Fitness Taniec

O tańcu irlandzkim

o-tancu-irlandzkim

Chciałabyś się wybrać na lekcje tańca, ale nie możesz się zdecydować jaki kurs jest najlepszy? Może gorące rytmy latynoamerykańskie albo coś bardziej na czasie – modern jazz lub hip hop? To rzeczywiście bardzo modne i na pewno oblegane kursy, ale jeśli chcesz spróbować czegoś nowego i wyjątkowego, posłuchaj o… tańcu irlandzkim.

Parę słów o tańcu irlandzkim. Taniec z duszą

Taniec irlandzki ma bardzo bogatą przeszłość i z pewnością jeszcze długą przyszłość przed sobą. Wywodzi się z tradycyjnego tańca ludowego, a legenda głosi, że wymyślili go druidzi. Widząc choć przez chwilę podskakującą w rytm muzyki kobietę w kusej sukience, można pomyśleć – też chciałabym być taka lekka i latać! I nic w tym trudnego, oczywiście dla każdego chcącego. Szkół oferujących lekcje tańca irlandzkiego jest w Polsce coraz więcej, a zamiłowanie do tamtejszej kultury wciąż rośnie. Wystarczy zobaczyć jak chętnie włączamy się do obchodów dnia Św. Patryka, patrona Irlandii.

Pot i łzy?

Taniec irlandzki jest już na pierwszy rzut oka tańcem dość trudnym i wymagającym. Jednak nie ma co się zrażać na samym początku! Pierwsze lekcje nie są takie straszne oraz niosą ze sobą bardzo dużo korzyści. W tańcu irlandzkim są trzy podstawowe kroki: trójki, siódemki i jig. Wszystkie układy bazują na ich kombinacji. Ważna jest również prawidłowa postawa ciała – wyprostowane plecy, opuszczone wzdłuż ciała ręce i pozycja wyjściowa: prawa stopa położona przed lewą. W tańcu wysoko unosi się kolana i lekko podskakuje, co sprawia wrażenie unoszenia w powietrzu.

W trakcie zajęć instruktorzy stawiają nie tylko na naukę kroków i układów tanecznych, ale przede wszystkim na wzmocnienie ciała – rozwój mięśni, rozciągnięcie ścięgien, poprawienie kondycji. Wiele można się dowiedzieć także o samym tańcu, jego historii, odmianach, nazewnictwie poszczególnych kroków oraz o tym, co stanowi jego podstawę: celtyckiej muzyce i kulturze. Uczestnictwo w takich zajęciach poszerza horyzonty, pozwala poznać inną kulturę a także znacząco wpływa na organizm. Kilogramy lecą w dół, pięknieją łydki, wzmacnia się kondycja, mięśnie brzucha i wytrzymałość. A nim się człowiek obejrzy, jest już na wyższym „stopniu wtajemniczenia” i potrafi latać, a nawet ogarnia całkiem skomplikowane układy taneczne!

M. Witczak

Chciałabyś się wybrać na lekcje tańca, ale nie możesz się zdecydować jaki kurs jest najlepszy? Może gorące rytmy latynoamerykańskie albo coś bardziej na czasie – modern jazz lub hip hop? To rzeczywiście bardzo modne i na pewno oblegane kursy, ale jeśli chcesz spróbować czegoś nowego i wyjątkowego, posłuchaj o… tańcu irlandzkim.

Co fascynuje w tańcu irlandzkim?

Świat oszalał na punkcie tańca irlandzkiego między innymi za sprawą przedstawień tanecznych. W połowie lat 90-tych XX wieku swoją premierę na Eurowizji w Dublinie miało olbrzymie show „Riverdance”. Wystąpił w nim Michael Flatley, jeden z najlepszych tancerzy irlandzkich na świecie (wpisany do księgi rekordów Guinnessa – potrafi uderzyć stopą 37 razy na sekundę!). Kolejne przedstawienia, a właściwie gigantyczne show muzyczno-taneczne, takie jak „Lord of the Dance” czy „Feet of Flames”, podbiły serca tysięcy ludzi na całym świecie. Dziś oblicza się, że tylko w Polsce jest więcej grup tańca irlandzkiego, niż w samej Irlandii! To dowodzi na jaką skalę narodowy taniec Irlandczyków jest rozpowszechniony.

Niezdecydowanym polecam wybrać się na pokaz grup tanecznych. Dobrą okazją będzie zbliżający się dzień Św. Patryka (17 marca). Warto też posłuchać tradycyjnej muzyki celtyckiej – przy niej nogi same rwą się do tańca!

M. Witczak

Komentarze (5)

pati25

8 lat temu

A ja wręcz przeciwnie.Taka muzyka irlandzka mmnie nie pociąga.Fajnie byłoby umieć taki taniec tańczyć bo ma wiele zalet.Ale to nie dla mnie.

marbel63

9 lat temu

Uwielbiam muzykę irlandzką. W ogóle ten kraj mnie fascynuje, wydaje mi się taki tajemniczy i mroczny trochę. Chciałabym tam kiedyś pojechać…i zatańczyć…

filodendron

9 lat temu

Bardzo podoba mi się ten taniec.Ja się urodziłam w marcu więc też nie mam kondycji na taki taniec,ale uwielbiam patrzeć jak ludzie go tańczą.To jest jakaś magia.

Annagata

9 lat temu

Taniec irlandzki jest niesamowity.Jestem zresztą fanka muzyki irlandzkiej.Ale wydaje mi się,że do takiego tańca potrzebna jest dobra kondycja fizyczna,której ja nie posiadam.Może wynika to z tego,że rodziłam się w lutym i jak niedźwiedzie w zimie zasypiam,a w lecie odpoczywam po zimie i wygrzewam się na słoneczku.Ale ten taniec jest fascynujący!!!

Zostaw komentarz