Fitness Nordic walking

Nordic Walking w rehabilitacji

nordic-walking-w-rehabilitacji

Dyscyplina Nordic Walking może być stosowana do rehabilitacji i terapii ruchowej poprzez marsz. Podczas tej aktywności pracuje ponad 90% mięśni całego ciała. Same kije nordic są bardzo lekkie, trwałe i bezpieczne.

Dzięki specjalnej technice marszu i odpowiednim wykorzystaniu kijów, u osoby rehabilitowanej odciążane są stawy, mięśnie nóg oraz górna i dolna część kręgosłupa. Niesamowicie ułatwia to marsz osobie rehabilitowanej, starszej cierpiącej na przykład na osteoporozą. Użycie kijków, które stanowią dwa dodatkowe punkty oparcia powoduje wyprostowanie sylwetki, co ułatwia marsz osób chorych na chorobę Parkinsona.

Zalety marszu z kijami
Uprawianie nordic walking bardzo korzystnie wpływa na układ ruchowy, pobudzając do równomiernej pracy układ górny i dolny, wzmacniając mięśnie, poprawiając kondycję i zakres ruchomości w stawach – zwłaszcza w pierwszej fazie rehabilitacji.

Zastosowanie kijów umożliwia poprawę równowagi, bezpieczeństwa chodu i jego rytmiczności, pomaga wydłużyć krok i zsynchronizować z ruchami ramion. Chodzenie z kijkami zmusza pacjentów do aktywności społecznej, poprawia samopoczucie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Mając na względzie występujące dość często apatie i depresje, oraz unikanie kontaktów z innymi ludźmi, kijki Nordic Walking umożliwiają uczestnictwo w grupie społecznej.

Anna J

Dyscyplina Nordic Walking może być stosowana do rehabilitacji i terapii ruchowej poprzez marsz. Podczas tej aktywności pracuje ponad 90% mięśni całego ciała. Same kije nordic są bardzo lekkie, trwałe i bezpieczne.

Na spacer marsz!

Nordic Walking jest sprzętem uaktywniającym układ sercowy i oddechowy dzięki rytmicznemu marszowi z kijkami na świeżym powietrzu. Pomaga w lepszym dotlenieniu krwi, a co za tym idzie mięśnia sercowego, mó
zgu i mięśni. Rytmiczny spacer zwiększa pojemność życiową płuc chorego.

Spacer z kijkami poprawia koordynację ruchową zaburzoną np. w chorobie Parkinsona, SM, Alzheimera, osób z niewydolnością układu oddechowego i krążenia oraz po przebytych urazach.

Kije Nordic Walking sprzętem rehabilitacyjnym

Kijki te można również wykorzystać do ćwiczeń rehabilitacyjnych na Sali gimnastycznej. Zapewniają one stabilizację, równowagę i bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Przy pomocy kijków można kształtować koordynację ruchową, prawidłowy chód, jego rytmiczność i długość, poprawić postawę ciała, zapobiegać przodopochyleniu, a więc to, co jest zaburzone w chorobach neurologicznych i po przebytych urazach.

Wniosek? Marsz Nordic Walking nie jest jedynie chwilową modą, czy alternatywą rekreacyjnych spacerów. Marsz nordycki może być pomocny w rehabilitacji i terapii ruchowej wielu chorób wieku dojrzałego, w tym tych najpoważniejszych.

Anna J

Komentarze (9)

marbel63

8 lat temu

Osobiście bardziej preferuję rower, ale nordic walking jest idealny na chłodniejsze dni. Można przejść o wiele więcej kilometrów niż tradycyjnym spacerem. I w ogóle nie czuje się zmęczenia. Mam zamiar powrócić do tego sportu jesienią.

pati25

9 lat temu

brysiu-w moich okolicach,gdzie mieszkam nie spotyka się osób spacerujących z kijkami.Byc może nie mają gdzie bo u nas wszędzie tylko bloki mieszkalne

brysia

9 lat temu

pati25 nie zgodzę sie z Tobą , że nordic walking nie jest rozpowszechniony. Mieszkam w małym mieście i unas bardzo duzo osób spaceruje z kijkami, spaceruja nie tylko panie, panowie również i młode osoby również.
Nikt się nie wstydzi chodzic z kijkami i osoby takie nie wzbudzają sensacji.

izabelle

9 lat temu

Pati to prawda nordic walking to u nas jeszcze rzadkość, ale coraz częściej można spotkać osoby próbujące uprawiać ten sport i to cieszy.

pati25

9 lat temu

U nas nordic walking nie jest jeszcze tak rozpowszechniony,nie widuje się dużo osób go uprawiających.Nordic Walking to doskonała forma ruchu.Nie jest zbyt męcząca.Podczas spaceru z kijkami pracują wszystkjie mięśnie.Tu znajdziecie dużo informacji o Nordic Walking http://www.we-dwoje.pl/jak;trenowac;nordic;walking;-;rozmowa;z;instruktorem;nordic;walking,artykul,3089.html?utm_campaign=tygodnik95&utm_medium=email&utm_source=Jak trenować nordic walking? – rozmowa z instruktorem nordic walking&utm_content=tytul

Małgorzata

10 lat temu

właśnie jiji59 – Ty się nic nie wstydź! Taka odważna jesteś, że przykład z Ciebie bierzemy na portalu, wiec taką samą rewolucję możesz zrobić i na osiedlu:) A wracając do artykułu… to nie pomyślałabym ze kijki można wykorzystać w ćwiczeniach stacjonarnych, na sali. Ciekawe czy mają na to nazwę? Proponuję Nordic Exercise!

izabelle

10 lat temu

Nordic walking to idealny sport szczególnie dla starszych ludzi, ważne by uprawiać go we właściwy sposób, aby przynosił efekty. Gdy jestem w Norwegii często widuję ludzi w podeszłym wieku właśnie spacerujących energicznie z kijkami. Mam nadzieję, że i u nas ten sport będzie się rozwijał i nikt nie będzie się wstydził spacerować po osiedlu, bo nie ma czego to raczej powód do dumy, że chce nam się wyjść z domu i aktywnie spędzić czas z korzyścią dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Zostaw komentarz