Objawy menopauzy
Portal menopauza.pl powstał z myślą o paniach, które borykają się z rożnymi kwestiami dotyczącymi klimakterium. Przekwitanie to proces fizjologiczny, jest więc całkowicie normalny i nie należy się go obawiać. Niestety, objawy menopauzy mogą być dla pań bardzo przykre. Chcemy przybliżyć tematykę klimakterium, bo uważamy, że dojrzała i świadoma kobieta nie tylko powinna posiadać wiedzę na temat menopauzy, ale także może złagodzić jej dokuczliwe symptomy i cieszyć się życiem jak nigdy dotąd. Nasz portal ma na celu pokazanie, że przekwitanie jest częścią życia wszystkich pań. Choć dolegliwości z nim związane mogą być dla nas uciążliwe i nieprzyjemne, dzięki świadomości, zmianie stylu życia i odpowiedniej terapii możemy sobie z nimi poradzić.
Mamy nadzieję, że rzetelne artykuły oraz społeczność, jaka utworzyła się wokół naszego portalu, dadzą wsparcie tym paniom, które dotąd czuły się osamotnione w swoich problemach. Poniżej prezentujemy objawy menopauzy. Z czego wynikają? Jak sobie z nimi radzić?
Co to jest menopauza
Menopauza to nazwa określająca ostatnią miesiączkę w życiu kobiety, choć termin ten potocznie stosowany jest jako synonim klimakterium czy przekwitania. Te dwa terminy odnoszą się jednak do czasu przed i po menopauzie, gdy powoli wygasają nasze zdolności rozrodcze. Pierwsze objawy klimakterium pojawiają się zazwyczaj około 45.-50. roku życia. W tym czasie jajniki zaczynają stopniowo zaprzestawać syntezy estrogenów.
Estrogeny
Te żeńskie hormony płciowe odpowiedzialne są nie tylko za regulację cyklu menstruacyjnego, ale też za gospodarkę wapniową i lipidową, sprawne przyswajanie białek, krzepliwość krwi czy syntezę kolagenu. Ich działanie jest więc bardzo kompleksowe. Wynika z tego, że spadek produkcji estrogenów wpływa na kobietę w przeróżny sposób.Oddziałuje nie tylko na ciało, ale także na psychikę. Stąd biorą się przykre objawy klimakterium: uderzenia gorąca, zimne poty, drażliwość, bezsenność, osłabienie, kołatanie serca, suchość pochwy, ból podczas stosunku czy zmniejszone libido. Objawy menopauzy w młodym wieku mogą świadczyć za to o przedwczesnej menopauzie, która dotyka kobiety przed 40. rokiem życia. Dlatego zawsze warto je konsultować z lekarzem, który rozwieje nasze wątpliwości i w razie potrzeby zaleci odpowiednią terapię. Co powinnyśmy wiedzieć o symptomach przekwitania?
Zaburzenia miesiączkowania – menopauza
Zaburzenia miesiączkowania to zazwyczaj pierwsze objawy menopauzy u przekwitających pań. Perimenopauza to okres obejmujący kilka lat poprzedzający ostatnią miesiączkę kobiety. Dla tego etapu typowe są nieprawidłowe krwawienia menstruacyjne. Pojawiają się one za rzadko lub za często, mają różną obfitość i mogą występować między normalnymi miesiączkami. Cykl może trwać dłużej niż 31 dni, co łączy się z nieregularnym występowaniem jajeczkowań. Niekiedy jednak cykl menstruacyjny się skraca i obejmuje mniej niż 24 dni. Czasem trwa wtedy nawet dłużej niż 7 dni – są to krwawienia klimakteryczne. Często są one nieszkodliwe, ale mogą wskazywać też na choroby takie jak nowotwory, mięśniaki lub polipy. Zaburzeń związanych z miesiączką lepiej więc nie lekceważyć. Warto zapytać o nie ginekologa, który określi, czy jest to naturalny element menopauzy, czy zmiana wynikająca z zaburzeń zdrowotnych. Musimy pamiętać także, że w tym okresie nadal jest możliwe zajście w ciążę.
