Kultura Styl życia

One – Katarzyna Woś

One – Katarzyna Woś

Katarzyna Woś w powieści One ukazują losy kilku kobiet, które bardzo się od siebie różnią. Każda z nich boryka się z innymi problemami, posiada też swój bagaż doświadczeń. Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

Kobiety, które wiele dzieli, ale jeszcze więcej łączy

Marta, Renata, Basia, Anna i Jadwiga pracują w bibliotece miejskiej w Grabowie. Te kobiety wiele różni. Każda ma inny status społeczny, została wychowana w innym systemie wartości, przez co też inaczej patrzy na świat. Do tego dochodzą odmienne doświadczenia życiowe. Główne bohaterki mają swoje życie, w którym każdego dnia przychodzi im zmierzyć się z oczekiwaniami innych ludzi. Codzienność dla każdej z nich jest w pewien sposób przytłaczająca. Wymaga bowiem podejmowania niełatwych decyzji.  Z czasem Marta, Renata, Basia, Anna i Jadwiga przestają utrzymywać wyłącznie relacje służbowe, otwierają się na koleżeństwo, a nawet na przyjaźń. Między paniami nawiązuje się nić porozumienia, wreszcie znajdują kogoś, kto je rozumie i stanowi dla nich oparcie.

Dramaty polskich kobiet

W powieści One autorstwa Katarzyny Woś mamy ukazaną zwykłą, szarą codzienność. Znajdziemy tutaj zwykłe decyzje, z którymi musimy się zmierzyć każdego dnia. Ich konsekwencje miewają czasem daleko idące skutki. Czasem chciałybyśmy wszystko rzucić tak jak bohaterki powieści One i cieszyć się życiem w zgodzie ze sobą.  Ile kobiet żyje pod dyktando innych osób? Ile pań zmierza się z nieuzasadnioną krytyką i brakiem silnej woli? Ile Polek jest współuzależnionych? W wielu mieszkaniach, w tym takich całkowicie normalnych na pierwszy rzut oka, rozgrywają się ludzkie dramaty. Wyzwiskom nie ma końca, podobnie jak przemocy fizycznej i psychicznej. Wiele ofiar czuje się osamotnionych, nie ma bowiem nikogo, komu można by opowiedzieć o problemie i zostać wysłuchanym.  Tymczasem w każdym człowieku drzemie ogromna potrzeba akceptacji. Tę może zrealizować prawdziwa, kobieca przyjaźń, w której nie ma miejsce na krytykę.

Potęga kobiecej przyjaźni

One autorstwa Katarzyny Woś to powieść, w której każda kobieta odnajdzie cząstkę siebie. To książka, która choć może wydawać się dość smutna, niesie ze sobą optymistyczne przesłanie. Kobieca przyjaźń ma ogromną moc i może czynić nasze życie szczęśliwszym oraz pełniejszym.

Komentarze (2)

Zostaw komentarz