pasja-program-rekreacji-ruchowej-dla-seniorow-wywiad

Koordynatorem programu PASJA! na terenie Opola, czuwającym nad bezpieczeństwem uczestników i jak najlepszym nastrojem w grupie ćwiczących, jest Justyna Hreczycho, doktorantka AWF we Wrocławiu, instruktor rekreacji ruchowej ze specjalnością kinezygerontoprofilaktyki.

R: Czy każdy Opolanin po 60. może wziąć udział w zajęciach, czy są jakieś przeciwwskazania?

JH: W przypadku programu PAS-JA! rozmawiałam z każdym potencjalnym uczestnikiem, wypytując go o jego dolegliwości. Gdy istniały jakieś ograniczenia, polecałam aby skonsultowali się z lekarzem. Każdy uczestnik musiał wyrazić zgodę, że bierze udział w zajęciach na swoją odpowiedzialność. Panów i Panie cierpiących np. na nadciśnienie, chcę uspokoić, że wysiłek na naszych zajęciach jest umiarkowany. Mając nadciśnienie, czy cukrzycę i będąc pod stałą opieką lekarza, należy ćwiczyć rozsądniej, ale absolutnie nie wolno nam unikać aktywności fizycznej. Pragnę uspokoić również te osoby, którym zajęcia na sali kojarzą się z wylewaniem potu i bólem w mięśniach. Na naszych zajęciach szczególną uwagę zwracam na pozycję i ułożenie ciała, pamiętając, że każdy uczestnik ma jakieś ograniczenia i powinien ćwiczyć w zakresie swoich możliwości.

R: Jaki jest czas trwania projektu i czy w jakiś wymierny sposób sprawdzacie Państwo jego rezultaty?

JH: Program trwa 3 miesiące. Przed rozpoczęciem ćwiczeń i na zakończenie Programu ważyliśmy uczestników i mierzyliśmy obwód ich bioder i talii. Faktycznie niektórym Paniom udało się zrzucić parę zbędnych kilogramów. Ważniejsze są jednak pozytywne zmiany w postawie ciała, które zawdzięczamy głównie marszom z kijami. Uczenie prawidłowych nawyków, właściwej postawy i szanowania swojego ciała jest naprawdę bardzo istotne.

Anna J