Uderzenia gorąca
Uderzenia gorąca, czyli tak zwane wary, są charakterystycznym objawem menopauzy. Uczucie ciepła może być łagodne lub bardzo silne i dotyczy zwykle górnych partii ciała. Nasza twarz staje się czerwona, a kark i szyja intensywnie się pocą. Dzieje się tak, ponieważ estrogeny, których produkcja spada w czasie klimakterium, są współodpowiedzialne także za termoregulację naszego organizmu. Niedobór hormonów płciowych wpływa na podwzgórze, które jest częścią mózgu odpowiedzialną na kontrolę apetytu, snu, cyklu płciowego i temperatury ciała. Gdy poziom estrogenów spada, podwzgórze otrzymuje informację, że jest zbyt gorąco. Efektem jest podjęcie działania mającego na celu pozbycie się nadmiaru ciepła z organizmu. Następuje wtedy rozszerzenie naczyń krwionośnych, wzmożona praca gruczołów potowych oraz kołatanie serca. Niezależnie od temperatury otoczenia, nasze ciało próbuje się ochłodzić na wszelkie możliwe sposoby. Trwa to od kilku do kilkudziesięciu minut. Niestety, na uderzenia gorąca wpływa także picie kawy i alkoholu, palenie tytoniu oraz zażywanie niektórych leków.
Zimne poty
Zimne, nocne poty to kolejny powszechny symptom menopauzy. Jest jednym z jej objawów wypadowych, czyli pierwszych dolegliwości sygnalizujących zbliżającą się ostatnią miesiączkę. Zlewne poty są połączone z uderzeniami gorąca. Estrogeny wpływają na termoregulację ciała, a ich spadek to dla podwzgórza informacja o przegrzaniu organizmu. Ciało reaguje, próbując się schłodzić za pomocą potu. Jest to bardzo kłopotliwy i męczący objaw, któremu często towarzyszy osłabienie i zmęczenie. Dolegliwość ta może świadczyć także o kolce nerkowej lub żółciowej czy niedoczynności tarczycy, a nawet być skutkiem ubocznym farmakoterapii. Jeśli więc nocne poty nas niepokoją, warto udać się na konsultację do specjalisty. Na tę dolegliwość pomaga zmniejszenie temperatury w sypialni, picie dużej ilości wody i noszenie piżamy z naturalnych materiałów.
Bezsenność i problemy ze snem
Problemy ze snem to jeden z pierwszych objawów menopauzy. Przekwitające panie mają trudności z zaśnięciem, a także często się wybudzają. Niekiedy wielokrotne budzenie się w nocy sprawia, że są przemęczone, rozdrażnione i ospałe. Bezpośrednią przyczyną kłopotów z utrzymaniem ciągłości snu jest obniżenie stężenia estrogenów. Wpływają na nie także inne czynniki, które wiążą się z menopauzą: wahania nastroju, ataki gniewu, stres, depresja czy obniżony nastrój. Niestety, jest to błędne koło. Panie nie mogą zasnąć przez zaburzenia hormonalne, uderzenia gorąca i nocne poty, przez co są zmęczone i rozdrażnione. To sprzyja negatywnym myślom, atakom złości i depresji, które jeszcze bardziej potęgują problemy z zasypianiem. Niekiedy jednak bezsenność świadczy o innych chorobach, które warto wykluczyć.
Jeśli zgłosimy się do lekarza z tym problemem, zapisze nam najpewniej leki nasenne oraz skieruje na terapię łagodzącą objawy menopauzy. Przydatne są także czynności, które możemy wykonać same: kąpiel przed snem, aktywność fizyczna, przyjmowanie suplementów z magnezem i ziołowych środków uspokajających. Wielu paniom pomaga też słuchanie spokojnej muzyki lub czytanie bezpośrednio przed snem.
Estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe, są bezpośrednio odpowiedzialne za naszą płodność. W organizmie kobiety najwyższe ich stężenie występuje przed owulacją, mają bowiem przygotować macicę na przyjęcie zapłodnionego jaja. Estrogeny wpływają na gruczoły śluzowe szyjki macicy, sprawiając, że wydzielają one śluz mający nawilżyć pochwę. Podczas stosunku pod wpływem tych hormonów produkują też lubrykant, który ma ułatwić penetrację. Nic dziwnego, że w czasie klimakterium, gdy poziom estrogenów spada, nawilżenie pochwy także staje się znacznie mniejsze. Pojawia się uczucie suchości w pochwie, a stosunek z partnerem przestaje być przyjemny. Jest jednak więcej negatywnych konsekwencji tej dolegliwości. Okolice intymne stają się wrażliwe.
