Kobiece dolegliwości Zdrowie

Obniżanie się narządów rodnych kobiety

obnizanie-sie-narzadow-rodnych-kobiety

Obniżanie się narządów rodnych to jedna z najbardziej przykrych i wstydliwych kobiecych przypadłości. Zaburzenie statyki narządów płciowych wiąże się z licznymi dolegliwościami, a nieleczone – w konsekwencji – prowadzi do wypadnięcia macicy lub pochwy.

Brzmi to dramatycznie i dla wielu kobiet jest to niewyobrażalne. Jak może dojść do obniżenia lub wypadnięcia macicy? Narządy rodne są przymocowane do ścian miednicy mniejszej na określonej wysokości. Kiedy aparat wieszadłowy, podtrzymujący całą „konstrukcję” (mięśnie i więzadła dna macicy), zostaje w jakiś sposób uszkodzony – wówczas kobieta jest zagrożona obniżeniem się narządów rodnych. Cały proces nie następuje nagle i nie jest obarczony szczególnie bolesnymi doznaniami. Wręcz przeciwnie – schorzenie to postępuje bardzo powoli i początkowo nie daje żadnych oznak.

Główni winowajcy

Przyczyn obniżania się macicy i pochwy jest bardzo wiele, dlatego mówi się, że jest to przypadłość o wieloczynnikowym podłożu. Najczęstszym powodem jest uszkodzenie tkanek i mięśni miednicy mniejszej w czasie porodu – przebiegającego gwałtownie, ciężkiego lub przy dziecku o dużej masie urodzeniowej. Może się również zdarzyć w wyniku kilku porodów następujących po sobie w zbyt krótkim odstępie czasu. Niesprzyjający dla więzadeł jest także duży wysiłek w okresie następującym bezpośrednio po porodzie. Innymi czynnikami wpływającymi na obniżanie się narządów rodnych jest otyłość, wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej i noszenie dużych ciężarów, stres oraz przewlekłe zaparcia. Znacznie mniejszą rolę odgrywają anatomiczne deformacje miednicy mniejszej oraz choroby kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego i czynniki genetyczne.

A co z menopauzą?

Nie ma jednoznacznych opinii co do związku menopauzy ze zwiększonym narażeniem na obniżenie się narządów rodnych. Jest jednak faktem, że problem ten dotyka co czwartą kobietę po 40-tym roku życia. Prawdopodobnie w wyniku zaniku włókien kolagenowych, które ulegają osłabieniu przez niedobory żeńskich hormonów w okresie przekwitania, zachodzą zmiany w budowie tkanki łącznej, podtrzymującej kobiece narządy rodne. Staje się ona mniej elastyczna, znacznie cieńsza i słabsza, a co za tym idzie, sprzyja zmianie położenia pochwy i macicy. Przyczyną może być również naturalne starzenie się organizmu i zmniejszenie elastyczności mięśni oraz zanik narządów rodnych.

Objawy

Kobiety rzadko mogą rozpoznać u siebie pierwsze stadium obniżania się narządów rodnych, ponieważ przebiega przeważnie bezobjawowo lub z niewielkimi dolegliwościami. Dlatego tak ważne jest, aby nie zaniedbywać regularnych wizyt u ginekologa, gdyż wczesna faza tego schorzenia może być całkowicie wyeliminowana nawet prostymi ćwiczeniami. Do charakterystycznych objawów należą: uczucie ucisku oraz parcia ku dołowi, bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej oraz w okolicy pachwin, bóle podczas stosunku, trudności w oddawaniu moczu albo wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz w cięższym stanie – mimowolne oddawanie moczu, a także zaparcia. W ostrym przebiegu mogą wystąpić zapalenia pochwy wraz z krwistymi upławami. Odczuwalne stają się problemy podczas chodzenia. W najpoważniejszym stanie dochodzi do wypadania macicy lub ścian pochwy przez ujście sromu, w wyniku czego mogą pojawić się odleżyny narządu rodnego, otarcia, owrzodzenia oraz stany zapalne. Przy wypadnięciu macicy konieczna jest jak najszybsza interwencja ginekologiczna.

M. Witczak

Obniżanie się narządów rodny to jedna z najbardziej przykrych i wstydliwych kobiecych przypadłości. Zaburzenie statyki narządów płciowych wiąże się z licznymi dolegliwościami, a nieleczone – w konsekwencji – prowadzi do wypadnięcia macicy lub pochwy.

Jak leczyć?

W Polsce zdecydowanie zbyt późno rozpoznaje się u kobiet obniżenie narządów rodnych. Wczesne wykrycie tej dolegliwości przynosi zazwyczaj bardzo dobre rezultaty w leczeniu rehabilitacyjnym i farmakologicznym. Wystarczy wykonywać dość proste ćwiczenia zwiększające elastyczność mięśni dna macicy oraz więzadeł a także zastosować kurację hormonalną estrogenem. W przypadku zaawansowanego stanu rodzaj leczenia jest zależny od stanu pacjentki oraz jej własnej woli, związanej z planami na przyszłość.

