach znajdziemy akcesoria do włosów wykonane z jedwabiu. Pamiętajmy, że satyna poliestrowa, czyli sztuczny jedwab, nie wykazuje takich właściwości. Ona może wręcz nasilać elektryzowanie się włosów.

Dodaj komentarz