Przekwitające panie często czują pieczenie i ból w kroczu. Podrażniona błona śluzowa pochwy staje się nieodporna na drobnoustroje, które przyczyniają się do rozwoju takich chorób jak waginoza bakteryjna, grzybica pochwy czy chlamydioza. Te przykre objawy dodatkowo sprawiają, że kobieta wzdraga się na myśl o seksie. Pojawia się u niej dyskomfort psychiczny i poczucie winy, że nie potrafi zaspokoić partnera. Suchość pochwy jest więc wyjątkowo dokuczliwym symptomem menopauzy. Na szczęście, na rynku jest wiele preparatów zwiększających nawilżenie okolic intymnych i pozwalających na utrzymanie właściwego pH w pochwie. Warto zasięgnąć rady u ginekologa, bo pomocne może okazać się także leczenie fitoestrogenami bądź hormonalna terapia zastępcza.
Spadek libido
Na kobiece libido, czyli popęd seksualny, wpływa bardzo wiele czynników. Dobre samopoczucie, przekonanie o własnej atrakcyjności, zdrowie okolic intymnych, poziom hormonów czy właściwe nawilżenie pochwy – to tylko niektóre z elementów, które sprawiają, że mamy ochotę na seks. W czasie menopauzy spadek libido wiąże się bezpośrednio z obniżeniem stężenia estrogenów, które odpowiedzialne są za naszą płodność i czynności rozrodcze. Ale do głosu dochodzą także inne kwestie. U przekwitających pań skóra staje się szara i mało elastyczna. Pogarsza się kondycja włosów i paznokci, a metabolizm zwalnia, co powoduje tycie. Kobiety przestają się czuć atrakcyjne, przez co tracą pewność siebie w łóżku.
Wydaje im się, że po menopauzie nie wypada im już interesować się sferą seksualną. Dodatkowo suchość pochwy i częste infekcje intymne sprawiają, że sam stosunek przestaje być bolesny. Typowe objawy przekwitania, czyli uderzenia gorąca, zimne poty, drażliwość czy męczliwość, także nie wprawiają w nastrój odpowiedni do łóżkowych figli. Spadek libido u przekwitających pań nieraz staje się przyczyną spięć z partnerem. Aby tego uniknąć, przydatne może okazać się zasięgnięcie rady u seksuologa lub ginekologa, zwiększenie aktywności fizycznej, wzbogacenie diety o naturalne fitoestrogeny oraz unikanie stresu i negatywnych myśli.
Zmiany wyglądu w okresie menopauzy
Zmniejszenie produkcji estrogenów wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. To oczywiste, że te zmiany muszą odbić się także na naszym wyglądzie. W wyniku obniżenia poziomu hormonów żeńskich spada synteza kolagenu i kwasu hialuronowego. Ilość włókien kolagenowych zmniejsza się nawet o 35% w ciągu 5 lat od menopauzy. Przez to nasza skóra staje się przesuszona i traci elastyczność i sprężystość. Zauważamy też coraz więcej zmarszczek. Co gorsza, spadek estrogenów i skoki testosteronu mogą być przyczyną pojawienia się owłosienia na twarzy.
Sucha skóra staje się także mniej odporna na drobnoustroje czy alergeny, przez co ma skłonność do wyprysków i stanów zapalnych. Ponadto włosy na głowie zaczynają wypadać, przerzedzać się i łamać, a paznokcie kruszyć. Osłabieniu ulegają mięśnie i więzadła, co sprawia, że nasze ciało staje się wiotkie, a piersi opadają. Zmiany te oczywiście nie pojawiają się od razu. Każda kobieta przechodzi okres menopauzy we własnym tempie i na swój sposób. Aktywność fizyczna, zdrowy tryb życia, odpowiednia dieta i ewentualne stosowanie leków, suplementów i odpowiednich kosmetyków mogą znacznie opóźnić procesy starzenia się naszego organizmu.
Menopauza a tycie
Zdecydowana większość pań w okresie przekwitania mierzy się z problemem wzrostu wagi. Nadwaga i otyłość prowadzą do kompleksów, depresji i utraty akceptacji własnego ciała. Co więcej, sprzyjają także rozwojowi poważnych schorzeń. Na przyrost masy ciała wpływa bezpośrednio zaburzenie gospodarki hormonalnej. Progesteron i estrogeny są odpowiedzialne za wysokie tempo metabolizmu oraz kobiecą sylwetkę. Hormony te zapobiegają też odkładaniu się tkanki tłuszczowej na brzuchu. W czasie klimakterium następuje obniżenie produkcji estrogenów, wzrasta za to poziom androgenów. Męskie hormony sprzyjają gromadzeniu się tłuszczu w okolicach talii. Nasz organizm zaczyna magazynować substancje odżywcze, co powoduje tycie i zniekształcenie figury.
