obnizanie-sie-narzadow-rodnych-kobiety

Obniżanie się narządów rodny to jedna z najbardziej przykrych i wstydliwych kobiecych przypadłości. Zaburzenie statyki narządów płciowych wiąże się z licznymi dolegliwościami, a nieleczone – w konsekwencji – prowadzi do wypadnięcia macicy lub pochwy.

Jak leczyć?

W Polsce zdecydowanie zbyt późno rozpoznaje się u kobiet obniżenie narządów rodnych. Wczesne wykrycie tej dolegliwości przynosi zazwyczaj bardzo dobre rezultaty w leczeniu rehabilitacyjnym i farmakologicznym. Wystarczy wykonywać dość proste ćwiczenia zwiększające elastyczność mięśni dna macicy oraz więzadeł a także zastosować kurację hormonalną estrogenem. W przypadku zaawansowanego stanu rodzaj leczenia jest zależny od stanu pacjentki oraz jej własnej woli, związanej z planami na przyszłość.

Kobiety, które pragną mieć jeszcze dzieci, mogą zdecydować się na metodę nieoperacyjną, polegającą na stosowaniu odpowiednich wkładek dopochwowych, rehabilitacji oraz hormonoterapii. Wśród metod operacyjnych wyróżnia się wiele różnych typów. Obok najbardziej popularnej, choć bardzo mało skutecznej plastyki narządów rodnych, istnieje wiele różnorodnych form wszczepiania implantów (np. wykonanej z biomateriałów siatki), które mają za zadanie podtrzymywać macicę na swoim miejscu. Niestety, po pierwsze są one tylko częściowo refundowane przez NFZ, a po drugie – ich skuteczność jest ograniczona i nie ma gwarancji, że organizm po jakimś czasie nie odrzuci implantu.

Jeśli pacjentka nie planuje więcej dzieci lub w przypadku kobiet po menopauzie lekarz może zaproponować całkowite usunięcie macicy. Wbrew pozorom nie jest to idealna metoda, ponieważ nawet po wycięciu macicy wypadać może ściana pochwy lub jej pozostałości. U starszych kobiet stosuje się czasem zabiegi zaszycia lub zamknięcia pochwy. Żaden z operacyjnych sposobów leczenia obniżania i wypadania narządów rodnych nie jest idealny i skuteczny w stu procentach – lekarze wciąż poszukują nowych sposobów walki z tą przykrą dolegliwością.

W Polsce współczynnik wykrywalności obniżania się kobiecych narządów rodnych jest zatrważająco niski. Panie zgłaszają się do ginekologa często w momencie, gdy jest już naprawdę późno – w chwili wypadnięcia macicy. A przecież wystarczą bardzo proste ćwiczenia usprawniające mięśnie krocza i miednicy mniejszej, by zapobiec całej tragedii!

M. Witczak