Osteoporoza Przyczyny osteoporozy

Osteoporoza, czyli choroba osłabionych kości

choroba osłabionych kości

Wraz z wiekiem nasz organizm napotyka na różne ograniczenia. Wiąże się to z wieloma zmianami, które zachodzą w poszczególnych jego układach. Osteoporoza, czyli choroba osłabionych kości jest jedną z takich przypadłości. Najczęściej chorują na nią kobiety w wieku okłomenopauzalnym.

Co to jest osteoporoza?

Wiele słyszy się w mediach na temat osteoporozy i profilaktyki, wspomagającej zdrowe i mocne kości. Osteoporoza jest chorobą kości, która pojawia się na skutek ich osłabienia. Do złamań dochodzi nawet w wyniku niewielkich urazów. Zwykle obejmują one kości udowe, przedramienia czy kręgosłupa, co przekłada się na ograniczenie ruchomości. Zmniejsza się gęstość mineralna kości, dlatego ich struktura ulega zmianie. Przyczyną choroby jest proces starzenia się organizmu oraz zmiany hormonalne, które pojawiają się w wyniku przekwitania u kobiet. Dlatego też panie są najbardziej narażone na rozwój osteoporozy.

Choroba osłabionych kości

Osteoporoza to choroba osłabionych kości, której skutki znacząco pogarszają jakość życia. Częste złamania to jeden z charakterystycznych objawów schorzenia. Zła dieta, stosowanie używek i brak aktywności fizycznej to czynniki, które przyczyniają się do rozwoju choroby. Starzejąc się, kości tracą swoją gęstość mineralną, ale przez zdrowy tryb życia, można zapobiec postępowi choroby, ciesząc się sprawnością przez długie lata. Osłabione kości to nie tylko towarzyszący każdego dnia ból, ale problemy z poruszaniem się, wstawaniem czy siadaniem. Nieleczona osteoporoza może prowadzić do poważnych powikłań układu szkieletowo-kostnego, a nawet do niepełnosprawności.

Osteoporoza pierwotna i wtórna

Wyróżniamy dwa typy choroby jaką jest osteoporoza. Pierwsza z nich to osteoporoza pierwotna, której przyczyną jest proces starzenia się. Naturalnie, wraz z upływem czasu, na skutek zmian w kościach, możemy zacząć odczuwać dolegliwości choroby. W grupie ryzyka znajdują się panie po 45. roku życia. Drugi rodzaj, czyli osteoporoza wtórna, to zdecydowanie rzadszy typ. Jego skutkiem mogą być przyjmowane leki czy inne choroby. Osteoporoza wtórna może wystąpić u osób w różnym wieku. Przedwczesna menopauza czy cukrzyca to wskaźniki, które zaliczane są do przyczyn tego schorzenia.

chorobaOsteoporoza jest dość powszechną chorobą, która dotyka nie tylko osoby w podeszłym wieku. Coraz więcej młodszych ludzi ma problemy z układem kostnym. W związku z dużą liczbą zachorowań, wszystkie osoby powinny szczególnie dbać o zdrowy styl życia, wartościową dietę i codzienną dawkę ruchu. Tak niewiele trzeba, by wzmocnić swoje kości i sprawność, która jak wiemy, jest nam potrzebna do funkcjonowania.

Katarzyna Antos

Komentarze

pati25

7 lat temu

O tej groźnej chorobie często się wspomina w artykułach.To dobrze.Warto o niej wiedzieć.Jakie są jej przyczyny,objawy.Można ją leczyć ale lepiej zapobiegać rozwojowi oisteoporozy

Zostaw komentarz