Przemiana materii zwalnia, a ciało dłużej trawi pokarm i wolniej przekształca go w energię. Zaburzona jest gospodarka cukrowa i lipidowa, co prowadzi do miażdżycy, żylaków, chorób trzustki, wątroby i serca. Oprócz zmian fizjologicznych związanych z menopauzą, winny jest także nasz niezdrowy tryb życia – zła dieta i brak aktywności fizycznej. Objawy towarzyszące przekwitaniu dodatkowo zniechęcają nas do wyjścia na spacer czy przygotowywania zdrowych posiłków. Jednak to właśnie dieta i ruch mogą uchronić nas przed tyciem. Jedzenie w regularnych odstępach czasu, unikanie kolacji na 3 godziny przed snem oraz codzienna aktywność są niezbędne, by powstrzymać przyrost wagi i utrzymać dobry nastrój.
Objawy menopauzy a ciąża
Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Po niej zapłodnienie nie jest już możliwe, dlatego nie możemy zajść w ciążę. Jednak nieraz przekwitające panie źle interpretują swoje objawy. Brak miesiączki przez dwa lub nawet trzy miesiące wcale nie musi świadczyć o tym, że nastąpiła już u nas menopauza. Lekarz stwierdza, że jesteśmy już po menopauzie, dopiero wtedy, gdy krwawienie menstruacyjne nie wystąpiło u nas od 12 miesięcy. Możemy zrobić także badanie poziomu hormonów (FSH i estradiolu), które jednoznacznie to potwierdzi. Odstawienie środków antykoncepcyjnych w okresie perimenopauzy może poskutkować późną ciążą.
Objawy ciąży często są mylone z przedwczesną menopauzą, ponieważ panie nie mogą uwierzyć, że w swoim wieku mogą być jeszcze płodne. Objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, zimne poty, drażliwość czy osłabienie, pojawiają się jednak dość długo przed ostatnią miesiączką. Jeżeli nie chcemy zajść w ciążę, antykoncepcja powinna być dla nas obowiązkowa aż do momentu faktycznego stwierdzenia, że weszłyśmy w okres pomenopauzalny.
Choroby po menopauzie
Klimakterium to moment, w którym w naszym organizmie zachodzą bardzo duże zmiany. Objawy menopauzy w wieku 45 lat są uciążliwe i powodują duży dyskomfort. Jednak groźniejsze rzeczy zachodzą później, w okresie pomenopauzalnym. Wzrasta wtedy zachorowalność na choroby sercowo-naczyniowe, takie jak miażdżyca czy choroba niedokrwienna serca. Przyczyną tych schorzeń jest spadek hormonów żeńskich, a także mniejsza aktywność fizyczna, otyłość i wzrost poziomu „złego” cholesterolu typu LDL. Na tej bazie rozwinąć mogą się także takie choroby jak cukrzyca czy kamica żółciowa. Estrogeny są odpowiedzialne również za utrzymanie prawidłowej masy kostnej.
Z tego powodu po menopauzie zmniejsza się gęstość kości i stają się one podatne na złamania. Mówimy wtedy o osteoporozie. Choroba ta charakteryzuje się rozrzedzeniem tkanki kostnej. Szczególnie narażone na uszkodzenia są kręgi, żebra, szyjki kości udowej oraz kości okolic nadgarstka. Objawy osteoporozy różnią się w zależności od tego, która kość uległa złamaniu. Częste są bóle, które chory jest w stanie zlokalizować, wzdęcia brzucha czy brak apetytu.
Niekiedy dowiadujemy się o schorzeniu dopiero wtedy, gdy w wyniku pozornie niegroźnego upadku złamiemy rękę lub nogę. Ponadto u kobiet w wieku pomenopauzalnym częściej występują choroby tarczycy oraz nowotwory złośliwe. Ze względu na ryzyko poważnych schorzeń, panie po 45. roku życia powinny szczególnie dbać o zdrową dietę, aktywność fizyczną, odpowiednią suplementację oraz badania profilaktyczne. Także leczenie, które ma na celu łagodzenie objawów menopauzy, może okazać się pomocne w zapobieganiu przykrym chorobom.
Objawy menopauzy – forum
Objawy menopauzy mogą być wyjątkowo przykre i uciążliwe. Wiele przekwitających kobiet ma wątpliwości co do kwestii związanych z klimakterium. Część pań za to radzi sobie dobrze, ponieważ ma swoje sposoby na nieprzyjemne dolegliwości. Wszystkie panie, które chcą zapytać o radę, podzielić się swoimi doświadczeniami lub po prostu poznać inne osoby w podobnej sytuacji, zapraszamy na nasze forum. Stworzone jest ono właśnie po to, byśmy mogły się wzajemnie wspierać i inspirować!