Objawy osteoporozy Osteoporoza

Osteoporoza – choroba kobiet?

osteoporoza choroba kobiet

Osteoporoza to jedna z powszechnych chorób kości, która często pojawia się w okolicach 60. roku życia. Czy osteoporoza to choroba kobiet?

Osteoporoza – wróg kości

Jeśli zapytamy o najbardziej rozpoznawalną chorobę układu kostnego, z całą pewnością otrzymamy odpowiedź, że to osteoporoza. Nawet osoby, które nie mają problemów z kośćmi, z reguły posiadają taką wiedzę, choćby z lekcji biologii. Osteoporoza to choroba, która daje o sobie znaki, często przez nas bagatelizowane. Drobne urazy, ból pleców czy przygarbienie niekiedy kojarzymy z przepracowaniem czy przemęczeniem. Obarczamy winą naszą pracę lub jej warunki, a tymczasem problem tkwi znacznie głębiej. Efektem osteoporozy jest osłabienie kości. Wynikiem takiego działania są częste urazy i złamania, co w dojrzałym wieku oznacza długie rehabilitacje i obniżenie komfortu życia codziennego.

Osteoporoza – choroba kobiet

Osteoporoza jest uznawana za chorobę kobiet. Potwierdzają to statystyki. Choruje zdecydowanie większa liczba kobiet niż mężczyzn. Najbardziej narażone są panie po 50. roku życia, czyli w okresie menopauzy lub po przekwitaniu. Nawet co druga kobieta w tym wieku doznaje urazu, spowodowanego właśnie osteoporozą. Osłabiona tkanka kostna powoduje, że kość jest bardziej podatna na uszkodzenia, stąd liczne złamania. U kobiet przechodzących przez menopauzę zmniejsza się masa kostna. Jednak w całym szkielecie wyróżniamy części, które są bardziej niż pozostałe podatne na zmiany kostne. Należy do nich odcinek piersiowo-lędźwiowy, żebra, kości udowe i kości promieniowe. Właśnie na tych odcinkach szkieletu najczęściej dochodzi do złamań.

 Objawy choroby u kobiet

Choroba może przebiegać bezobjawowo, pozostawiając pacjentki w nieświadomości. Ból, który towarzyszy, zazwyczaj jest bagatelizowany. Dolegliwości bólowe mogą się nasilać, powodując trudności przy siadaniu czy poruszaniu się. Zwykłe czynności stają się wyzwaniem. Przy złamaniach czy urazach dochodzi do uszkodzenia kości, co niekiedy wymaga ingerencji chirurgicznej oraz długiej rehabilitacji. W przypadku osób starszych, kości nie regenerują się tak, jak u dzieci, co wiąże się z bólem i utratą możliwości powrotu do pełnej sprawności. Nawet z pozoru niegroźny upadek, przy osteoporozie może przyczynić się do poważnych skutków zdrowotnych. Dodatkowo zwiększa się śmiertelność przy złamaniach, ponieważ urazom mogą towarzyszyć różne powikłania, niebezpieczne dla ogólnego zdrowia kobiet.

chorobaPrzy osteoporozie liczy się czas. Tutaj nieodpowiednie jest stwierdzenie, że czas leczy rany. W porę rozpoznana choroba, może bowiem uchronić nas od tragicznych skutków. Wcześnie leczona osteoporoza zapobiega poważnym złamaniom kości i tym samym unieruchomieniu nas w codziennym życiu. Nie należy więc bagatelizować bólu i innych objawów, tylko walczyć o swoje zdrowie i pełną sprawność na długie lata, aktywnego życia.

Katarzyna Antos

Komentarze (6)

Emilly27k

7 lat temu

O wielu nazw chorób nie mieliśmy pojęcia. Istotne jest to abyśmy nie bagatelizowali wszelkiego rodzaju bólu. Dzięki temu unikniemy niepełnosprawności.

pati25

7 lat temu

Jest to groźnnna choroba prowadząca do kalectwa.Trzeba jej zapobiegać.Najlepiej prowadząc aktywny tryb życia,stosując zbilansowaną dietę i badając się.Możemy też włączyć suplementy z wapniem

Tess

7 lat temu

Kiedyś wiele kobiet nie wiedziało, że jest taka choroba i trzeba ją leczyć. Teraz się o tej chorobie słyszy i czyta, wiec powinno być mniej ciężko chorych i mniej złamań. Trzeba pamiętać o ruchu na świeżym powietrzu i różnej diecie. I trzeba się badać.

filodendron

7 lat temu

Bardzo okropna choroba. Możemy jej przeciwdziałać dobrym odżywianiem i aktywnym trybem życia. Pewnie te jest to choroba genetyczna. Trzeba się zorientowac w rodzinie kto ma ,myslę,że jak mama nie miał to i córka nie bedzie miała.

Emilly27k

7 lat temu

Najlepiej było by osteoporozy unikać. Czy się jej da uniknąć? Musimy umieć sobie na to pytanie.
Przy aktywnym trybie życia tak, ale gdy w nasze życie wkroczy zaniedbanie. Nie będzie to wyglądać dobrze jeśli chodzi o nasz stan zdrowia i wygląd. Walka musi być podjęta na początku. Nie na końcu.

dulcynea

7 lat temu

Osteoporoza to bardzo popularna choroba cywilizacyjna.
Oczywiście, trzeba zapobiegać , odpowiednio się odżywiać, ruszać się.
Ale rozpoznanie osteoporoza może zostać ogłoszone dopiero przy złamaniu.
Tak mi tlumaczył mój lekarz.

Zostaw komentarz