osteoporoza-w-okresie-menopauzy

Jedną z najczęstszych chorób wieku menopauzalnego jest zanik kostny, powszechnie nazywany osteoporozą. Szacuje się, że na osteoporozę choruje jedna na trzy kobiety, jeszcze przed osiągnięciem 80. roku życia. Narażone na zachorowanie są Panie już po czterdziestce. Podpowiadamy, co robić, aby cieszyć się zdrowymi i silnymi kośćmi.

Menopauza i osłabienie organizmu jest jedną z głównych przyczyn występowania i powszechności tej choroby.
W okresie menopauzy następuje spadek produkcji estrogenów. Ma to kluczowe znaczenie w powstawaniu komórek kostnych, które stymulowane są przez estrogeny. Wskutek niedoboru tych hormonów zmniejsza się zdolność wchłaniania wapnia z pożywienia w przewodzie pokarmowych co z kolei prowadzi do obniżenia masy kostnej.

Jak rozpoznać osteoporozę?

Charakterystycznym dla osteoporozy jest zmniejszanie się masy kostnej, przez co zwiększa się ryzyko złamań i poważnych urazów kości. Powodowane jest to osłabieniem organizmu, u którego ginie zdolność wydalania starych komórek kostnych i zastępowania ich nowymi.
Problem z osteoporozą polega przede wszystkim na tym, że nie daje ona w początkowej fazie swego rozwoju żadnych objawów. Najczęściej o jej obecności sygnalizuje pierwsze złamanie. Aby do tego nie dopuścić niezbędne jest wykonanie badań wykrywających osteoporozę w jej wczesnym stadium.

Badania pomagające wykryć osteoporozę

Niestety w Polsce nie ma czegoś takiego jak badania przesiewowe w kierunku wykrycia osteoporozy. Jednakże lekarze wydzielili grupę kobiet wysokiego ryzyka zapadnięcia na tę chorobę, dla których upowszechniono spektrum badań.

ALNG