Kobiety, które pragną mieć jeszcze dzieci, mogą zdecydować się na metodę nieoperacyjną, polegającą na stosowaniu odpowiednich wkładek dopochwowych, rehabilitacji oraz hormonoterapii. Wśród metod operacyjnych wyróżnia się wiele różnych typów. Obok najbardziej popularnej, choć bardzo mało skutecznej plastyki narządów rodnych, istnieje wiele różnorodnych form wszczepiania implantów (np. wykonanej z biomateriałów siatki), które mają za zadanie podtrzymywać macicę na swoim miejscu. Niestety, po pierwsze są one tylko częściowo refundowane przez NFZ, a po drugie – ich skuteczność jest ograniczona i nie ma gwarancji, że organizm po jakimś czasie nie odrzuci implantu.

Jeśli pacjentka nie planuje więcej dzieci lub w przypadku kobiet po menopauzie lekarz może zaproponować całkowite usunięcie macicy. Wbrew pozorom nie jest to idealna metoda, ponieważ nawet po wycięciu macicy wypadać może ściana pochwy lub jej pozostałości. U starszych kobiet stosuje się czasem zabiegi zaszycia lub zamknięcia pochwy. Żaden z operacyjnych sposobów leczenia obniżania i wypadania narządów rodnych nie jest idealny i skuteczny w stu procentach – lekarze wciąż poszukują nowych sposobów walki z tą przykrą dolegliwością.

W Polsce współczynnik wykrywalności obniżania się kobiecych narządów rodnych jest zatrważająco niski. Panie zgłaszają się do ginekologa często w momencie, gdy jest już naprawdę późno – w chwili wypadnięcia macicy. A przecież wystarczą bardzo proste ćwiczenia usprawniające mięśnie krocza i miednicy mniejszej, by zapobiec całej tragedii!

M. Witczak

Komentarze (12)

Kasia

6 lat temu

inka, ja zaczynałam swoje zmagania z obniżeniem narządów rodnych od ćwiczeń mięśni Kegla, ale rezultaty były zbyt małe jak stan moich dolegliwości. Później lekarz polecił mi zastosowanie pessara. Noszę go już ponad rok i wszystko jest ok 🙂 Kocham sport i staram się korzystać z każdej możliwej okazji, by pojeździć na rowerze lub pobiegać, więc jest to chyba najlepszy dowód na skuteczność tej metody 🙂 Niestety w internecie wciąż jest niewiele materiałów na temat pessaroterapii.Mogę polecić http://pessar.pl/ lub anglojęzyczną wikipedię https://en.wikipedia.org/wiki/Pessary .Moje drogie, nie dajcie się chorobie! 🙂

pati25

9 lat temu

Wypadanie macicy to dla kobiet przykra dolegliwość.Dobrze
że można profilaktycznie zapobiegać.Nauczmy się ćwiczyć mięśnie Kegla.Niech te ćwiczenia wejdą nam w nawyk

elle@elle

10 lat temu

Ja miałam obniżenie macicy,lekarz zlecił globulki z hormonem,a po kuracji stan zdrowia się poprawił.Przedtem miałam przykre dolegliwości,bolesność,oraz nietrzymanie moczu,fakt,że mój lekarz uwzględniał operację gdyby leczenie zachowawcze nie dało efektów.ale dało,na szczęscie.

Mindi

10 lat temu

Kilka znajomych wspominało o wypadaniu macicy, nie sądziłam, że można temu zapobiegać poprzez profilaktykę. Ja także dzięki wielu artykułom na ten temat ćwiczę mięśnie Kegla 🙂

Tess

10 lat temu

Dzięki przypominającym artykułom na tym portalu ćwiczę regularnie mięśnie Kegla. Myślałam, że to tylko na NTM a okazuje się, że to także zapobiega wypadaniu macicy.

filodendron

10 lat temu

Właśnie dziś czytałam,że kobiety w okresie menopauzalnym i po nim powinny kupić sobie i zastosować kulki gejszy – bo one bardzo dobrze ćwiczą mięśnie Kegla. Może powinnyśmy przestać się wstydzić i kupić sobie te kulki dla naszego zdrowia.

drobina

11 lat temu

Na szczęście niektórzy ginekolodzy o tych prostych ćwiczeniach informują wcześniej i zachęcają do profilaktycznego stosowania przed pojawieniem się tej przypadłości. Między innymi są to ćwiczenia opisane na jednej ze stron menopauzy, do której odsyła Lalakosi.

inka

11 lat temu

Witam. Mam lat 48 i początek obniżenia macicy. W artykule pisze, by robic proste ćwiczenia, ale nie podają jakich, zapewne chodzi o ćwiczenie mięśni Kegla oraz cwiczenia Pilatesa. Autor powinien zasugerowac o jakie cwiczenia chodzi. Któras pani ćwiczy? pomagają?

pati25

11 lat temu

Nie jest to pocieszający artykuł.Wszelkie dolegliwości kobiece są wstydliwe i przykre dla kobiety.Wyppadnie macicy miła sąsiadka właśnie po urodzeniu dziecka.Przeszła zabieg ginekologiczny.Nie usunięto całej lecz tylko część

Zostaw komentarz